Koç: Kuzey Irak'ta yatırıma devam

Kuzey Irak'ta Divan Oteli'ni açan Koç Holding'in Erbil'de elektrik santralı ve petrol sahaları için yatırım planları var.

Nisanda Kuzey Irak’ta Divan Oteli’ni açan Koç Grubu bu bölgede büyümeye kararlı görünüyor. Ekonomi basını olarak Koç Holding’de öğle yemeğinde bir araya geldiğimiz Mustafa Koç, Erbil’de elektrik santralı ve petrol sahaları için çeşitli yatırım planları olduğunu söyledi. Divan Erbil’den çok memnun olduklarını belirten Koç, “Doluluk oranımız şu an yüzde 50 seviyelerinde. Oradaki yerel otorite belli sayıda odayı delegasyonlar geldiğinde konaklaması için yıllık olarak almak yönündeki niyetini bize iletti. Şu anda yapılmış bir anlaşma yok. Benzer şekilde özel şirketlerden de talep var” dedi. Otel kompleksinde yer alan, Setur’un işlettiği Duty Free’nin işleri de çok iyi gidiyormuş. Aynı kompleksteki Beymen Mağazası da Boynerler’i fazlasıyla memnun etmiş. Öyle ki Erbil’deki Boyner, İstanbul ve Ankara’dan sonra en fazla ciro yapan mağaza olmuş.
Mustafa Bey’e Kuzey Irak’taki yeni planlarını sorduk. Türkiye ziyareti sırasında Bölgesel Yönetimin Başbakanı Neçhirvan Barzani ile görüşme fırsatı yakalamış. Kuzey Irak’ın fırsatları değerlendirmesi halinde Dubai gibi bir cazibe merkezi olacağı görüşünü tekrarlayan Koç, “Erbil’de elektrik santralı ve petrol sahaları için çeşitli yatırım planlarımız var. Petrol yatırımımız iki türlü olabilir. Mevcutta yatırım planları olan şirketler gelip ortak olun diyorlar. Tabii orada kuzey ve güney arasında ticaret konusunda ciddi sıkıntılar var. Avis’in oto kiralama işinde yatırım çalışmaları sürüyor. Aygaz’ın da bir projesi mevcut” dedi.
Bu arada Koç dikkatimizi Azerbaycan’a da çekti ve “Eurovizyon’dan önce Bakü’yü ziyaret etme fırsatım oldu. Gözlerime inanamadım, çok büyük değişim olmuş. Bakü’de banka işimiz var. Otokoç’un otomobil kiralama işi var. Orada da her şey yolunda” diye konuştu. 

‘WEF çok başarılıydı’
Koç İstanbul’da gerçekleşen en geniş katılımlı organizasyonlardan biri olması vesilesiyle WEF’i çok önemsediğini de söyledi. Türkiye’nin bu kadar çok konuşulmasının kayda değer olduğunu belirten Koç, Başbakan Erdoğan ve Davos arasındaki gerilimin de artık geride kaldığını düşünüyor
Koç, “İlk çeyrek finansal sonuçlarımızın mevcut konjonktür dahilinde oldukça başarılı olduğunu düşünüyoruz. İlk 5 aya baktığımızda geçen seneye göre biraz daha durgun ama bütçelere göre gayet iyi. İlk 2 ay çok zordu. Tahmin ediyorum sonbaharda son çeyrek hareketlenecektir. Zaten bütçelerimizi de buna göre yaptık. Normalde işlerin gidişatı da son dönemde hep ivme alır. Tabii burada en önemli konu masrafların çok iyi kontrol edilmesidir” diye konuştu.
Koç’a masrafları nasıl kontrol altına aldıklarını da sorduk. Koç, “Masrafları elbette kısabildiğimiz yerlerde kısıyoruz. Bazı yerlerde elbette kısılmaması gerekiyor. Biz 2008’de de bu yöntemi izledik ve çok etkisini gördük. 2009 – 2010’da meyvelerini yedik” diyerek sözü Koç Holding CEO’su Turgay Durak’a bıraktı: “Mart 2008’de Koç Holding’de tasarruf genelgesi yayımlanmıştı dediğimde bana yılları mı karıştırdın, 2009 olmasın diye soruyorlar. Hatırlarsanız 2008 çok önemli bir yıldı. Biz tasarruf tedbirleri sürecini çok iyi takip ediyoruz.”
Koç’u bulmuşken artık klasikleşen yerli otomobil konusu da gündeme geldi. Koç ortaklarıyla çalışmalarını sürdürdüklerini ancak yeni bir gelişme olmadığını söyledi. Fiat’ın konuya nasıl yaklaştığını sormamız üzerine de “Açıkçası Fiat kriz nedeniyle öncelikle kendine bakıyor. Ne kadar enteresandır ki Fiat Chrysler’i batmaktan kurtardı. Şu anda Chrysler Fiat’ı taşıyor. Geçen seneye nazaran Chrysler’in satışları yüzde 20 artarken pazar payı 2 puan artmış. Orada bu artışlar çok muazzam önemli” dedi.