Yılın ekonomi haberi ödülü ve hikâyesi

Ödül kazanan Ahmet Can, Referans ile başlayan, Radikal'in ekonomi servisiyle devam eden 'okul' olma misyonumuzun mezunlarından.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2012 Başarı Ödüllerini açıkladı. Radikal üç ödül birden kazandı. Özgür Mumcu “en iyi köşe yazısı”, İsmail Saymaz “en iyi söyleşi” ödülü aldı. Ahmet Can Şit ise Radikal’de yayımlanan “708 TL gönder, Türkiye cebine gelsin” başlıklı haberi ile “yılın ekonomi haberi” ödülünü kazandı.
Ahmet Can stajyer olarak görev yaptığı Radikal’de öylesine başarılı işlere imza attı ki biz resmen kadromuza katmaya fırsat bulamadan, sıkı bir transfer teklifini değerlendirerek aramızdan ayrıldı. Şimdi bir internet sitesinde editör olarak görev yapıyor.
Ahmet Can’ın dün gönderdiği “teşekkür” mesajını aldığımda o haberi tüm ekip, nasıl bir titizlikle oluşturduğumuz aklıma geldi. Sibel Cingi’nin yönlendirmeleriyle Ahmet Can’ın CD satıcısı ile temasa geçmesi, müşteri gibi CD siparişi vermemiz, bir ara ‘708 TL’mizi kaptırdık’ telaşına düşüp endişelenmemiz, CD’ye kavuştuğumuzda sevinmemiz, bilgileri incelememiz, emin olmak için akrabalarımızın adres ve telefonlarını aramamız... Sonrasında Türkiye’nin bütün GSM şirketlerini ilgilendiren böylesine haber için Ahmet Can’ın kaleme aldığı her satırın üzerinden geçmemiz, tekrar tekrar okuyup yanlış yapmamaya çalışmamız, Sertaç Bala ve ekibinin bu sıkı haberin en iyi şekilde sayfalara yansıtması, Bülent Mumay’ın manşeti her zamanki titizliği ile işlemesi vs. Çok değil bir buçuk yıl önce grubun küçülme politikası çerçevesinde ekonomi gazetesi Referans ile Radikal birleşti. Bir gün önce Referans’ı hazırlayan ve daha çok iş dünyası ile finans piyasalarının aktörlerini hedefleyen ekip bir gün sonra bambaşka bir hedef kitleye hitap eden Radikal’in ekonomi sayfalarını hazırlamaya başladı.
Radikal’in çoğu ajans haberlerinden oluşan ekonomi sayfalarını ilk yıllarında olduğu gibi tekrar canlandırmak kolay bir iş değildi. Referans’tan geriye kalanlar ile Radikal’den gelen arkadaşlarım, ekonomi basınının duayen isimlerinden Jale Özgentürk’ün kaptanlığında, tüm yazarlarımızın desteğiyle bu işi başardı. Çorbada bir parça tuzum olduysa ne mutlu bana…. Gazetecilik ekip işi. Ahmet Can, Referans ile başlayan, Radikal’in ekonomi servisiyle devam eden “okul” olma misyonumuzun mezunlarından biri. Bugün gazetelerde, televizyonlarda, internet sitelerinde ve halkla ilişkiler şirketlerinde bu okulun mezunlarından onlarca başarılı isim var.
İşte Ahmet Can’ın haberine verilen bu ödül ‘okul olma misyonumuz’u taçlandırdı. Teşekkürler Ahmet Can, teşekkürler Radikal Ekonomi…

SPK’dan itiraz var
Geçen hafta “1000 süper yönetici aranıyor” diye yazmıştım. Yazıda SPK’nın son düzenlemeleri sonrasında halka açık tüm şirketlerin yönetim kurullarında bağımsız yönetici bulma zorunluluğu olduğunu, bunun yaklaşık 1000 bağımsız yöneticiye ihtiyaç olduğu anlamına geldiğini belirtmiştim.Yazımın bir bölümüne SPK’dan itiraz geldi. Ben onay alacak 1000 adayı bu kadar kısa sürede SPK’nın nasıl araştıracağını sormuştum. SPK, 1000 adayın onaylanması gibi bir durum olmadığını şu şekilde açıkladı:
“Kurul’un fonksiyonu üyeleri onaylamak değil, üyelerin bağımsız kriterlerine uygunluğunu gözetmektir.” SPK halka açık şirketleri üç gruba ayırmış. Buna göre 2012 yılı için sadece 17 şirket bağımsız yönetim kurulu üyesini SPK’ya bildirip kriterlere uygunluğunu soracak. Diğer şirketlerin adaylarını SPK’ya bildirmesine gerek yok. Ben yanılmışım. Ancak benim de SPK’dan bir talebim var. Ne olur, bir düzenleme yaptığınızda daha anlaşılabilir olmasına gayret edin. İnanın pek çok kişi benimle aynı yanılgıya düşmüş durumda.
SPK’nın Radikal’e gönderdiği açıklamada bağımsız üye seçimi ve süreciyle ilgili pek çok detay var. Bu konudaki ayrıntılı haberimizi 23. sayfada bulabilirsiniz.