Tekstilcinin kredi riski artmadı, iyileşti!

"Tekstil ve hazırgiyim sektörü için risk endeksinde iyileşme yaşanıyor"

Son günlerde bankaların tekstil ve hazırgiyim şirketlerine kredi vermediğine ilişkin iddialar yine artmaya başladı. Öyle ki kredi bulamayan şirketlerin iflasın eşiğine geldiğine yönelik haberler bile okuyoruz. Peki durum gerçekten böyle mi? Kesinlikle söylüyorum değil. Bunu size somut verilerle ispatlamaya çalışacağım.

Öncelikle belirtmeliyim. Bankaların kriz nedeniyle son iki yıla benzer bir iştahla kredi vermedikleri bir gerçek. Ancak bu durum “hiç kredi vermiyorlar ya da muslukları kapattılar” boyutunda değil. Sadece tekstil ve hazırgiyim için değil genele yayılan bir “hız kesme” hali var. Ancak tekrar söylüyorum bu iş fren boyutunda değil.

İkincisi tekstil ve hazırgiyimcilerin bankalardan kredi almasını engelleyecek bir risk durumu da yok. Geçen yıla göre tekstil ve hazır giyim sektörünün kredi riski artmadı. Tam tersine azaldı. Bunu ben değil tekstil ve hazırgiyim sektörünün bizzat kredi riskini ölçümleyen D&B firması söylüyor.

Bakın, son çeyrekte D&B, 1166 adet tekstil şirketini, 523 adet de hazırgiyim firmasını ölçümlemiş. Bu ölçümlemeyi bizzat bankalardan ya da bu firmaların iş yaptıkları şirketlerden gelen talep üzerine yapmış. Alacaklarını, vereceklerini, borçlarını, satışlarını kısacası her türlü verilerini masaya yatırmış. Ortaya bu şirketlerin riskini gösteren bir tablo çıkmış. Her iki sektörün ortalamalarına baktığınızda da son çeyrekte kötüleşme değil iyileşme olduğunu görüyorsunuz. Bu iki sektördeki firmalar yılın ilk çeyreğine göreyse çok daha iyi durumdalar.

Ciddi problem yaşanmıyor
D&B Yönetim Kurulu Üyesi Selim Seval, son çeyrekte tekstil sektöründe yüzde 0,2, hazırgiyimde ise yüzde 2,4 risk iyileşmesi olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: “Yani ortada bankaların fren yapmasını gerektirecek bir risk artma durumu yok. Tam tersine bir iyileşme var.”
Risk faktörünü bertaraf edince tekstil ve hazırgiyim sektöründen birkaç isme ulaşıp, sektörün durumunu ve bankalarla ilişkilerini sordum. “Bankaların tekstil ve hazırgiyim sektörüne kancayı takması” gibi bir durum yaşanmadığını, geçen yıl yapılan yatırımların kredi destekli olduğuna, bu yılda ciddi bir problem yaşanmadığına dikkat çektiler.

Ortak kanı, bu tür haberlerde yorum yapan isimler aslında sektörün kendi ayağına kurşun sıkmasına neden oluyor. Tekstil ve hazırgiyimi ciddi bir kriz yaşıyormuş gibi göstermenin ticari hayata büyük zarar verdiğini belirterek şu yorumu yaptılar: “Hem dışarıya hem içeriye ‘krizdeyiz, iflastayız’ mesajı vererek ne yapmaya çalışıyoruz?. Vadeli mal alıp sattığımız şirketlerin, bankaların kapısını nasıl çalacağız?”
Ben de onların bu iddiaları ortaya atanlara sorduğu bir soruyla bitireyim. Bankaların tekstil ve hazırgiyime krediyi kestiğini, iflasların kapıda olduğunu hangi somut veriye dayanarak söylüyorsunuz?

Risk durumu iyileşmeyi işaret ettiğine göre ortada bir terslik var. Ya bankalar bu şirketlere haksızlık ediyor, ya da birileri bankalara...