Farklılık

'Burada içmediklerinde nerede içeceklerini ve hatta ne içeceklerini düşünüyorsunuz? Burada onları izleme şansımız daha fazla.'

Roma’nın merkezinde 1910 yılında inşa edilmiş tarihi bir lise. Üst düzey yetkililerin çocuklarının da devam ettiği bir okul. Sınıflardaki en yeni eşya en az 50 yıllık ve kırık dökük. Asıl ilginç olan ise binanın giriş kapısının hemen üzerindeki “Bu okul antifaşisttir” pankartı. Eski bir beze öğrenciler tarafından acemice yazılmış. Okul müdürüne “Bunu niçin indirmiyorsunuz?” diye sorduğumda “Ben asmadım ki, asanlar uygun görünce indirirler” cevabını verdi. “Yasak değil mi?” diye sorduğumda ise anlamsızca yüzüme baktı, “Bunlar seçmen olacaklarsa, oy kullanacaklarsa, kişilik geliştireceklerse neden yasak olsun ki? Kendilerini ifade ediyorlar” dedi. Okulun giriş kapısında yere oturmuş, sigara içen öğrencileri fark ettiğimde iyice afallamıştım. “Bu ne?” der gibi baktığımda ise hemen açıklamaya girişti: “Burada içmediklerinde nerede içeceklerini ve hatta ne içeceklerini düşünüyorsunuz. Burada onları izleme şansımız daha fazla. Yeraltına girdiklerinde değil” cevabını verdi. Ne dersiniz? Onlar mı daha doğru yapıyor biz mi?

Sizden gelenler
SIFIRIN ALT ANLAMLARI Karnede sıfır ortalamanın mantığını doğru buluyor musunuz? Sizce sıfır gibi bir not değerlendirmesi gelişmiş herhangi bir ülkede var mı? Öğrenciye sen bu derste sıfırsın (yoksun) demek doğru mu?
Churchill “Eğitimimi sekteye uğratan tek şey okul oldu” diyor. Bazen okulların bir araç olan notu, esas amaç haline getirerek kendi amacına nasıl ihanet ettiğini düşünüyorum. Finlandiya’da ilk altı sene not verilmiyor ama PISA sınavında dünya birincisi onlar. Bizim “sıfır ortalama olmasın biraz daha yüksek not verilsin” derken, bu ihaneti onayladığımız “ama bu kadar da olmaz ki” dediğimizi işitiyorum. Bir çocuğa altı aydan fazla ‘sen sıfırsın’ mesajı vermek yaşamı boyunca sıfırın içine hapsolması demek olabilir. Ta ki bir büyücü öğretmen onu oradan çıkarana kadar.

BÜTÜNCÜL ÇOCUK YETİŞTİRME
Özgüven geliştiren, yaşama sevincini arttıran dans ve yemek yapma gibi dersler olabilir mi?
Bunlar bütüncül çocuk geliştirme fikrini destekler. Eleştirel düşünme, inovasyon, etkili iletişim, karar verme, müzakere etme gibi 21. yüzyıl becerilerinin üzerinde de durulmalı. Bu içerikler sosyal etkinlik saatlerinde düşünülebilir veya öğretim programları ile ilişkilendirilerek de gerçekleştirilebilir. Bu tür etkinlikler, derslerin verdiği zararı azaltabilmek için iyi birer vasıta olabilir.

NOTLAR VE ADALET
İlköğretim 2. ve 3. sınıf öğrencilerine düşük not vermek doğru mu?
Öğrenciler öğrenemiyorsa yöntem eksiğimiz olduğunu düşünmemiz gerekir. ‘Yapamayanlara yüksek not verirsek yapanlara adil davranmış olmayız’ düşüncesi. Adalet herkese eşit değil, hak ettiği biçimde davranmaktır. Çocuklar her zaman en güzeli hak eder. Profesyonel olan biziz, onlar değil. Adaletli davranmak konusunda Kohlberg’in ahlaki gelişim kuramını gözden geçirmenizi öneririm.