Müslüman öğrenciler vicdani redde çağırıyor

3. Müslüman Öğrenciler Buluşması'ndan çok imzalı bir bildiri çıktı. 'Vicdani ret insani ve İslami bir haktır' çağrısının karşılığı ne olacak?

90 ‘lardan beri askerlik yapmayacağını beyan edenlerin muhtelif gerekçeleri oldu. Anarşizm temelinde devleti, antimilitarizm çerçevesinde şiddetsizliği tartışanlar vardı. Savaşa tepki olarak Kürt, zorunlu askerlikten mesul olmadıkları halde, hatta tam bu gerekçeyle militarist, cinsiyetçi düzeni beslemeyeceklerini açıklayan kadın vicdani retçiler çıktı.
2007’de Enver Aydemir, ‘TSK seçkinlerinin İslami değerlere karşı tutumu’nu gerekçe göstererek vicdani reddini açıkladı. ‘İmani ret’ tartışması onunla başladı. ‘Anti-sosyal kişilik bozukluğu’ tanısıyla çürük raporu alana kadar ağır bir cezaevi süreci yaşadı, ‘emre itaatsizlik’ davalarıyla uğraştı.
Kendisini milliyetçi ve dindar olarak tarif eden Muhammed Serdar Delice de bildik uğurlama törenleriyle askere yollanmıştı. Askerliğinin beşinci ayında ‘Çanakkale destanlarıyla’ büyüyen biri olarak öğretilenleri sorguladığını, vatanın uğrunda öleceklere değil, ona hizmet eden zeki nesillere ihtiyacı olduğunu söyleyerek reddini açıkladı. Kendisine açılan davalardan biri, bu konuda tarihi bir karara vesile oldu. Martta Malatya Askeri Mahkemesi, ilk kez AİHM’nin Yehova Şahidi Vahan Bayatyan’ın reddini din ve vicdan özgürlüğü kapsamında değerlendiren kararına atıfta bulundu. Delice’nin reddi, ne demekse ‘tatmin edici’ bulunmadı ama bu karar, kritik bir yerde bırakıyordu meseleyi. 

Gayrifıtri erkeklik kurgusu
Geçen hafta yapılan 3. Müslüman Öğrenciler Buluşması’nın başlıklarından biri de vicdani reddi. Hatta Özgür Açılım Platformu, Hür Beyan Hareketi, Umut Gençliği, Genç Öncüler, Felah Çağrısı ve Mavera Gençlik Hareketi imzalarıyla bir de bildiri yayımlandı. Birkaç alıntı:
TSK’nın, ‘şehitlik’, ‘vatanın kutsallığı’, ‘Peygamber Ocağı’ gibi kavramları kullanarak İslami değerleri istismarına bir an önce son verilmeli. (...) İki kardeş halkın çocukları, kirli bir ‘iç savaş’ın kurbanları oluyorken, ‘devlet’ten veya ‘kavim’den değil, yalnızca Hak’tan yana tavır almalılardır. (...) Gayrifıtri bu erkeklik kurgusu, ‘askerlik yapmayanın erkekten sayılmayacağı’, ‘askere gidince adam olunacağı’ ve ‘askere gitmeyene kız verilmeyeceği’ gibi komik ve korkunç batıl inançların yaygınlaşmasına sebep olmaktadır. (...) Vicdani ret insani ve İslami bir haktır.
Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü son sınıf öğrencisi Sema Erdoğan Başaran, o gün ‘İslam ve vicdani ret’ üzerine konuştu. Zaten bu konuda akademik çalışma da yapmak istiyor.
Başaran’a bunun ne kadar, nereye kadar anti-militarist bir bildiri olduğunu sordum. Özgür Açılım Platformu adına konuştuğunu belirterek “Temel meselemiz zorunlu askerlik. O gün konuşmamda Hz. Muhammed’in hayatından örneklerle İslam’da zorunlu askerliğin yerini anlattım. Cihadın bile gönüllülük esasına dayandığından söz ettim. İslam toptan savaş karşıtı bir din değildir. Son noktada, adaleti tesis etmek için meşru görebilir. Buna rağmen anti-militaristtir. Biz ikisini ayırıyoruz” dedi. 

‘Bir gruba mal edilemez’
‘Devletin meşruiyetini oturtabilmek için oluşturduğu dini bir kurum’ olarak gördüğünden, Diyanet’in “Vicdani ret caiz değildir” açıklaması onu hiç şaşırtmamış. Daha ziyade toplumda önyargıların yıkılmasıyla meşguller: “Bu camiada vicdani retçiler anarşist, topyekûn devlet karşıtı gibi görünüyor. ‘Başka bir kavram kullanılsa’ diyen çıkabiliyor” diyor.
Vicdani retçiler arasında hakikaten anarşistler, başka dine inananlar, hiç inanmayanlar vardır. Ne olacak, diye soruyorum. “Vicdani ret bir gruba mal edilemez. Zaten bu bakışı değiştirmek istiyoruz. Cinsiyetçilik ya da militarizm üzerinden bakılabilir. Dini ya da politik nedeni olabilir. Bizim camianın gözlerinin önündeki perdeyi kaldırmak istiyoruz” diyor. Bildiriden sonra vicdani reddini açıklayan Müslümanların çıkacağına inanıyor, “İnşallah” diyor. Kendisi ve eşi düşünüyor örneğin.
Vicdani ret hareketi açısından bu bildiri de kritik bir dönemeç.

http://www.radikal.com.tr/1086890108689012

YORUMLAR
(12 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

emma goldman - skywalker2212

“Genel kavga, ülkemizi yabancı tehditlerden koruyacak bir orduya gereksinimimiz olduğudur. Ne var ki her entelektüel kadın ve adam bilir ki, aptalları baskı altında tutmak ve korkutmak için var olan bir mittir bu. Savaş, kendi savaşlarını vermeyecek kadar korkak olan iki hırsızın kavgasıdır; bu yüzden de bir köyden ve bir diğerinden oğlanları alıp onlara üniformalar giydirir, onları silahlandırır ve karşılıklı olarak vahşi canavarlar gibi kaybetmelerine izin verirler.”

Pınar Öğünç takip edilesi bir yazar... Bir kaç yazı tavsiye ettim... - Yekruu

Youtube ye girip arama kutucuğuna(search) - Mehmet Pamak Türk Askeri - diye yazarak aratıp en üstte çıkan eski bir tv programını izlesin zihinleri endoktrine edilmiş insanlar. Akıllarını çalıştırsın lar çünkü devletin okullarında işlenmiş zihinleri "Her TÜrk asker doğar" dan ileri gitmiyor ne yazık ki... Yazıda dikkat edilmesi gerekenlerden biri de İslamın "tamamen savaş karşıtı" olmayışı noktasıdır. hani şu biz tarafsızız diyen gazteler vaardır ya onun gibi komik bir durumdur bu aslında .. Googleye girip ?Vicdani Ret?, Tağutun Askeri Olmayı Reddetmek midir? Erdal Kurgan diye aratıp bu yazıyı okursanız bu konuya değinmiş ve Önemli bir hususu dile getiriyor Diyor ki diğer redçiler yani İslami nedenlerle değilde sadece vicdani daha doğrusu savaş karşıtıgibi genel nedenlerle askere gitmeyenler enver aydemir kadar işkence görmediler diyor Doğrudur. Devletin ve hükümetin Asıl zoruna giden İslami reddir. insanlara yazıdada denildiği gibi yutturulmaya çalışılan peygamber ocağı v.s. nin yalan olduğunu ayyuka çıkarttığı için çok eziyet gördü Enver abimiz...

milliyetçilik ve militarizm . - tribus

Velmas 75 devlet ve orduyu tarihsel süreçte yanlış algılamışsın yada yanlış algılatmışlar sana. Halk ile ordunun pek de bi alakası yoktur. Savaşların çıkış serüveni tamamen siyasi gücü elinde bulunduranların (veya taliplerinin) gücünü tutma ve yükseltme amacıdır .ordu da onların silahıdır. Milliyetçilik duygularıyla ordu kavramını yüceltmek bilgisizlikten başka birşey değildir. Vicdan i reddi yanlış algıladığın kesin. Yada hakkında herhangibir bilgin olmadan yazmışsın birşeyler.

Medarı iftiharınız PKK... - Serdar_Kara

Yok olacak. her eline silah alıp dağa çıkana acıyacak olsaydık, Türkiye Cumhuriyetinden geriye sadece külleri kalırdı.

Vatan sevgisi İMAN'dandır - velmas75

Ya biz vicdani red i yanlış algılıyoruz ya da, vicdani retçiler askerliği yanlış algılıyor. Bir mileltin var olma nedenlerinden biri de ordu sahibi olmasıdır. Bu durum tarih boyunca var olmuştur ve var olacaktır. Ha bize yıllarca ''iç duşmanlar'' diye bir kavram sundular. Ama bir türlü iç duşmanları göremedik. Meğer o dedikleri kendimizden başkası da değilmiş. Düşünmeye başladığım gün anladım ki, halaylarla türkülerle vatan borcu, namus borcu diyerek gittiğimiz Peygamber ocağı, mutlu bir azınlığa hizmet ediyormuş. Ordu vatan topraklarını ve topyekun kendi milletini korumak adına asli görevine döndüğü gün, Vicdani red olmaz.

Öldürmek için değil. - ikiekmekbimaltepe.com

Artık öldürmeyi değil, öldürmemeyi ve nefret etmemeyi öğretmek gerekiyor toplumumuza. Öldürme konusunda çok fazla eğitime ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum. Dedesi ölen doktora saldırıyor mesela.

merhabalar - Secret Garden

son zamanlarda gordugum en ilginc olusum 'antikapilist muslumanlar' adli olusumdur.beni cok sevindirdiler ALLAH razi olsun hepsinden.bugune kadar islam anlayisini turk islam diye bize yutturmaya calisanlara cok guzel bir cevaptir.amerikadan yonetilen yeni sozde ilimli islam (nasil ilimli ise,gunde 100-150 gozalti ve 5-10 insan oldurerek)ilimli diye yutturmaya calisan turk islam sentezcileri sahte muslumanlar bundan sonra ne yapacaklar merak ediyorum.ALLAH verede amerikadan aldiklari akil ile sahte muslumanlar bu genc muslumanlari mck-sck-vck- diye orgut icat edip amerikanin istekleri dogrultusunda mahkemelerde yok etmez.sahte ve kapitalist dincilerin maskesi her gecen gun dusuyor.yasasin guzel ahlakli islam dini.yasasin turk kurt alevi ve ortak vatan kardesligimiz.yasasin butun halklarin kendilerini yonetme hakki ve birlikte yasama hakki.kahrolsun yalan dolan sahtecilik irkcilik,!