Akit'ten bir çengel bulmaca mesajı daha

Yeni Akit gazetesinin bulmacası dün yine mesajlı çıktı. Bu kez çengele takılan Kılıçdaroğlu ailesi...

Anadolu’da Vakit, malumunuz bir süredir Yeni Akit olarak çıkıyor. Lakin Vakit’e dair ne biliyorsanız baki; yeni bir şey yok. Buna Vakit’in klasikleşmiş, bulmacadan mesaj gönderme geleneği de dahil.
Fakat dünkü nüshanın 16. sayfasına tamamen yayılan çengel bulmacada birtakım yenilikler gözden kaçacak gibi değildi. Sayfaları atlarken şahsen takılıp kaldım.
Çengel bulmacalarda kullanılan fotoğrafların normal koşullarda maksadı, ‘Fotoğraftaki ünlü/ sanatçı/ siyasetçi’ olarak bir köşede soru olarak okurun karşısına çıkmasıdır. Uzun yıllardır Fatih Uğurlu tarafından hazırlanan bulmacanın ortasında, amacına göre gayet büyük ebatlarda açılmış bir fotoğraf var karşımızda. Fakat teamüller, daha fotoğrafın içinde soru sormaya başlayarak yıkılmış.
Basılan fotoğraf Kılıçdaroğlu ailesi… Her bir fertten çıkan oklarla çengel bulmacanın hiçbir yerine sonradan eklenmeyecek sorular eklenmiş. Mesela Kemal Kılıçdaroğlu’nun balonunda ‘Oy kütüğüne kaydını yaptırmayı unutan genel başkan’ yazıyor. Niyeyse ‘Eşini İstanbul’da unutup Ankara’da oy kullanan’ şeklinde tanıtılan Sevim Kılıçdaroğlu’nun ismi de verilmiş. Çiftin kucaklarındaki minik bebeğe ait balonda ‘İki aylık iken SSK’lı olan şanslı torun’ yazıyor. Kılıçdaroğlu çiftinin kızları için ‘Şanslı torunun annesi’, onun eşi için de ‘Şanslı torunun babası, şanslı damat’ tamlaması uygun görülmüş. Hakikaten dünya bulmaca tarihinde görülmüş şey değil.
Tabii ki heyecanla bulmacayı çözmeye koyuldum. Daha önceki Vakit tecrübelerimizden şifre sözcükte bir mesaj olduğundan eminim.
Ek bir tespit yapmış olalım, bir kere bu kadar İngilizce sözcük sorulduğuna inanamadım. Bu da Yeni Akit’e özgü bir yenilik mi bilemedim. ‘Çay’, ‘bir yardımcı fiil’, ‘hayır’, ‘açık’ olarak bir bulmacada dört İngilizce soru hiç fena değil.
Bulmacanın tamamında göndermeler aradım. ‘Dönmelerin şeyhi’ sorusunun cevabını çıkarmak için uğraştım; Akit, Sabatay Sevi’yi uygun görmüş. Ortadaki fotoğrafla ilgili tek soru, en aşağı alınmış. ‘Muhalefet bilmeyen muhalefet lideri’ olarak Kemal Kılıçdaroğlu… Bu arada, belki küçük bir teknik hata, belki mesajın şehvetine kapılma haliyle bulmacada tashih de yapılmış. Kılıçdaroğlu, Kılıçtaroğlu olarak yazıldığında kutulara oturuyor.
Ve şifre sözcük… Açıkçası bu kadar şova daha fazlasını beklerdim; ‘Aile Saadeti Partisi’ çıktı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iki hafta önce İstanbul’da bütün gazete ve televizyonların yayın yönetmenleri için bir yemek vermiş, kendisiyle ilgili yapılan haberlerden rahatsız olduğu için bir tek Yeni Akit bu sofraya davet edilmemişti. Rövanş çengelli oldu.

Mesajlı bulmaca sicili
Vakit’in bulmacalar üzerinden mesaj yollaması bir ilk değil. Bir bulmacada, El Kaide’nin yaptığından şüphelenilen, İstinye’deki ABD Başkonsolosluğu’na yönelik saldırıda hayatını kaybeden polislerin fotoğrafı kullanılmış, bulmacayı bitirince ortaya çıkan şifrede ‘Gavurlar için değer miydi’ sorusu yer almıştı.
Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ ve emekli tümgeneral Osman Pamukoğlu’nun fotoğraflarının yer aldığı başka bir bulmacada, çengelleri doldurduğunuzda ortaya çıkan mesaj ‘Siz kral değilsiniz’ olmuştu.
Fazıl Say’ın, ‘Başörtüsü düşmanı müzisyen’ olarak sorulduğu bayram bulmacasında ise ‘Fazıl Saygısız’ ortaya çıkıyordu. Vakit’in çengel bulmacasından, AK Parti’ye yönelik kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya da nasibini almıştı. Yalçınkaya’nın yer aldığı bulmacada şifre sözcük ‘Tek kişilik Meclis’ti.