Kısa çöpü kim çeker? - 1

Televizyon kanalları kış sezonu için duyurularını yapmaya başladı. Peki yeni sezon programlarından hangileri kısa çöpü çekecek?

Yaz vakti başlayan program ve dizilerin gidişatı pek iç açıcı olmadı. Kanal D’nin (ÇarkıFelek’i kenara alırsak) sulu reality yarışması Alabora ve “hiç yapılmamış” diyerek duyurduğu 112 Acil programı; FoxTv’nin çok emek verdiği Ali Biçim Show ve Star TV’nin BBC3’de yayınlanan ‘Hair’ namlı programdan esinlendiği rivayet edilen ve dahi alakası bile olmayan formatı Benim Kuaförüm’ün henüz izleyicisine de, kanalına da, yapımcısına da bir hayrı dokunmadı. Yayından kalkarlarsa şaşırmayacağım. Gerçi Kanal D’nin program departmanı “işi tutturma” konusunda oldukça iddialı bir ekiptir. İşin arkasında durur, proje belini doğrultana kadar azimle çalışırlar. Örnek? “Kim izleyecek bunu?” dediğimiz ve başladığı ilk aylarda reyting listesinin dibini gören Doktorum zaman içinde kendi saatinin lideri olmuştu, hatırlatırım. 


Eylül’de tv izleme ölçümlemesinde denek sayısında çoğaltım yapılacağı söyleniyor.

Yaz ekranı kârlı oldu mu bilmem ama bereketli geçti. Yeni sezonun açılışı Eylül ayı olsa da, seyircinin tam kadro televizyon başında konaklaması hep olduğu gibi Ekim’i bulur. Üstelik “rating ölçümü” konusunda sırtımızı dayadığımız sisteme Eylül başında yeni arkadaşların katılacağını, panelin şu andaki halinden daha da zor hale geleceğini söylemek isterim. Duyduğumuza göre yeni deneklerin katılımıyla Total’in dibini görecekmişiz. Hayırlısı bakalım. İşin bu kısmını ekran karşısında gerinip kaşınan, çekirdek çitleyen seyircinin çok da dert etmesine gerek yok. Kanal yöneticileri ve yapımcılar düşünsün. Biz ekrana bakıp zevk almayı sürdürelim. “Bu olmuş. bu olmamış” demeye devam edelim.

Kısa çöpü kim çeker araştırmasına Fox Tv ile başlayalım o zaman. Geçen sezondan devam eden Karagül ile son anda atağa kalkıp pazar akşamında Güneşi Beklerken’den izleyici çalan O Hayat Benim ve başına bir iş gelmemiş ise Not Defteri var. Yeni sezonda Emanet, Günahkar, Kadim Dostum ve 1Erkek 1Kadın 1Çocuk başlayacak. Bunlar cepte.

Kiraz Mevsimi’ni Gökhan Horzum danışmanlığında Aksel Bonfil, Hakan Bonomo ve Pınar Bahar Aksakallı yazıyor.

Kesinlikle ve her anlamda bir sezon projesi olmasına rağmen kanalın nedense Ağustos sıcağında yayına itelediği Ruhumuzun Aynası; yayın bandını tozlu arşiv raflarından bulmuşlar gibi duran Kocamın Ailesi; telifi ödenmiş uyarlama mı, ‘masum’ bir esinlenme mi bir türlü bilemediğimiz ve 4. bölümden itibaren hızla yazar ekibi değiştiren Kiraz Mevsimi de yaz ekranında seyirciye selam duranlar.

Aldığı izlenme oranlarına bakarsak, fikrimce yazdan sezona yürür diyebileceğim en sağlam aday Kiraz Mevsimi’dir. Kısa çöpü o çeker. Kısa çöp dedim çünkü yaz badiresini atlatınca iş bitmiyor. Yeni sezonda ekranda kalmak hayli çetin bir mücadelenin ortasına düşmek anlamına geliyor.

Show Tv’ye gelirsek, geçtiğimiz günlerde kanalın başına Melis Civelek Top geldi. Hayırlı uğurlu olsun. Ekran seyircisi adını ‘senaryo yazarı’ olarak bilse de Melis Civelek Top çok değerli bir kanal yöneticisidir. Şahsen masa başına geri döndüğü için çok mutlu oldum. Kaleminden çıkanlar unutulmaz değildi ama, geçmiş zamanlarda sektöre sağladığı katkı yadsınamaz. Show Tv eski yönetiminin yazın yayına sürdüğü Çılgın Dershane Üniversite’de ile Otel Divane yıldırım hızıyla yayından kalktı. Kanalın ciddi bir ödeme sorunu olduğu biliniyor ama kusura bakmayın bu iki proje de çok demode ve düşük profilli işlerdi. Show Tv’nin yeni sezon için neler planladığına dair zerre bilgim ve duyumum yok. En sağlam topu da geçen sezondan kalan Fatih Harbiye ve yeni sezonda başlayacağı umulan Perran Kutman’ın rol alacağı, Hatice Memiş’in yöneteceği Güzel Günler adındaki Süreç Film projesi. Tanıtımları dönen Çiçek ise inşallah bir günlük dizidir. Emek verenleri darılmasınlar ama tanıtımlarından anladığım, sezonda PT’da reyting savaşından galip çıkması zor görünüyor. Özetle, Show Tv yazdan kışa eli boş giriyor ve işi oldukça zor.

Kanal D’nin yarışması Alabora adeta atanamamış Survivor gibi…

Kanal D, Star Tv, ATV ve TRT1’in yaz ve yeni sezon değerlendirmesini de çarşamba günkü yazıda okuyacaksınız. Zira bu kanalların yaz/kış yayına sürdüğü dizi ve programlar hakkında birer cümle kursam, buradan köye yol olur…

Böyle işte…