Emmy'de hakkı yenenler

Drama dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nün Game of Thrones'daki rolüyle Peter Dinklage'a verilmemesi bütün Twitter'da tepki yarattı.
Emmy'de hakkı yenenler

Televizyonun Oscar’ları olarak nitelendirilen Emmy Ödül töreni, bu yıl 66. kez düzenlendi. Oldukça iddialı drama ve komedi yapımları birbiriyle yarışırken, ne yazık ki Game of Thrones gibi bazı dizilerin de hakkı yenildi.

Emmy 2014, Türkiye saatiyle 02:00’da Kırmızı Halı’da başladı. Bu konuya daha sonra değineceğim ama öncesinde Emmy’nin neden pazartesi günü düzenlendiğine bir açıklık getirelim. Geleneksel yayın günü aslında Pazar günüdür. Ancak NFL (National Football League) yayınının da Pazar gününe denk gelmesi yüzünden, bu yıl Emmy’ler pazartesi günü yapıldı. Seth Meyers de bu durumu açılış sunumunda “Maç yüzünden pazartesi gününe alınması Emmy’nin bir daha yapılmayacağı anlamına gelir mi?” şakasıyla taçlandırdı. Açık söylemek gerekirse dizi izleyip, oyun oynayarak, tavuktan hallice öğrendiğim İngilizcede şaka anlayışım Billy Crystall seviyesinden öteye gitmiyor. Seth Meyers ile kısa Emmy tanıtım videoları da sıkıcı ve fazla total gelmişti, canlı yayında da fikrim değişmedi.

Törende nadiren güldüğüm anlar oldu ama hiç biri Seth Meyers şakaları değildi. Arada bol ve uzun reklam yayınlayan Emmy biraz uzun geldi. Bu görece kavramın gündeme gelmesinde başarısız şakalar içeren sokak röportajlarının ve sahne şovlarının katkısı büyük. Seth Meyers önceden hazırladığı sokak röportajlarında ödülü gösterip, “Bu ne?” ve “Tatiana Mashlany kim?” diye sorarak (Yılmaz Erdoğan’ın tabirinden çalıyorum) bence şakayı paralel evrende aradı.

KATEGORİLER VE YORUMLARI

Drama Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü Breaking Bad’deki rolü ile Aaron Paul aldı. Oyuncu bu ödülle 3. Emmy'sini kazanmış oldu. Ancak bu kategorinin en güçlü adayı olan Peter Dinklage’a verilmemesi bütün Twitter’da tepki yarattı. Game of Thrones’un en güçlü karakterlerinden birine can veren Dinklage’ın hakkının yendiğini anlamanız için tıklayın.
*Performans seçkisi için sevgili Aras Bayram’a teşekkür ederim. 

İlk ödül En İyi Komedi Senaryosu dalında Louie ile Louis C.K.'in oldu. En güçlü(!) rakibinin OITNB olduğunu dşününce yerinde bir ödül olduğuna ikna olsam da “So Did the Fat Lady” aslında Louis CK’nın yazdığı en ortalama bölümdü desem ayıp olur mu acaba?

Komedi Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Allison Janney “Mom”daki performansıyla kazandı. Bu dalda benim favorim ise Orange Is The New Black dizisindeki performansıyla Kate Mulgrew idi. Kısmet değilmiş.

Komedi Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü ise Ty Burrell kazandı. Bu kategori açıklanınca Modern Family ilk ödülünü almış oldu. Bu ödül açıklanırken parmaklarımı Matt LeBlanc’a Episodes’daki performansıyla şans getirsin diye kitledim ama, olmadı. (Tamam, kazanmasını istememde hâlâ Friends’in de etkisi var...)

Komedi Dalında En İyi Yönetmen Ödülü Gail Mancuso'ya gidince Modern Family ikinci ödülünü almış oldu. Mancuso geçen sene de ödülü aldığı için bu kategorinin en iddialı adayı olduğu konuşuluyodu kazanması şaşkınlık yaratmadı ya da ben duymadım.

Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu Jim Parsons seçildi. Bu ödül Jim Parsons'ın 4. Emmy'si oldu. Konu kilit.

Julia Louis Dreyfus, 5. Emmy'sini doğal olarak Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde aldı. Umarım Meryl Streep ekrana bir komdi performansıyla gelir yoksa Dreyfus bu kategoriyi bırakmayacak.

Mini Dizi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Ödülü American Horror Story: Coven ile Kathy Bates'e gitti. Ödül konusunda hiçbir fikrim yok çünkü korku temalı işleri izleyemiyorum. Ancak aynı kategoride aday olan Julia Roberts’ın pas geçilmesi sosyal medyada da oldukça tepki yarattı.

Mini Dizi-Film dalında En İyi Yönetmen Ödülü Colin Bucksey’e gitti. Sonuna kadar hakkıyla aldı. Fargo muhteşem bir uyarlama lütfen izleyiniz.

Mini Dizi/TV Filmi Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü AHS:Coven ile Jessica Lange’in oldu. Hayırlı olsun.

En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi-Film) Ödülü'Benedict Cumberbatch kazandı ve Idris Elba hayranları kazan kaldırdı. Idris Elba Luther’de çizgi üzeri bir performans çıkarıyor ama Cumberbatch’ın Sherlock performansı da oyunculuk devrimi gibi bir durum. Klişe “Sherlock” yorumunu yerle bir edişine adil bakarsanız ödülü hak ettiğine ikna olabilirsiniz.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi-Film) yine Sherlock performansıyla Martin Freeman’a gitti. Freeman da Cumberbatch gibi salonda olmadığı için ödülünü teslim alamadı.

En İyi Mini Dizi Ödülü bu sene 18 adaylık çıkaran Fargo’nun oldu. Fargo televizyonun altın çağı denilen döneme damgasını vuracak kadar güçlü ve gerçek bir baş yapıt. Kategorinin en güçlü adayıydı.

66. Emmy Ödül Töreninde En İyi TV Filmi Ödülü HBO’nun iftiharla sunduğu The Normal Heart’a gitti. Film yayınlandığında konusu, konuyu ele alışı ve oyunculukları üzerinde oldukça farklı görüşler vardı. Ben filmi beğenenlerdenim. Dönemi itibariyle eşcinsel hayata global bakışın hangi aşamalardan geçtiğini retro bir lisanla anlatan önemli bir film olduğu fikrindeyim. Hakkıyla kazandı diyebilirim.

Drama Dalında En İyi Yönetmen Ödülü True Detective’in Who Goes There adındaki bölümüyle Cary Joji Fukunaga'nın oldu. Breaking Bad fanatiklerinin itirazlarını saymazsak bu ödül de olumlu karşılandı.

Drama Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü Breaking Bad'deki rolüyle Anna Gunn'ın oldu. Anna o çirkin iki renkli kostümüyle sektör tarihine derkenar olduğu için ileride üzülecek, eminim. Bu kategorideki adayım Game of Thrones’dan Lena Headey olmuştu ama tahminlerimde kaybetmeye devam ettim.

Drama Dalında En İyi Senaryo Ödülü'nü Breaking Bad’in Ozymandias adındaki bölümüyle Moria Walley Beckett kazandı.

Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü The Good Wife’ın başrol oyuncusu Julianna Margulies’e gitti. Bu kategoride aday olan Robin Wright’a (House of Cards) sempatim olsa bile Lizzy Caplan (Masters of Sex) yer aldığı dizinin iştigal alanı, önermesi ve kurcaladığı içerik sebebiyle muhafazakar Amerikan kafasının kurbanı oluyor ve hakkı yeniyor.

Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü elbette Bryan Cranston’a gitti. Başka söze gerek var mı? Elbette gönlüm Kevin Spacey (House of Cards) ve Aaron Sorkin’in UZUUN tiratlarıyla baş eden Jeff Daniels'ın (The Newsroom) kazanmasından yanaydı.

En İyi Komedi Dizisi Ödülü, Modern Family’ye gitti. Dizi, Frasier'in rekoruna ortak olarak üst üste 5 yıldır bu kategoride ödülün tek sahibi oluyor.

Emmy’nin assolisti yani En İyi Drama Dizisi Ödülü de Breaking Bad’e gitti. Benim emekli maaşımla birlikte! Twitter’da töreni birleikte izlediğimiz arkadaşlarımla “True Detective kazanır” diye iddiaya girmiştim. Olmadı. True Detective bu kategorinin güçlü adaylarından biriydi. İkinci sezondaki performansını heyecanla bekliyoruz.

TOPLAM LİSTE

EMMY’de hangi yapım kaç ödül aldı?

Sherlock 7
Breaking Bad 6
Saturday Night Live 5
True Detective 5
American Horror Story: Coven 4
Cosmos 4
Game of Thrones 4
67th Tony Awards 3
Deadliest Catch 3
Disney Mickey Mouse 3
Fargo 3
Modern Family 3
Orange Is the New Black 3


EMMY’de hangi kanal kaç ödül aldı?
HBO 19
CBS 11
PBS 11
NBC 10
ABC 8
FX Networks 8
Fox 7
Netflix 7
AMC 6
Discovery Channel 4
Disney Channel 4
Fox/Nat Geo 4
Showtime 4
Cartoon Network 3
Comedy Central 2

66. Emmy Ödülleri törenindenden şıklık manzaraları

Kırmızı giymek karneye bağlansın! 

Heidi Klum

Emmy 2014, Türkiye saatiyle 02:00’da Kırmızı Halı’da başladı. Tam bir Kırmızı Halı mağduriyeti yaşadık. Bence Hollywood Yıldızları’nın Kırmızı giymesi karneye bağlanmalı, Heidi Klum hariç. Moda sadece ilgi alanımdır, bilgim yok ancak dün gece törene katılanlar arasından En Şık Top Üç Listesi yapsam; Zac Posen tasarımı giyen Heidi Klum, Saab giyen Julia Roberts ve Lizzy Caplan listeye dahil olurdu. Lizzy Caplan’ın tek defosu, güvenli sularda yüzmek için önden siyah giymesiydi.

Kırmızı Halı Cinayetleri’nin zanlıları

1. Lena Dunham Lena Dunham kırmızı halide göründüğü anda sosyal medyada “Pamuk Şekeri Makinesi” şakaları yapılmaya başlandı. Giambattista Valli tasarımı elbisesiyle listenin en tepesine yerleşti.

2. Sarah PaulsonArmani Prive koleksiyonu bu muhteşem elbise yanlış bedene giyilmeseydi efsane olabilirdi. AHS’nin yıldızı Sarah Paulson bu elbise için fazla kısa boylu duruyordu.
Saçları da yanlış taranınca sonuç facia!

3. Natasha LyonneOrange Îs The New Black’in oyuncusu Natasha Lyonne da aşırıya kaçmış kayınvalide havasına taşıyan etek boyu, fırfırları ve rengiyle listeye girmeyi başardı. Kenzo’nun baş tasarımcısı Humberto Leon bu fotoğrafları görünce kendini kesmezse iyidir.

4. Kerry WashingtonKırmızı Halı’daki kibar hanım kızımız “çok şıksınız” dese de bu elbise Kerry’nin üzerinde Prada’nın yüz karası olmuştu. Neredeyse Lena Dunham kadar korkunç görünüyor.

5. Katherine HeiglTörenden saatler önce Twitter hesabına makyajından en küçük detayına kadar gönderen Heigl’I kırmızı halide bu elbise ile görmek üzücü oldu. Kendimi tekrar etmek pahasına,elbisenin adı “sünnet çocuğunun evde kalmış halası” olsun diyorum.

İlginç uygulamalar

Kırmızı Halı’da röportajlar, Twitter ve vine aksiyonları dışında “Twitter Mention Box” kullanılması ilginç bir uygulamaydı. Oyuncuya twitter’dan menşınlanan soruları bir kutu sallayarak seçip cevaplıyorlar. Bizim eventlerde de uygulanması an meselesidir. Galiba Kırmızı Halı’nın en saçma anı da sunucunun Bryan Cranston’a “Heisenberg gerçekten öldü mü?” diye sorması oldu. Cranston da soruya “Şimdi bunu cevaplamanın sırası değil” diyerek cevap verdi. BIyık demişken Jon Hamm da sakallarıyla oldukça şaşkınlık yarattı.

Gecenin yıldızı, her anlamda Byran Cranston oldu desek yalan olmaz. Yapımcısı da olduğu ve yakında HBO tarafından ekrana uyarlanacağı açıklanan tiyatro oyunu All The Way için bıyık bırakmış olması da çeşitli defalar şakalara vesile oldu. Yakışmıştı. Ancak en önemli an, ödülünü almak için sahneye çağırılan Julia Louis-Dreyfus ile öpüşmesi geröek biro lay oldu. Yıllar önce Seinfeld dizisinde oynadıkları sahneyi aynen canlandırdılar ve büyük bir alkış aldılar.

Törenin unutulmaz anlarından biri de geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz sektör mensuplarının anısına hazırlanan anma sahnesiydi. Sara Bareilles’ın sesinden Smiley’ı dinlerken LED ekranda kaybettiklerimizin görselleri geçmeye başladı.

Sonunda ekranda Robin williams’ın fotoğrafı göründü, ekran dondu ve Billy Crystal sahneye gelip ölümsüz dostunu uğurladı! Robin Williams 9 kez Emmy'ye aday olmuş ve 2 kez de kazanmıştı.

Ve elbette törenin Türkiye yayın haklarını alan Digiturk, üyesi olmayanların da izleyebilmesi için web sitesinden yayın yaptı. Bir teşekkürü hak ettiler. Digiturk’un bu jestine karşılık ( Kış da geliyor) söz, 6 ay boyunca yaprak kıpırdadığında giden yayına laf etmeyeceğim.

Törenden sonra Fox’un ve HBO’nun düzenlediği After Party size bu yazıyı hazırlarken hala devam etmekteydi.