Dört lider, dört koltuk

Kolombiya devleti FARC'a karşı silah yerine bir reklam ajansını kullanıyor.
Dört lider, dört koltuk

“Gerilla olmadan önce benim oğlumsun. Bu Noel’de seni eve bekliyorum.” Kolombiya’daki FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) gerillalarının annelerinden dokunaklı bir mesaj... Bu duygu yüklü ve insanın içine işleyen kampanya 2013 Aralık ayında gerçekleşti. Reklamveren: Kolombiya Savunma Bakanlığı, Ajans: Lowe SSP3. Kolombiya devleti FARC’a karşı silah yerine bir reklam ajansını kullanıyor.

Kolombiya Savunma Bakanlığı üç yıldır Lowe ajansla birlikte farklı bir kampanya yürütüyor. Kampanyanın amacı 1960’lı yılların sonundan bu yana Kolombiya devletiyle savaşan FARC örgütünün gerillalarını eve dönmeye ikna etmek. Şiddeti şiddetle bastıramayacağını anlayan Kolombiya devleti yıllar önce örgütle barış görüşmelerini başlatmış. Üç yıl önce de gerillaya yönelik bir kampanya yapmak üzere reklam ajansıyla anlaşma yapmış.

Gerillaları ikna etmek için genellikle gerilla pazarlama (Gerilla pazarlama, geleneksel, alışılmış mecraların dışında insanların beklemedikleri yerlerde, beklenmedik biçimlerde ve zamanlarda pazarlama mesajlarını paylaşmak anlamına geliyor.) taktiklerine başvuran ajans üç yıl boyunca pek çok kampanya hayata geçirdi.

“Mother’s Voice” (Annelerin Sesi), ödüllü “Operation Christmas” (Noel Operasyonu), “Rivers of Light” (Işıktan Nehirler) ve geçen yılki “Operation Bethlehem” (Beytüllahim Operasyonu). Doğanın, orman ve nehirlerin mecra olarak kullanıldığı bu kampanyada kimi zaman gerillaların geçtiği ormanlardaki devasa ağaçlar Noel için süslendi. Ya da gerillalara nehirlerden küçük Noel hediyeleri gönderildi. Bazen LED ışıklarla umut dolu mesajlar iletildi. Kimi zaman ise kamplardan kaçan gerillaların evlerinin yolunu bulabilmeleri için ormanlara fosforlu işaretler bırakıldı. Ya da deniz feneri ile gökyüzü aydınlatıldı.

ANNELERİN SESİ

Kampanyanın kreatif direktörlüğünü Lowe ajansın dünya kreatif başkanı Jose Miguel Sokoloff yürütüyor. Kampanyalar hazırlanmadan önce, hem Kolombiya Ordusu, hem de pek çok gerilla ile görüşülmüş ve onlardan alınan bilgiler ışığında kampanyanın stratejisi belirlenmiş.

Son kampanya 2013 Aralık ayında gerçekleşti. Oğulları veya kızları FARC saflarına katılan ya da FARC tarafından zorla alıkonan 31 annenin hikayesini anlatıyor. Kampanyada annelerin mesajlarının olduğu posterler gerillaların geçtiği ormanlardaki ağaçlara asılmış. Afişlerde sadece gerillaların kendilerini tanıyacakları fotoğrafları basılmış. Ve annelerden insanın içini acıtan bir mesaj: ‘Gerilla olmadan önce benim oğlumsun. Bu Noel’de eve gel.’
Televizyon, radyo (halk radyosu ve askeri radyo) kampanyaları ve afişlerde “Gerilla olmadan önce benim oğlumsun.” sloganını taşıyor. Kampanya FARC mensuplarını silah bırakmanın gerçek ve güvenli bir seçenek olduğu mesajını veriyor.


Kampanyanın yaratıcısı Jose Miguel Sokoloff kampanya hakkında şunları anlatıyor:

“Kolombiya’nın dört bir yanından gelen bu annelerle birlikte çalışmak insanda hem hürmet duygusu uyandırıyor hem de insanın içini parçalıyor. Bu fotoğraflar onlar için çok değerli çünkü çoğunun elinde kalan bir tek bu fotoğraflar. Biz onların hikayelerini anlatmak ve onlar aracılığıyla onlarca yıldır bu savaşta yakınlarını kaybetmiş ailelerin sesini duyurmak istedik. Aynı zamanda FARC gerillalarına güvenli bir şekilde silah bırakabileceklerini ve hayatlarını geri kazanabileceklerini anlatmak istedik.”

Jose Miguel Sokoloff 4-8 Kasım tarihleri arasında MediaCat dergisi tarafından gerçekleştirilecek BrandWeek İstanbul etkinliğine katılacak ve insan hakları savunucusu, siyasetçi Şafak Pavey’le birlikte bir sunum gerçekleştirecek. Bu sunumu birlikte izlemeleri için dört özel isme, dört özel koltuk ayrılmış durumda. Arkalarında Sayın Davutoğlu, Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Bahçeli, Sayın Demirtaş yazılı dört koltuk…