Niyazi Önen out, Mr. No in

Bizi her daim hayretler içerisinde bırakan Niyazi Önen şimdi de Mr. No olarak karşımızda.

2011 yılının son günleriydi. Aldığım bir duyumu doğruluğundan emin olduktan sonra bu köşede Radikal okurlarıyla paylaşmıştım. Asia Debt Asset Management Hong Kong Limited (ADM Capital) Yıldız Holding’le beraber Dardanel’e talipti.
Birkaç gün sonra Dardanel’den yapılan açıklamalar yazımı doğrulamıştı. Anlaşma sağlanmıştı. Dardanel’in sermayesi bedelli olarak 34.8 milyon liradan 85 milyon liraya çıkarılacaktı. Arttırılan kısım ADM Capital ve Yıldız Holding’in iştirakleri vasıtasıyla birlikte kurmayı planladıkları bir şirkete geçecekti. Önen Ailesi’nin elindeki hisseleri de aldıktan sonra ADM Capital Dardanel’in büyük ortağı Ülker markasının sahibi Yıldız Holding ise küçük ortağı olacaktı.
Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Dardanel bu olayın üzerinden yaklaşık 5 ay geçtikten sonra borsaya yeni bir açıklama gönderdi. Buna göre ADM Capital, Yıldız Holding ve Dardanel’in sahibi Niyazi Önen her konuda anlaşmasına rağmen alacaklı bankalardan bazıları ile anlaşmazlık olmuştu. Darnanel’in açıklamasında üzüntü verici de olsa ortaklık görüşmelerinin olumsuz olarak bitirildiği belirtildi. Özetle bir çuval incir berbat olmuştu. 

Mr. No görev başında
İşin kötüsü bu durumdan herkes mutsuzdu. Küllerinden yeniden doğmanın planlarını yapan Niyazi Önen de, Dardanel’i isteyen ADM ve Yıldız Holding de, alacaklı bankalar da, anlaşma umuduyla hisse alıp anlaşmazlık haberiyle büyük zarara uğrayan küçük yatırımcı da.
Ancak yapacak bir şey yoktu. Niyazi Önen 10 yılı aşkın bir süredir Dardanel’i koma vaziyetinde bu günlere kadar getirmişti. Alacaklı bankalarla birçok protokol imzalanmış, ödemeler zamanında yapılamamış, yeniden anlaşmalar yapılmış yeniden ödenememişti vs. Anlaşılan borç karmaşası ADM ve Yıldız Holding’in satın alma planlarını da aşan bir haldeydi. Şirket sermayesini yitirmişti. Karamsarlık bulutları tam Çanakkale’nin üzerine çökmüştü ki aniden ortaya bir kahraman çıktı: Mr. No.
Sayısız fırtınayı atlatıp Dardanel’i her defasında Çanakkale limanına yanaştırmayı başaran kaptan Niyazi Önen ADM ve Yıldız Holding seferinden yepyeni bir kimlikle dönmüştü. Bizi her daim hayretler içerisinde bırakan Niyazi Önen şimdi de Mr. No olarak karşımızdaydı.
Dünya gazetesi Niyazi Önen’in bu muhteşem dönüşünü büyük puntolarla duyuruyordu: “Mr. No ile 1 milyar euro ciro hedefliyor.”
Adı ve soyadının ilk harflerini birleştiren Niyazi Önen ‘no’ yani ‘hayır’ın olumsuz etkisini Sergio Bonelli ve Galliano Ferri ikilisinin 1975’te İtalya’da yarattığı çizgi romanın baş karakteri ile giderecekti.
Niyazi Önen’in Mr. No’dan beklentisi çok yüksekti. Şunları söylüyordu: “Dardanel’in en önemli ürünü tonbalığı. Ama yeni ürünler de geliyor. Biz hep yenilikçi ürünler peşindeyiz. Taze ürünler, sandviçler, kekler, pizzalar, salatalar, soslar gibi yeni ürün portföyüne ilgi duyduk. Bunun için ayrı bir şirket kurduk. Dardanel markasını stratejik olarak sadece deniz ürünlerinde kullanacağız. Yeni markalarımız için Niyazi Önen’den hareketle Mr. No markasını yarattık. 5 yıl sonra bu şirket 1 milyar euro ciroya ulaşacak.” 

Peki Mr. No tutar mı?
Çizgi roman kahramanımıza dönersek…II. Dünya Savaşı’na Amerikan hava kuvvetlerinde savaş pilotu olarak katılan Mister No (Jerry Drake) savaş sonrası prototip bir hippi olarak, Brezilya’ya yerleşmiş, bir pırpır satın alıp turist rehberliği yapmaya başlamıştı. Uçağıyla Amazon üzerinde turist gezdirerek hayatını kazanırken maceradan maceraya koşuyordu.
Yani, her macera yeni bir umut… Ya tutarsa…