'Denizden de eksik kalsınlar yani'

O kadar şahane 1 yazıydı ki. Açtım telefonu eşime dostuma, 'Okuyun! Okuyun!' diye tutturdum.

O kadar şahane 1 yazıydı ki. Açtım telefonu eşime dostuma, 'Okuyun! Okuyun!' diye tutturdum.
Etrafımdakiler Nihal Bengisu Karaca'nın Radikal Cumartesi için kalemlediği 'Tesettürlü Bir Kadının Tatil Güncesi'nden eksik kalsınlar istemedim.
Bir kere Mizah Anlayışı! Türk Kadınları'nda da, Erkekleri'nde de kıtlığına kıran giren o az bulunan! Kıymet!
Öyle tatlı tatlı dalgasını DA geçerek yazmış ki mevzuu Nihal B. Karaca; okurken doyum olmuyor. Ve fakat mizah katsayısına, gözlemlerinin inceliğine/kanaviçeişçiliğine ne kadar kanarsam kanayım, yazısı beni yaktı mı? Yaktı!
Zira içini yakan 1 mevzuda yazıyor Nihal B. Karaca. Bir kadın; denizi çok seven, yüzmeyi çok seven bir kadın, veda ediyor sulara. Veda etmek zorunda bırakılıyor.
Kadın tesettürlü. E, tesettürlüysen hanım kardeşim banalleşmeyi/rezil olmayı/zavallılığa gönül eğdirmeyi göze alıp gir bi takım beter havuzlara 'Ninja kılığında' ya da- Girmeyiver!
Eksik kalsın! Eksik kalıver, mahrum oluver denizlerden/sulardan. Mesele tam da budur!
Ne denli yüzmeyi sevdiğini anlatırken, satırlarında kendimi buldum. Hayatta hiçbir şeyden yüzmek kadar zevk almayan biri olarak, kendimi onun yerine koydum.
Tesettürlü diye yüzmeye hakkı yok mu bu kadının? Bir kadının?
Yurdumuzdaki tesettürlü kadın sayısını/oranını göz önüne alırsak, düşünürsek: biz bu kadınları ne çok şeyden, ama ne çok; devlet dairesinde çalışmaktan, üniversitede okumaya, denize girmekten, normal hayatlarımızın doğal birer parçası olmaya-
NE çok şeyden, ne çok şeyden Allahım mahrum ediyoruz!
Bir köşecikteki o yosunlu, bol taşlı, ufacık plajın kapanması! BİR ADET gariban/'kusurlu'/istenmeyen/istenmeyecek plajı DAHİ onlara çok görmemiz!
Avrupa'da var Kadın Plajları! Yurdumuzun tarihinde de var bir sürü! Ne var yani 1 Kadın Plajı olsa, hatta bir sürü: İsmail Türüt çalınan cinsinden, çalınmayan cinsinden, şekil şekil model model Kadın Plajları olsa, ne olur?
Ben de giderim. Benim arkadaşlarım da gider. Tesettürlüsü, tesettürsüzü
çeşitli şekillerde kadınlar olarak yalnızca hemcinslerimizle bir plajda
olmanın, gönlümüzce yüzüyor olmanın saadetini yaşarız.
Yalnızca kadınlara açık bir plajda yok astronot kılığıydı, yok Ninja kaplumbağaydı- tüm o ucubik, rahatsız, aşağılayıcı,
küçük düşürücü Deniz İçin Rezil Olma Timi kılıklarına girmeden, mayolarıyla ferah fücur/rahat rahat yüzebilecek
o zaman kadınlarımız. 'Bizim kadınlarımız.'
Bende böylesi yasaklamalar/aşağılamalar/ ötekilemeler büyük bir kin ve öfke yaratıklandıracağından da, Nihal B. Karaca'nın sığındığı Mizah Limanı'nı bu denli takdir etmiş olabilirim.
Ama bu harikulade başarılı ve iç kanırtıcı/mahcubiyet duyurucu/ suçluluk+kızgınlık verici yazının yankıları- acayip mi, tuhaf OLDU. Hep böyle oluyor; çoğunluğun yaptığı okumalarla, benimkiler tutmuyor. Tutmuyor!
Şunu da işaret etmeden geçemeyeceğim: Nihal Bengisu Karaca'nın BU yazıyı kendisinden Radikal istediği için, Radikal'i okuyan kitlenin belli bir sağduyuya sahip olduğuna/olması gerektiğine inandığı
için, belli bir Yerleştirme (Vicdan) Sınavı'ndan geçmiş/sınırlı sayıda kişilere yönelik yazdığına da- Eminim! Eminim!
Yani Orta Malı Büyük Gazeteler tarafından nasıl çarpıtılacağını/tahrif edileceğini/istismar edileceğini düşünür; onlar için kalemini oynatmazdı. Ne de bu denli gemsiz oynatırdı kalemini. İç sızısının mizah kayığına binip bu denli özgürce uzaklaşabilirdi. Kıyılardan.
Şimdi yapılan tam da budur!
Kocaman resimlerini basıp Nihal hanımın yok eteğine, yok ayakkabısına, yok başını bağlayış tarzına laflar sokuşturarak (Diyanet'ten sertifikalı fetvacı mübarek her biri!) aynen sulara özgürce açılmasına, kulaç sallamasına izin vermediğimiz gibi, anlayışta/algıda incelmiş okurlara,
vicdan ve izan sahiplerine seslenmek üzere yazdığı yazısına da-
İzin vermedik! Kirlettik bir kez daha denizlerini. O çakıllı, küçücük, yosunlu, kimselerin istemediği plajı dahi ona çok gördük.
Ne kadar üzüldüğümü, kırıldığımı bilmenizi isterim Nihal hanım. Her yüzüşümde, sizi denizlerden mahrum bırakmış bir toplumun ferdi olmanın utancı, refakat edecek artık bana.