Daha yolun başındayım

BBC'nin 'Yılın Genç Müzisyeni' seçtiği Lara Melda, Antalya Piyano Festivali'nden sonra bugün Boğaziçi Üniversitesi'nde. Melda ile Londra'dan görüştük
Daha yolun başındayım

Lara, Türkiye’de konser vermek nasıl duygular uyandırıyor sende? Evin gibi hissediyor musun bu ülkeyi? Eğitimimi İngiltere’de sürdürüyor olsam da, akrabalarımızın hemen hepsinin burada oluşu nedeniyle, okul tatillerimizin büyük bir kısmını bugüne kadar Türkiye’de geçiriyorduk; buraya gelmeyi her zaman özlemle beklerdim. Ama bir piyanist olarak soruyorsanız, bu konuda duygularım daha farklı. Türkiye’de çalmaktan çok büyük bir keyif ve mutluluk duyuyorum. Yorumlarıma buradaki dinleyicinin tepkisini de merakla bekliyorum.

Ailenin Türkiye geçmişinden bahseder misin? Ne zamandır İngiltere’de yaşıyorsunuz? Annemle babamın 1993 yılında İngiltere’ye yerleşmelerinden bir yıl sonra ben dünyaya gelmişim. Annemle babam ayrılınca ve maalesef İngiltere’de başka hiçbir akrabamız da olmadığı için, ben ve ablam annemizle birlikte, pek çok zorluğa göğüs germek zorunda kalarak ama aynı zamanda birbirimize daha çok kenetlenerek, hayatı paylaşmaya devam ettik.

Soyadın önce ‘Ömeroğlu’ daha sonra ‘Melda’ olarak lanse edildi. Bunun sebebi Melda’nın uluslararası söyleyişe uygunluğu muydu? Melda benim ikinci ismim. BBC Yarışması’nda birinci geleceğimi elbette bilemezdim; zaten yarışmaya son gün tesadüfen katılmıştım. İsmim her anons edilişinde soyadımın zor telaffuz edilişi, sanat hayatıma ‘Lara Melda’ olarak devam etme kararı almama neden oldu.

Türkiye seni BBC tarafından 2010’da ‘Yılın Genç Müzisyeni’ ilan edildiğinde tanıdı. Sen o güne kadar yaşamını nasıl geçiriyordun? Yeteneğimi çok küçük yaşta fark eden annem, iyi okullara girebilmem ve burs kazanabilmem için bana çok yardımcı oldu. Kraliyet Müzik Koleji’nde sadece cumartesi günleri, teori, piyano, viyola dersleri alıyor ve oda müziği, orkestra çalışmaları yapıyordum. Purcell School yetenek sınavına katılarak, orada da hafta içinde burslu okuma hakkını elde ettim. BBC Yarışması’na katılanlar arasında, evinde konser piyanosu olmayan tek piyanisttim. Önümüzdeki yıl RCM Senior’da piyano öğretmenim Prof. Ian Jones ile eğitime devam edeceğim.

BBC’de derecesi neler kazandırdı? BBC benim gibi pek çok genç müzisyenin hayallerini süsleyen bir yarışma. Bu dereceyi aldığımda hayatım değişti, yoğun konser teklifleri almaya başladım. Tabii ajansım burada devreye girip, okul ve konserler arasında denge kurdu. Kişiliğimde herhangi bir değişme olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim ama sorumluluklarım daha da arttı. Ama şunu da biliyorum ki daha yolun başındayım ve öğrenmem gereken çok şey olduğuna inanıyorum.

Lara Melda (pilano) Dorukhan Doruk (çello) ve Merve Kocabeyler’in (arp) sahne alacağı konser bu akşam Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da.