Koç: Yüzde 100 yerli oto dünyada yok

Mustafa Koç yerli otomobilin her parçasının tek ülkede üretilmesinin örneğinin dünyada bulunmadığını dile getirdi.
Koç: Yüzde 100 yerli oto dünyada yok

Vatan Ekonomi Müdürü Ercan İnan (solda) Mustafa Koç ile girdiği dolar kuru iddiasını kazandı.

Geçen yıl ekim ayının sonunda New York’taki Metropolitan Müzesi’ndeyiz. Vehbi Koç Vakfı 10 milyon dolar bağışlayarak New York İslam Eserleri Bölümü’nün iki galerisine 75 yıllığına Koç Ailesi’nin adını yazdırdığı davette. Mustafa Koç ile piyasaları konuşuyoruz. Dolar 1.90 lirayı görünce Merkez Bankası müdahale ile kuru 1.77 liraya kadar çekmişti. Mustafa Koç kurun 1.60-1.65 TL aralığına kadar düşebileceğini söyleyince Vatan Gazetesi Ekonomi Müdürü Ercan İnan itiraz etmiş 1.7250’nin altının zor göründüğünü iddia etmişti. Bunun üzerine Koç da Ercan’ı bahse davet etmişti. Kur ne olursa olsun kazanan biz olacaktık. Çünkü kazanan hepimize yemek ısmarlayacaktı. Dolar 2011’i, 1.89’dan tamamlayınca iddiayı Ercan kazandı. Önceki gün Divan Oteli’nde ekonomi gazetecileri olarak Mustafa Koç’un ısmarladığı yemeği yedik. Mustafa Koç ve Koç Holding CEO’su Turgay Durak ile sohbet fırsatı da yakaladık.
Mustafa Koç’a öncelikle artık milli meselemiz haline getirilen %100 yerli otomobil işini sorduk. Koç’un cevabı netti: “Bildiğiniz gibi yerli otomobil üretilmesi fikrini yabancı ortağımız Fiat ile ciddi olarak düşünüyoruz. Fiat Türkiye’ye olan güvenini sıkça dile getiriyor. Bir Türk markası olması konuşuluyor, bunun üzerine çalışıyoruz. Ancak derseniz ki her parçası Türkiye’de üretilecek mi, böyle bir şey dünyada yok. Bugün en iyi şartlarda, en iyi yedek parça ile en iyi otomobili üretmeye çalışıyoruz. Kaldı ki tüm dünyada otomotiv şirketleri birbirlerinin platformlarını kullanıyorlar. Örneğin Tofaş’ın otomobil platformunu birçok şirket kullanıyor. Apple neden iPad üretimini Çin’de yaptırıyor? Fiat ‘Biz desteğe hazırız’ diyor. Daha ne olsun.”
Koç’un görüşü böyleydi. Ancak dün Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da düzenlediği ithalat konulu toplantıda beklentilerini tekrarladı: “Motoruyla şasisiyle %100 yerli otomobil bekliyoruz. Motoru ithal otomobil zaten üretiliyor.”
Bu konuda arayı bulmak zor gibi gözüküyor. Koç’a milli meselemizle ilgili soru sormayı sürdürdük:
- Hükümet kanadından yerli otomobil sürecinde “Koç Topluluğu geçmişte dikiz aynaları olmayan otomobil satıyordu” yönünde açıklamalar geldi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Hükümette size karşı bir negatif izlenim mi var?
Bu da Koç’un cevabı:
“Ben böyle bir açıklama duymadım, haberim yok. Bugün Türkiye ABD’ye otomobil ihraç ediyor. Bundan 5 yıl önce Transit ABD’ye ihraç edildi deseler, en başta ben gülerdim. Ama bugün bunu başarıyoruz. Yerli otomobil konusu çok ciddi ve kritik bir süreç.”
Bu arada CEO Turgay Durak’a da Tüpraş konusunu sorduk. Malum İran’a bir yaptırım olursa Tüpraş’ın petrol kontratları ne olacak? Durak hükümetin çizdiği politikaya harfiyen uyacaklarını söyledi. İran’ın nakliye, navlun gibi avantajları olduğu halde gerekirse alımı durdurabilecekleri mesajını verdi. Koç ise kontratların haziran ayına kadar devam ettiğini söyledi. “Bu kadar karmaşık coğrafyanın içerisinde ülkemiz maşallah çok iyi durumda, hakikaten şükretmemiz lazım” diyen Koç ekonomik kriz nedeniyle pazar çeşitlendirmesine gittiklerine vurgu yaptı. Koç Avrupa’nın içinde bulunduğu durumdan çıkmasının zaman alacağını düşünüyor. Bunun için şirket satın alımlarını değerlendirebilecekleri görüşünde. Hedef pazarlar arasında Avrupa, Güney Afrika ve daha önce Arçelik’le yatırım planladıkları Mısır var.
Bu arada bankacılıkta satın alma fırsatlarını değerlendirebileceklerini de söyleyen Koç, “Yapı Kredi kredi kartlarında birinci. Elbette Garanti Bankası ve Akbank’ın aktif büyüklüğü daha önde Biz duruma göre çıkacak fırsatları değerlendirmeye hazırız” dedi. Koç son olarak 2012’de 6.5 milyar TL’lik yatırım planladıklarını da söyledi.

Koç’tan Van kumbarasına 1 milyon TL
Yemek sırasında Mustafa Koç bir de hayırlı bir haber verdi. Koç Topluluğu, TEV’in Turkcell işbirliğinde Milli Eğitim Bakanlığı ile başlatığı “Van için Türkiye Kumbarası Projesi’ne 1 milyon 20 bin lira bağışlayacak. Böylece 17 şirketin bağışıyla 17 öğretmen lojmanı yapılacak.
Mustafa Koç, “Açıkçası Turkcell’in bu işe soyunması fevkalade önemli ve pozitif bir olay biz de projeye destek vermekten ötürü çok memnunuz. Öğretmenlerimiz maalesef şartlardan dolayı barınma sorunu yaşıyor ve Van’a geri dönemiyor. Öğretmen olmazsa eğitim olmayacağı için öğretmenlerimizin en temel ihtiyaçlarını karşılayacak, olabilecek en iyi şekilde yaşamlarını sürdürebilecekleri evlerin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Ve böyle bir karar verdik. 2+1, içerisinde banyosu, mutfağı olan en temel ihtiyaçları karşılayacak bu evleri çok önemsiyoruz. 17 öğretmenimiz, ailesi ile o evlerde yaşayacak; ancak bir de onların yetiştireceği öğrencileri ve bu projenin çarpan etkisini düşünün” dedi. 

Kurtarma ekibi gitti
Koç Holding CEO’su Turgay Durak da ilginç bilgiler verdi. Koç Topluluğu 1999 depreminden sonra ‘Acil Durum Hazırlık Sistemi Çalışmaları’ yapmış. Van depremi meydana geldiğinde Yapı Kredi, Arçelik, Ford Otosan, Tofaş, Otokar, Tüpraş şirketlerinin arama kurtarma ekipleri özel uçaklar ile ilk günden deprem bölgesine gitmiş.