Steve Jobs'un termonükleer silahı

Apple ile Samsung arasında başta ABD olmak üzere dünya çapında bir savaş yaşanıyor

Android, iPhone’un taklidi. Çalıntı Android’i mahvedeceğim. Üzerlerine termonükleer silahlarla gideceğim.
Apple’ın kurucusu Steve Jobs hayatını kaybetmeden önce biyografisini yazan Walter Isaacson’a bu sözleri söylemişti. Steve Jobs’un bu sözlerini vasiyet olarak kabul eden Apple yöneticileri Android bazlı telefon üreticilerine savaş açtı. Tek farkla termonükleer silah yerine yargıyı kullanıyorlar. Hem de dünyanın dört bir tarafında.
Apple hedef tahtasının ortasına ise Android bazlı telefon pazarının lideri Samsung’u oturtmuş durumda.
Apple ile Samsung arasında başta ABD olmak üzere dünya çapında bir yargı savaşı yaşanıyor. İşin enteresan tarafı Apple’ın kendi ürünlerini taklit etmekle suçladığı Samsung’a karşı açtığı davalardan çok farklı sonuçlar çıkıyor. Örneğin geçen günlerde Apple ve Samsung arasında Kaliforniya’da görülen davada ilginç bir gelişme yaşandı. Hâkim, Samsung’un Steve Jobs’un yazımın girişine koyduğum sözlerinin dava dosyasına konulması yönündeki talebini reddetti. Oysa Samsung Jobs’un Android’e savaş ilanını kanıt olarak göstererek Apple’ın asıl niyetinin fikri mülkiyetini korumaktan çok bir rakibe saldırmak olduğunu öne sürüyordu. Apple ise bu açıklamaların bu dava ile bir ilgisi olmadığını iddia ediyordu. Hâkim neticede Apple’ı haklı bulmuştu.
Samsung, ise bu ayın başında İngiltere’de açılan davayı kazanmıştı. Mahkeme ‘Samsung tabletlerin iPad kadar havalı olmadıklarını, bu yüzden çalıntı olamayacaklarına’ hükmetmişti. Üstelik mahkeme Apple’a talimat vererek, internet sitesi ve İngiliz gazetelerinde ürünlerinin kopyalanmadığına dair bilgi eklemesini de istemişti. Bu karar Apple’da moralleri bozarken Samsung önemli bir zafer elde etmişti.
Ancak bu mutluluk kısa sürdü. Bu kez Almanya’da Düsseldof mahkemesi Samsung Galaxy Tab 7.7’nin bu ülkede geçerli olan satış yasağının genişletilerek, tüm Avrupa Birliği (AB) üyelerinde geçerli olmasına karar verdi. Haber Samsung cephesinde tam bir şok yarattı: Hayal kırıklığı içindeyiz. Yasal yollara başvuracağız.
Apple ile Samsung arasındaki savaşın ekonomi boyutuna gelince. Aslında dün ajanslara düşen haberler her şeyi özetliyor. Android iletişim sistemli telefonların Apple’a vurduğu satış darbesi bu şirketin bilançolarında da kendini hissettiriyor. Şirketin yeni iPhone modelini de piyasaya süreceği beklentisiyle gerileyen satışları hızla eriyor. Apple üçüncü çeyrekte satışlarını ancak yüzde 23 oranında arttırabildi. 35 milyar dolarlık bu satış geliri beklentilerin altında kaldığı için şirket hisseleri yüzde 2 değer kaybetti. Şirket geçen yılın üçüncü çeyreğine göre 6 milyon adet daha az iPhone sattı.
Apple, iPhone’u yeniden cazip kılacak sihirli bir formül bulamazsa taklitçilikle suçladığı Android bazlı iletişim sistemi kullanan cihazlara karşı pazar kaybetmeye devam edecek gibi görünüyor.
Tabii eğer, Apple’ın stoklarında Steve Jobs’un bahsettiği termonükleer silah yoksa…