Erkekler Kenan İmirzalıoğlu'na, kadınlar Gülben Ergen'e güveniyor

Türkler en çok hangi ünlülerin tavsiyelerine güveniyor? Temmuz 2014 araştırmasını ilk kez Radikal Yeni Akıl'da açıklıyoruz.
Erkekler Kenan İmirzalıoğlu'na, kadınlar Gülben Ergen'e güveniyor

MediaCat dergisinin 1 Eylül sayısında yayınlanacak Celebrity Güven Endeksi - Temmuz 2014 araştırmasında, Türkiye’de tüketicilerin marka tercihlerinde en güvendikleri iki isim Kenan İmirzalıoğlu ve Uğur Dündar oldu.

Celebrity Güven Endeksi uzun yıllardır MediaCat dergisinin IPSOS ile yürüttüğü bir araştırma. Amacı, insanların marka tercihlerinde en çok hangi ünlülerden etkilendiği sorusunun yanıtını bulmak. Üç ayda bir tekrarlanıyor. 12 ilde Türkiye kent nüfusunu temsil eden 15 yaş üstü 1200 kişiye CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmeleri) tekniği ile tek bir soru soruluyor: “Genel olarak hangi ünlü kişinin tavsiyesi/önerisine güvenirsiniz?” Son araştırma 23 Haziran-20 Temmuz 2014 tarihleri arasında yapıldı.

En çok İmirzalıoğlu, Dündar ve Tatlıtuğ’a güveniyoruz

Türkiye’de Celebrity Güven Endeksi listesini etkileyen en önemli araçlardan biri televizyon. Televizyonda görünürlük, bilinirlik pek çok ünlünün ilk akla gelen isim olmasını sağlıyor. Mayıs 2014’te yayınlanan listede o dönem çok izlenen programları sayesinde listenin lideri Acun Ilıcalı idi. Yaz sezonunun başlaması ve yarışma programlarının bitmesi Acun Ilıcalı’yı listede beşinci sıraya geriletti.

Temmuz araştırmasının lideri ise Kenan İmirzalıoğlu. Hemen arkasından Uğur Dündar geliyor. Kıvanç Tatlıtuğ’un üçüncü sırada olduğu listede dördüncülük koltuğunda Gülben Ergen oturuyor.

Türk genci en çok Murat Boz ve Tarkan’a güveniyor
Türkiye’nin en güvenilen ünlüleri listesinde tercihler yaş gruplarına göre farklılık gösteriyor. Örneğin 15-19 yaş grubunda daha çok Murat Boz, Tarkan, Hadise gibi pop müziğin ünlü isimleri etkili oluyor. 20-35 yaş grubunda ise Kenan İmirzalıoğlu, Kıvanç Tatlıtuğ gibi isimler telaffuz ediliyor. 36 ve üstü yaş grubunda ise Uğur Dündar ve Orhan Gencebay gibi ünlüler daha fazla etkili oluyor. Türkiye’de 36 yaş üstü kişilerin popülerlikten çok etkilenmediklerini görüyoruz. Bu grubun en güvendiği ünlü Uğur Dündar ve bu yıllardır değişmiyor.

Kadın ve erkekler arasında da marka önerilerine güvende etkili olan ünlüler farklılaşıyor. Kadınlarda Gülben Ergen ve Hülya Avşar, erkeklerde ise Kenan İmirzalıoğlu, Cem Yılmaz, Orhan Gencebay, Kadir İnanır ve Fatih Terim daha etkili oluyor.

Beri yandan, araştırmaya katılanların büyük bir bölümü de bir ünlünün önerisine güvenmek yerine kendi tercihlerinin etkili olduğunu söylüyor. Bu kesim ünlülerin reklamda oynamasını yapay bulduğunu belirtiyor.

Celebrity Güven Endeksi, kampanyalarında ünlü kullanmak isteyen reklamverenler için çok önemli bir yol gösterici. Endeks aynı zamanda bu ülkenin kültürel kodlarını anlamak isteyenler için de ilham veren bir liste sunuyor.

Kaynak: Ipsos