Oyuncak desem değil, hakikat desem değil; 80-90 santimetre boyunda çok çok antipatik Noel Babalar! Birinin beyaz, diğerinin kırmızı kostümleri. (Artık meşrebine göre seçiyorsun.) Süslü püslüler." /> Oyuncak desem değil, hakikat desem değil; 80-90 santimetre boyunda çok çok antipatik Noel Babalar! Birinin beyaz, diğerinin kırmızı kostümleri. (Artık meşrebine göre seçiyorsun.) Süslü püslüler." /> Noel Babalar mevsimi - PERİHAN MAĞDEN - Radikal

Noel Babalar mevsimi

Bugün kızıma Makro'da "Söyle, hangisini alalım bu Noel Babaların?" dedim.</br>Oyuncak desem değil, hakikat desem değil; 80-90 santimetre boyunda çok çok antipatik Noel Babalar! Birinin beyaz, diğerinin kırmızı kostümleri. (Artık meşrebine göre seçiyorsun.) Süslü püslüler.

Bugün kızıma Makro'da "Söyle, hangisini alalım bu Noel Babaların?" dedim.
Oyuncak desem değil, hakikat desem değil; 80-90 santimetre boyunda çok çok antipatik Noel Babalar! Birinin beyaz, diğerinin kırmızı kostümleri. (Artık meşrebine göre seçiyorsun.) Süslü püslüler.
"Bunlar korkunç anne; ne yapacaksın yani bunları?" dedi dehşet içinde. Benim zırt pırt oyuncak ve tuhaf şeyler almama ne kadar idmanlı olsa da.
"Aa, niye öyle diyorsun? Lazım eve bir tane," dedim. Sonra da gülmeye başladım. Ay ne komiğim, görüyorsunuz.
Hani lokantaların önüne konulan olağanüstü antipatik bir Aşçı Başı Heykelleri var. Yine böyle cüceşişman boyutlarında.
İşte hangi yöredendi unuttum, 1 Hakiki Orijinal Türk Aşçısı, kendi heykelini yaptırmış bir imalathaneye. Ve adam harbiden o kadar şirin ki: Nerdeyse 'Yaşayan Necdet Tosun' olayı. Çok beğeniliyor bu figür. Maket. Heykel. Aşçıcan.
İmalatçısı da işi Seri İmalat'a döküyor. Şimdi, inanabilir misiniz, Çin'e bile bu Öz Hakiki Türk Şirini Aşçı Baba heykellerimizden satıyormuş-uz!!
"Yüzde istemeyi hiç düşünmedim, çok minnettarım onlara," diyor Orijinal Şirin Ahçı.
Ben de memnunum herkes adına. Ve isterseniz beni vatan hainliğinle(n) suçlayın: Muhtar Kent'in Coca Cola'nın CEO'su olmasından daha çok sevindiriyor böyle 'sıcak' havadisler.
Bu Noel figürlerinin harbiden çok melun çeşitleri vardır. Bazı çocuklarda Palyaço Korkusu olur hani. Bazılarında Noel Baba Korkusu olursa ayrıyetten, onu da anlarım.
Hoş, Palyaço Korkusu'nu ben anlamam. Ama Nejat Uygur'un (Allah uzun ömürler versin) Palyaço Tablolarından korkarım mesela. Biri hediye mediye etse, nereye asacağımı bilemem diye.
Evvelsi sene bir arkadaşıma Bizim Semtin Yegâne Tuhafiyecisinden (Made in China) bi Noel Baba (oyuncağı) almıştım. 'Jingle bells' değil de, 'I did it my way' tarzı umulmadık bir şey çalıyordu saksafonuyla. Üstelik kıvrım kıvrım kıvranıyordu çalarken. Kırmızı kadife pantolonunun altında kocaman poposuyla Gey Noel Amca gibi bir şeydi. (Ki Öz Noel Baba'nın da hetero olmadığını, kestirebiliyoruz.)
Sonra kendime de o Neşeli Oyuncak'tan pazarpazar aradım. Ama bulamadım.
Bazı şeyler 'Once in a life-time'dır Sevgili Dokur. Arasan da boş yani.
Ben evde yaşayanlardan ve Genel Olarak İnsanlık Âlemi'nden utanmasam o Şirin Türk Ahçı heykelinden de alıp bi tane arka bahçeye atardım. O ayrı.
Bu tutukluğum, hep utangaçlıktan.
Derken aklıma Neol Baba Hadiselemeleri üşüştü ki, hepsi yabancı menteşeli. Seyret seyret Amerikan dizilerini, zannet kendini Amerika Birleşik Devletleri'nde.
Allahtan, Türk Savcı ve Hâkimleri sık sık nerede yaşadığımı hatırlatıyorlar da, bu Yabancı Hayat'tan sıyrılabiliyorum.
Ama 'Friends'de Rachel (Green), hamile şu sıralarda. Ve hamilelikte (hormonal) bir azma dönemi olur imiş. "Düşün bugün mağaza mağaza dolaşıp 8 Noel Baba'nın kucağına oturdum," diyor Phoebe'ye.
Fraiser'da da Rose X-mas döneminde hayır için bir mall'da Noel Babalık yapan yakışıklı bir bankacıya aşık oluyor. Ama sonra tanışıp kahve içiyorlar adamla. Ve fakat Rose beğenmiyor da beğenmiyor adamı. 'Sası bu' tutturuyor.
"Sen anlaşılan Santa Claus'a aşık olmuşsun Rose," diyor Frasier. Ve biliyorsunuz (ya da mecburen öğreneceksiniz) Frasier Crane Harvard'dan mezun bir psikiyatr!
Yani yazdım kelimeyi, onu niye yazdığımı dahi unuttum. (Yani'yi yani.)
Zira bu arada 1 Arkadaşım aradı. Ve ona da yazıdaki tarzım gibi 5-10 espri salladım. Harbiden yoruldu.
Ama o da oğluna 'Çaki' diyor. (Yani: kısasa kısas söze göz.)
Batı'da Christmas Sezonu bütün şiddetiyle çoktaaaan başladı Kadirhas Okur.
Bize de manşetlerin çantasından (Noel Baba'nın basın naylonundan) Muhtar Kent'in Coca Cola'nın başına geçmesine çılgınca sevinmek düştü!
Hem Müslüman, hem Türk'müş. Nasıl sevinmezmişiz! Sevinmeliymişiz! (Sevinin ulan!)
Ben ama yine de (inatla) Şirin Türk Aşçı Modelimiz'in dünyanın dört bir yanındaki lokanta kapılarını bekleyecek olmasına DAHA ÇOK seviniyorum.
O Aşçı Bey'in Noel Baba heykelini yapsak peki, Viyana kapılarına kadar dayanmaz mıyız MaketBibloŞirin Endüstrisi'nde?
Böyle başarılara da imza atmak lazım.