Bu şirketin risk durumu ne?

İş yaptığınız şirketin ne kadar güvenilir olduğunu bilmek yatırımınız için önemli. D&B büyük küçük tüm şirketlerin riskini araştırıyor.

Günümüzde iş dünyası acımasız bir rekabet içinde. Ekonomik koşullar gereği sürekli büyümek zorundasınız. Bunun için de daha fazla kişiyle iş yapmanız gerekiyor. İşte tam da bu aşamada seçici olmak büyük önem taşıyor. Acaba iş yapacağınız, alacak-verecek pozisyonuna gireceğiniz yeni bir şirket ne kadar güvenilir? Riskleri bilmek zorundasınız. Ancak nasıl? Bilgi almanın zorluğunu düşündüğünüzde, bu o kadar güç bir iş ki. Oysa Türkiye’de bir şirket uzun yıllardır bu işi müşterileri adına yapıyor.
1841 yılında ABD’de Lewis Tappan adlı bir işadamının önderliğinde kurulan Dun&Bradstreet (D&B) firması, zaman içinde ticari bilgiye artan talep doğrultusunda çokuluslu şirketler topluluğuna dönüşmüş ve 200’ü aşkın ofise ulaşmış.
Tüm dünyayı kapsayan bilgi toplama organizasyonu, 200 milyondan fazla firma hakkında güncel bilgileri içeren veritabanı oluşturmuş. Şirketin tüm ülkelere yayılmış 2 milyondan fazla kurumsal müşterisi var.
Şirketin Türkiye ayağının başında ise Dr. Selim Seval bulunuyor. Kendisiyle hafta içinde Türkiye’de nasıl çalıştıklarını konuştuk. Kısaca aktarmaya çalışalım.
İş yapacağınız şirketin ne kadar güvenilir olduğunu, risklerini araştırmak için D&B’ye başvuruda bulunuyorsunuz. Seval, sıradan bir bakkaldan en üst düzeydeki bir holdinge kadar tüm şirketlerin risk durumunu ölçebileceklerini ve notlayabileceklerini söylüyor. Üstelik D&B’nin faaliyet gösterdiği tüm diğer ülkelerdeki yabancı şirketler de dahil.
D&B, ölçümlenmesini isteğiniz şirkete, “Sizinle çalışmak isteyen bir firma, sizi notlamamızı talep etti. Ancak ismini açıklayamayız. Sizden bilgi paylaşımı istiyoruz” diyor. Seval, son yıllarda neredeyse tüm firmaların iş hacimlerini arttıracak böyle bir talebe olumlu cevap verdiğini belirtiyor. Talebe olumlu yanıt veren firma ekonomik durumunu D&B ile paylaşıyor. D&B Türkiye’nin data odasında yaklaşık 1 milyon 200 bin firmanın bilgisi var. D&B, notlanması istenen şirketin standart verilerini bu data odasından çekiyor. Üzerine notlama için gereken tüm diğer verileri (banka borcu-alacağı, kredi batığı, vergi borcu, bilanço durumu vs) bularak ekliyor. Sonuçta bankaların kredi verecekleri firmaların riskini ölçümlediği sistemin bir benzeriyle firmanın notu oluşuyor. D&B bu notu müşterisiyle paylaşıyor. Müşteri de notlanan firmayla çalışıp çalışmamaya karar veriyor.
Peki sizce böyle bir çalışmanın bedeli nedir? Yani D&B bir şirketi sizin için kaç liraya araştırıyor, notluyor ve raporluyor? Bu köşede bu tip durumlarda genellikle reklam olarak algılanabilecek bedel bölümüne girmem. Ancak bence bu kez bu bedelin bir haber değeri var. Onun için açıklıyorum. Böyle bir araştırmanın bedeli 250 TL.

2011’in kaybeden işadamı
Geçen yıl bu zamanları düşünün. Mehmet Ali Aydınlar Acıbadem Hastaneleri’nin sahibi, Fenerbahçe’de ise yönetim kurulu üyesi. Hem yaptığı işle hem de kulüpte aldığı görevle herkes tarafından takdir edilen bir işadamı.
Takvimler 2011 Haziranı’nı gösterdiğinde ise Mehmet Ali Aydınlar neredeyse tüm kulüplerin desteğini alarak Futbol Federasyonu Başkanı seçiliyor. Derken devreye şike operasyonu giriyor. Önce gözaltılar, sonra tutuklamalar vs.
Aydınlar ve ekibi arka arkaya kritik kararlar alıyor. Fakat ne yazık ki bu kararlar kamuoyunun büyük bir bölümünü memnun etmiyor. İşin kötüsü Aydınlar çok değil 6 ay önce yöneticisi olduğu kendi kulübüyle bile kavgalı hale geliyor. Öyle ki Fenerbahçe sağlık alanında sponsoru olan Acıbadem ile anlaşmasını bozuyor. Sosyal medyada kampanyalar düzenlenerek Fenerbahçelilerin Acıbadem’e gitmemesi salık veriliyor.
Yılın son günlerine girilirken Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar Acıbadem’de sahip olduğu hisselerin büyük bir bölümünü Malezyalı Integrated Healthcare Holdings şirketine satıyor.
Böylece Mehmet Ali Aydınlar 2012’ye iki gözbebeğini birden yani Fenerbahçe ve Acıbadem’i kaybederek giriyor. Elde var sadece federasyon başkanlığı. Ancak orada da Fenerbahçelilerin, Trabzonluların, Galatasaraylıların kısacası tüm kulüplerin suçladığı bir başkan portresi... Aydınlar için 2011’in kaybeden işadamı desek sanırım yanlış olmaz.