Dallas 2012!

Yeni nesil Dallas'ta kötü ile iyi arasındaki savaş alternatif enerji-petrol ekseni üzerinden yürütülüyor.
Dallas 2012!

1980 li yılların efsane dizisi Dallas ın 2012 versiyonunda dizinin eski yıldızları da yer alıyor. Yeni nesil Dallas ABD de TNT kanalında yayımlanıyor.

Tek kanallı çocukluk günlerimizin +18 dizisiydi Dallas. Pazar geceleri bin türlü numarayla kıyısından köşesinden izlemeye çalışırdık. Kötü adam J.R. ve kardeşi iyi adam Bobby’nin iktidar savaşını, petrol, güç ve daha fazla para için çevrilen dolapları, güzel kadınları günlerce konuşurduk. Bir ara Pamela’ya âşık bile olduğumu hatırlıyorum ya... Neyse...
Eski yıldızların da yer aldığı yeni nesil Dallas, geçen günlerde ABD’de TNT kanalında yayımlandı.
J.R. ve Bobby başta olmak üzere eski Dallas kahramanlarının 2012’de nasıl göründüğüne göz atmak üzere önceki akşam internetten birinci sezonun ilk bölümünü izledim. Sıkıcı olacağını düşündüğümden 15 dakikalık kısa bir tur yeterli olur dedim ama hiç de öyle olmadı.
Yeni Dallas yeni ekonomi düzenine adapte olmuş. Ortada yine bir petrol savaşı var ama bu kez kavga alternatif enerji ile petrolün kavgası.
Hemen belirteyim, dizideki J.R. sayısı ikiye çıkmış: Bildiğimiz, tanıdığımız ailemizin J.R.’ı (Larry Hagman) ve oğlu John Ross (Josh Henderson).
Oğlu da en az J.R. kadar kötü, hain ve paragöz. Hatta deyim yerindeyse boynuz kulağı çoktan geçmiş durumda.
Dizinin özetine gelirsek... Bobby çağımızın vebası kansere yakalanmış. Bu yüzden de son günlerini huzur içinde geçirmek istiyor. Amacı, kendisine kalan Southfork Çiftliği’ni satıp Çin’de alternatif enerji işine giren evlatlığı Cristopher Ewing’e kaynak yaratmak. Fakat ne mümkün! J.R.’ın oğlu John Ross, Cristopher’ın sevgilisiyken ayarttığı Elana Ramos ile Southfork’un ücra bir noktasında gizlice petrol kuyusu kazıyor. Bulduğu 2 milyon varillik rezerv gözünü döndürüyor. Amcası Bobby’nin Southfork’u satışına engel olmak ve yeni bir Exxon yaratmak için kötülük kılıcını çekip savaşa başlıyor. Kadınları kullanmak, adam satın almak artık serbest...
Çin’de bulduğu katılaşmış metan buzu için yatırımcı peşinde koşan Cristopher ve Bobby onun kötülüklerini bertaraf etmek için savaşırken uyuyor sandıkları eski düşman devreye giriyor: J.R.
Uzun zamandır gözleri kapalı bir biçimde depresif bir hayat süren J.R., oğlunun Southfork’ta 2 milyon varillik rezerv bulduğunu anlatması üzerine birden hayata dönüyor. Gözlerini açıyor ve ilk sözleri jöle ile tavuk, ikincisi ise “Hadi savaşalım oğlum” oluyor. Ve Ewing Ailesi yine acımasız bir kavganın içine giriyor.
15 dakika yeter dediğim Dallas’ın ilk bölümünü sonuna kadar izledim. Kötü ile iyinin, yeni ile eskinin, petrol ile alternatif enerjinin savaşıydı beni ekran başına bağlayan. Çin’de denizaltından katılaşmış metan buzu çıkartan Cristopher’ın kullanılan teknoloji nedeniyle depreme neden olması dönüm noktasıydı. Alternatif enerji gelecek vaat ediyordu ama işin içinde hiç hesaba katılmayan riskler vardı. Kabul ettirilmesi çok ama çok güçtü.
Petrol ise pisti. Pisti ama hâlâ tonlarca para demekti.
Günümüzde devasa petrol şirketleriyle elektrik, biyoyakıt gibi alternatif eneji üreten şirketler arasında kıyasıya bir kavga var. Daha fazla petrol için hâlâ devletler işgal ediliyor, savaşlar sürüyor. Alternatif enerjiciler ise teknolojilerini geliştirmek ve kendilerini kabul ettirmek için mücadele veriyor.
Olay efsane dizi Dallas’a da sıçramış durumda. Bakalım kazanan kim olacak? İyiliği temsil eden alternatif enerji mi kötülük timsali petrol mü?