1000 süper 'bağımsız' yönetici aranıyor!

Halka açık şirketler. 15 Mayıs'a kadar yönetim kurulunuza aşağıdaki özelliklerde bağımsız üye bulmak zorundasınız.

Halka açık tüm şirketler… Farkında mısınız? Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) yönetim kurullarıyla ilgili düzenlemesini hayata geçirmeniz için o kadar az zamanınız kaldı ki. Yönetim kurullarınıza acilen aşağıdaki özelliklere sahip bağımsız yöneticiler bulmanız gerekiyor. Zamanınız çok az, son tarih 15 Mayıs.
Yazının girişi biraz ilan gibi oldu ama konu o kadar acil ve önemli ki. Radikal Yazarı Uğur Gürses son iki yazısını bu konuya ayırdı. SPK’nın tebliğinin hayata geçmesine sayılı günler kala Uğur bu tebliğle amaçlanan hedefin yanı sıra önemli eksikleri de bir bir sıraladı. Hatta bağımsız üyeleri tanımlarken türlü kısıtlama getiren SPK’yı, kendi çalışanlarına ve diğer denetleme kuruluşları çalışanlarına istisna tanıdığı için de eleştirdi.
Ben de bu konuyu geçmişte birçok şirkete üst düzey yönetici bulan MKG şirketi ortağı Murat Kaan Güneri’ye sordum. Kendisini “headhunter” olarak tanımlamamız yanlış olmaz. Kendilerinin aranan bağımsız üyelerle ilgili bir portföy çalışması yaptığına dikkat çeken Güneri, “Küçük şirketlerde en az iki orta ve büyük şirketlerde ise en az üç bağımsız üye olacak. Bu durumda 400 halka açık şirkete en az 1000 bağımsız üye gerekiyor” diyor. Bu üyelerin denetim ve kurumsal yönetim komitelerinin başında da bulunacağını belirten Güneri, SPK’nın aradığı özelliklerin yanı sıra bağımsız üyelerinin aslında başka özelliklere de sahip olması gerektiğini söylüyor.
Güneri’den aldığım bilgilere göre bağımsız üyeler yönetim kurullarında kritik öneme sahip olacak. Onların katılmadığı ancak oyçokluğu ile alınacak kararlar genel kurula götürülecek. Bu durumda bağımsız üyelerin mutlaka şirketin faaliyet alanı ile ilgili bilgi sahibi ve tecrübesi olması gerekiyor. Verecekleri kararlardaki tutarlılık, şeffaflık, hakkaniyet, hedef koyma gibi kriterleri göz önüne aldığınızda aslında şirketlerin bağımsız üyeden çok süper yöneticiler arayacağını tahmin etmek güç olmayacak.
Güneri’ye bu işin tarifesini de sordum. Öyle ya, bu süper “bağımsız” yöneticilere şirketler kaç para ödeyecek. Tabii şirketin büyüklüğüne göre bu yöneticilere ödeyeceği ücret de değişecek. Ancak Güneri büyük şirketlerin şirkete katacağı katma değere bağlı olarak böyle bir yöneticiye toplantı başına 5000-10.000 euro ödemesini bekliyor. Kendilerinin böyle bir işe aracılık etmeleri halinde de yıllık toplam ücretin yüzde 25’ini şirketten aldıklarını da öğreniyorum.
Şirketlerin bulacağı tüm bağımsız üyeler 15 Mayıs’ta SPK’ya bildirilecek. SPK ise sadece 15 günde tüm bu adayları değerlendirip onaylayacak ya da yenisinin belirlenmesini isteyecek.
İşte ben en çok bu aşamayı çok merak ediyorum. SPK 15 gün gibi kısa bir sürede 1000 adayın bu kadar çok kriteri haiz olup olmadığını acaba nasıl araştıracak? 31 Mayıs’ta açıklanacak kararlar ne kadar doğru olacak? SPK’da günde 70 kişiyi, eşini, işini, dostunu, akrabasını, aldığını, verdiğini, hissesini vs. araştıracak süper yetenekli bir birim ve istihbarat ağı oluşturulmuş olmalı.

Süper yönetİcİlerde aranan özellİkler
* Şirket, şirketin ilişkili taraflarıyla kendisine veya üçüncü dereceye kadar akrabalarına menfaat sağlamamış olması.
* Yönetim kuruluna bir pay grubunun temsilen seçilmemesi.
* Başta şirketin denetimini ve danışmanlığını yapan şirketler olmak üzere, şirketin faaliyet ve organizasyonunu yürüten şirketlerde çalışmıyor olması ve son beş yıl içinde yönetici olmaması.
* Son beş yıl içinde, şirketin bağımsız denetimini yapan kuruluşlarda istihdam edilmemiş veya bağımsız denetim sürecinde yer almamış olması.
* Şirkete önemli ölçüde hizmet ve ürün sağlayan firmaların herhangi birisinde çalışmamış olması, eşi veya üçüncü dereceye kadar olan kan ve sıhri hısımları arasında hiçbirinin şirkette yönetici, toplam sermayenin yüzde 5’inden fazlasını elinde bulunduran veya her halükarda yönetim kontrolünü elinde bulunduran pay sahibi olmaması.
* Bağımsız üyelerden yarısının Türkiye’de yerleşik olması.
* Bu görev için yeteri kadar zaman ayırabilmesi .
* Şirket ve sektörüyle ilgili karar verecek düzeyde bilgi.