10 bin kişiyi işten çıkartacak Nokia'nın 10 günahı

Apple ve Samsung'a karşı pazar kaybeden ve nakit sıkıntısı çeken Nokia her beş çalışanından birinin işine son verecek.

Geçen yılın hemen başıydı. Nokia CEO’su Stephen Elop şirketin kötü gidişine karşı önlem alıp hamle yapmak istiyordu. İşe çalışanlarla başlamalıydı. Bozulan moralleri düzeltmek yapılan yanlışları Nokia çalışanlarına anlatmak için bir mektup yazmaya karar verdi. Parmaklarının ucundan ekrana dökülen ilk kelimeler zordaki şirketin bir numarasının itiraflarıydı:
“…doğru silahlarla savaşmıyoruz. Artık başarının yolu fiyat segmentli cihaza karşı cihaz stratejisinde değil ekosistemde yatıyor. Bugün net olarak ortaya konan şudur ki, artık en az cihazlar kadar bu cihazların yazılımı, geliştirici desteği, hazırlanan uygulamalar, sahip olduğunuz servisler de önem taşıyor. Yapmamız gereken ya kendi ekosistemimizi inşa etmek ya da var olan ekosisteme katılmaktan başkası değildir. Daha fazla pazar payı, akıl ve zaman kaybetmeden artık bir karar vermek zorundayız.”
Elop, Nokia’yı adım adım erimeye götüren günahları şöyle sıralıyordu: 

1- Yenilik üretmedi, üretilen yeniliklere adapte olmadı. 

2- Pazara yayılma hızı rakiplerine göre düşük kaldı. 

3- Yüksek segment hedefleyen telefonları başarısız oldu. 

4- Symbian platformu büyüyen ihtiyaçları karşılayamadı. 

5- iPhone’a rakip olabilecek bir akıllı telefon çıkaramadı. 

6- Rakiplerin yarattığı ekosistemi seyretmekle yetindi. 

7- Apple’ın akıllı telefon pazar payını ele geçirmesini seyretti. 

8- Google’ın Android hamlelerini önemsemedi, önlem almadı. 

9- Düşük segmentte Çin menşeli telefonları hesaba katmadı. 

10 - Daha hızlı ve daha ucuz cihazlara karşı direnemedi.
Finlandiya’nın gelirinin yüzde 40’ını sağlayan şirketin dolayısıyla Elop’un üzerinde ağır bir yük vardı. 

Kurtuluş için hamleler
Elop ve kurmayları şirketi dipten çıkarmak için hamlelere başladı. Birkaç örnek sıralarsak, Microsoft’la daha sıkı işbirliği yapmaya çalışan Nokia Windows Phone 7’li telefonlarıyla başarılı olmayı hedefledi. Bunun yanı sıra bu yılın hemen başında akıllı telefonların olmazsa olmazı oyunlar konusunda da ciddi bir adım atıldı. Nokia yeni amiral gemisi olarak ilan ettiği Lumia 900’ün çıkışında oyun devi EA ile ortak bir proje geliştirdiğini açıkladı. Böylece EA portföyündeki aralarında FIFA 2012, Mirror’s Edge ve Dead Space’in de olduğu 25 popüler oyun cep telefonlarına taşındı.
Lumia 900 ile iyi bir satış grafiği yakalayan Nokia’da moraller düzelmeye başlamıştı. Ancak mali durum pek parlak değildi. Mayıs ayında Reuters’ın yayımladığı ve 30 finans analistinin yaptığı inceleme bunu açıkça ortaya koyuyordu. Son 5 çeyrekte Nokia toplam 2.1 milyar euro harcamıştı. Gelecek üç çeyrekte şirketin kasasından 2 milyar Euro daha çıkacaktı. En kötümser senaryo 2013 sonuna kadar şirketin elinde kalan 4.9 milyar euroluk nakit rezervinin de harcanacağını öngörüyordu.
Lumia 900 hamlesi iyiydi ancak geç kalmış ve şirketin yaralarını saramayacak kadar küçük kalmıştı. En önemli beklenti, Apple’ın kan davalısı Microsoft’tan gelecek yardım eliydi. Çünkü Nokia ile işbirliği Windows Phone başta olmak üzere Microsoft’a da para kazandırıyor, Apple’a karşı elini güçlendiriyordu. Ancak kara haber dün geldi. Finlandiya’nin gözbebeği Nokia 2013 sonuna kadar 10 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Bu rakam Windows Phone için imzayı attıktan sonra Symbian Accenture‘a devredeceğini açıklayan şirketin 4 bin kişiyi işten çıkartacağına yönelik beklentilerin hayli üzerindeydi. Cihaz ve servis tarafında yapılacağı açıklanan işten çıkarmalar, Almanya ve Kanada’daki tesislerin kapatılması planıyla da örtüşüyordu. 124 binin üzerinde çalışanı olan şirketteki krizin bir faturası da çalışanlara çıkmıştı.
Dünkü haber yazıişleri masasına geldiğinde bir arkadaşımız, “iPhone’a karşı kimse duramayacak” dedi. 15 yıl önce “connecting people” sloganlı Nokia’ların son modellerini satın almaya çalışırken Nokia’ya karşı da kimsenin duramayacağını sanırdık. Teknoloji yerinde durmuyor. Elindekine güvenip yerinde sayarsan, geçmiş olsun...