Cumhurbaşkanı veya Başkan Erdoğan'a tam destek

Cumhurbaşkanı veya Başkan Erdoğan'a tam destek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan salona TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte girdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 60. yılını kutluyor. Dün gerçekleşen 67. Genel Kurul Toplantısı yine oldukça renkliydi. Ekonomi sayfalarımızda genel kurulda yapılan konuşmaları ayrıntılarıyla okuyabilirsiniz. Ben size biraz perde arkasını anlatmaya çalışayım. Yıllardır Sheraton Oteli’nde yapılan kokteyl töreni bu yıl ilk kez yeni inşa edilen Congresium da yapıldı. Sheraton’a sığmakta zorlanan davetliler bu yıl ilk kez rahat bir kokteyl töreni yaşadılar. Salon rahatı ancak tüm davetliler yönetim kurulu üyeleriyle tek tek el sıkıştığı için girişte yine bir izdiham oldu.
Dün yapılan genel kurula ilk gelen siyasi ise CHP lideri Kılıçdaroğlu’ydu. Davetlilerin alkışıyla karşılanan Kılıçdaroğlu video gösterisini ilgiyle izledi. Genel kurula damgasını vuran isim ise tartışmasız video gösteride izlediğimiz Trabzonlu çoban oldu. TOBB’un yaptığı Anayasa çalışmalarına çağrıldığına inanamadığını anlatan çoban, “Düşünsenize anayasa yapıyorlar. Bana da nasıl olsun diye soruyorlar. İlk kez vatandaş olduğumu anladım” dedi. Salon alkıştan yıkıldı. 

Tezahüratçıya davetiye ATO’dan
Başbakan Erdoğan salona TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte girdi. Delegelerce alkışlanırken ilk kez bir genel kurulda tezahürat duyduk. Konuştuğum bazı isimler de 11 yıldır ilk kez böyle bir şey yaşandığını belirttiler. Yaptığım araştırmada yaklaşık 15-20 kişilik bir gruba davetiyelerin Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci tarafından tahsis edildiğini öğrendim. Kürsüye ilk çıkan Hisarcıklıoğlu oldu. Konuşmasında olumsuz eleştiriler azınlıktaydı. Ancak çek yasası, mesleki eğitimle ilgili eleştirileri delegelerce yoğun bir şekilde alkışlandı.Hisarcıklıoğlu’nun “Başbakanı da cumhurbaşkanını da halk seçiyor. Halk bu durumdan çok memnun. Ancak ikisini de halk seçtiğine göre, yeni anayasada cumhurbaşkanı ve başbakanın yetkileri yeniden belirlensin” sözleri konuşmanın en ilginç noktasını oluşturdu. Bu sözler bazıları tarafından “başkanlığa yeşil ışık” bazıları tarafından ise, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a daha fazla yetki talebi” olarak algılandı.Hisarcıklıoğlu’nun konuşması iki haftada hazırlanmış. Ana iskelet oluştuktan sonra yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir konsey konuşmanın son halini belirlemiş. Genel kuruldan bir gece önce de Rifat Bey son rötuşları yapmış. Yani her kelimenin ince bir elekten geçtiğini belirtmekte fayda var.
Hisarcıoğlu’ndan sonra kürsüye gelen Erdoğan’ın konuşmasındaki en önemli bölüm Güneydoğu, Kandil, PKK, BDP ile ilgili sert eleştirilerdi. Erdoğan yine bir klasiğe imza attı ve Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını dinlemeden ayrıldı. Giderken salonun neredeyse yarısını da beraberinde götürdü. Kılıçdaroğlu da klasik bir konuşma yaptı. Telefon dinlemeleri, demokrasi, işsizlik, şimdi size soruyorum vs.