Türkiye'nin gönülden bağlı olduğu markalar

Kolay kolay vazgeçemediğimiz, hayatımızdan çıkaramadığımız, hatta yokluklarında eksik hissettiğimiz markalar hangileri? MediaCat, Ipsos işbirliği ile araştırdı.
Türkiye'nin gönülden bağlı olduğu markalar

MediaCat’in Ipsos işbirliğiyle yedinci kez gerçekleştirdiği Lovemarks araştırmasının 2014 yılı sonuçları derginin Ekim sayısında yayınlandı. 19 kategoride halkın en çok sevdiği ve saydığı markaları belirleyen araştırmada ilk kez bu yıl kategoriden bağımsız olarak da tüketicinin aşkla bağlı olduğu markalar soruldu.

İlk kez Saatchi & Saatchi reklam ajansının dünya başkanı Kevin Roberts’ın dile getirdiği Lovemark yaklaşımına dayalı araştırma, markaların tüketicinin kalbindeki yerini belirlemeyi amaçlıyor. Bir markanın Lovemark olabilmesi için hem çok sevilmesi, hem de çok sayılması gerekiyor. Aslında Lovemark kavramı insanların kolay kolay vazgeçemeyeceği, hayatından çıkaramayacağı markaları anlamak amacıyla geliştirilmiş.

Kevin Roberts ünlü Lovemarks kitabında bu tür markaların ortak özelliklerini şöyle açıklıyor:

• Bu markalar tüketicin aşkla bağlı olduğu markalardır. Üründen ziyade hissettirdikleri satar.
• Tüketici lovemark’ını bulamazsa benzerini almaz. Ürün biterse, bozulursa, bulunamazsa üzülür.
• Tüketici, lovemark’ına nedensellikten uzak bir sadakatle bağlıdır. Onun dövmesini bile yaptırır.
• Ürünü elde edemiyor olmak, aşka engel teşkil etmez. Lovemark’lar, uğruna para biriktirilen markalardır.

MediaCat’in, Ipsos işbirliğiyle bu yıl yedincisini gerçekleştirdiği Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması işte bu tür markaları tespit etmeyi amaçlıyor. Türk tüketicisinin hayatında yer tutan 19 kategoride en sevilen (aşık olunan) markaları öğrenmek için 21 Nisan – 6 Haziran 2014 tarihleri arasında 2000 kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada, Türkiye’yi temsil edecek şekilde 12 ilden 15-55 yaş arası kadın ve erkek bireylerle görüşüldü. Araştırma, CATI-bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemi ileyapıldı.

KATEGORİ BAĞIMSIZ LOVEMARK: ARÇELİK

Bu yıl herhangi bir hatırlatma yapılmaksızın, ürün ya da hizmet kategorisinden bağımsız olarak, tüketicinin aşkla bağlı olduğu marka da soruldu tüketiciye. İlk kez bu yıl yapılan bu sorgulamanın sonucunda kategoriden bağımsız olarak en sevilen marka Arçelik oldu. Arçelik aynı zamanda Beyaz Eşya ve Ev Elektroniği kategorisinde de açık ara önde.

Araştırmanın bu yılki sonuçlarına bakıldığında, birkaç kategoride değişim görüyoruz. Yıllar boyu hem cep telefonu kategorisini hem de araştırmayı domine eden Nokia, bu yıl cep telefonu kategorisinin en sevilen markası unvanını Samsung’a bıraktı. Banka kategorisinde ise geçen yıl zirveyi Garanti Bankası’na bırakan İş Bankası’nın bu yıl tüketicinin kalbindeki yerini yeniden kazandığını görüyoruz..Kredi kartları kategorisinde ise Bonus Card bu yıl da zirveyi bırakmadı.

Deterjan kategorisinde ise yıllardır Türkiye’nin en sevilen deterjanı unvanını elinde bulunduran OMO yerini Ariel’e bıraktı.Bu yıl ilk kez sorulan Ev temizlik kategorisinde ise Cif ve Domestos birinciliği paylaştılar. En çok kullandığımız ürünlerden biri olan şampuan kategorisinde ise uzun yıllardır liderliğini koruyan Elidor bu yıl da liderliğini açık ara korudu.

En yüksek skorlardan birini Hijyenik Ped kategorisinde Orkid aldı (yüzde 52). Diş macunu kategorisinin en sevilen markası ise İpana. Bizzat kadınlardan kendi dağıtım ağını oluşturduğu Avon ise Kozmetik-Makyaj kategorisinin lideri oldu.

EN YÜKSEK SKOR: ÇAYKUR

Araştırmada bu yıl ilk kez Çay Kategorisinde halkın en çok bağlı olduğu marka sorgulandı.Araştırmanın en yüksek skoru yüzde 53’le bu kategoride gerçekleşti. Türkiye’nin gönülden bağlı olduğu çay markası ÇAYKUR oldu.

En sevilen otomobil markası ise Volkswagen. Volkswagen’in hemen arkasından iki puan farkla BMW geliyor. Akaryakıt kategorisinde ise OPET liderliği bu yıl da korudu.

İçecek kategorisinde bu yıl da sürpriz olmadı ve Coca-Cola liderliğini açık ara korudu. Hayatımızın vazgeçilmezi Süpermarket kategorisinde ise lider açık ara Migros.

LOVEMARK’I ANLADIKÇA..
4-8 Kasım arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek Brand Week İstanbul etkinliğinde bu markalara LOVEMARKS ÖDÜLLERİ ünlü televizyoncu Martha Stewart tarafından takdim edilecek. Martha Stewart da Amerikalıların en önemli lovemarklarından biri.

Kişi ya da ürün… İnsanların aşkla, tutkuyla, nedensellikten uzak bir sadakatle bağlı oldukları markaların diğerlerinden neden ve nasıl farklılaştığını anladıkça, bugünün dünyasını da, kendimizi de daha iyi anlayacağız.