Dünyanın kemanları geliyor

Weinstein'ın geniş keman koleksiyonundan seçilmiş son derece ilginç örnekler ilk kez 'Dünyanın Kemanları Festivali' ile Türkiye'de görücüye çıkacak.

'Keman’ bu topraklar üzerinde yaşayanların belki de en sevdiği Batı kökenli çalgıdır. Piyanonun ifade olanakları daha geniştir belki ama kemanın Doğulular’ın ‘melalini’ ifade etmekte kusursuz bir müzikal vasıta olduğu düşünülür. Türkiye’nin, aynı coğrafyada yer aldığı başka ülkelerden çıkıp dünyaca ünlü olmuş ‘feryat figan’ kemancıları yok belki ama arı gibi çalışkan, küresel çapta daha fazla tanınmayı çoktan hak etmiş üstün yetenekli kemancıları var ki bu kişilerin başında Cihat Aşkın geliyor. Aşkın’ın sanatçı niteliklerini burada saymama gerek yok. Bu yazıda kemancımızın organizasyonlara imza atan yönünü konu edineceğim. Cihat Aşkın 19-21 Şubat tarihlerinde CRR Konser Salonu’nda düzenlenecek ‘Dünyanın Kemanları Festivali’nin koordinatörlüğünü yapıyor. Bu ilginç festivalde dünyaca ünlü keman restoratörü, yapımcısı (lütiyesi) ve koleksiyoner Amnon Weinstein’a ait 400 yıllık kemanlar sergilenecek, ünlü kemancılar genç sanatçılara ders verecek, kemanın dünyada neden bu kadar çok sevilen bir çalgı olduğu üzerine tartışılacak. Festival
19 Şubat günü saat 17.00’de Amnon Weinstein ve kendisi gibi lütiye olan oğlu (Aynı zamanda yetenekli kemancımız Sevil Ulucan’ın eşi) Avshalom Weinstein’ın refakatinde ‘Dünyanın Kemanları Sergisi’nin ‘kurdelesinin kesilmesiyle’ açılacak.

Weinstein’ın geniş keman koleksiyonundan seçilmiş son derece ilginç örnekler ilk kez bu sergiyle Türkiye’de görücüye çıkacak. Kemanın tınısına ve duyguları ifade edebilme gücüne olduğu kadar geçmişine, geçirdiği evrime ve farklı kültürlerde büründüğü kılıklara ilgi duyanlar için kaçırılmaması gereken bir fırsat bu. Sanatçımızın yıllardır şahsi gayretiyle ülkenin geneline yaymaya çalıştığı özgün bir keman eğitimi projesi olan ‘Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları’ namı diğer CAKA da elbette bu festivalin sacayaklarından biri. CAKA’nın minik yıldızları festivalin birinci akşamı saat 20.00’de Can Okan’ın piyanosu eşliğinde CRR sahnesinde bir konser verecekler.

İkinci günün ilk yarısı ustalık sınıflarına ayrılmış. Cihat Aşkın’ın Londra Kraliyet Müzik Koleji’ndeki hocası olan ünlü kemancı Rodney Friend o gün iki ayrı ustalık sınıfına hocalık yapacak. ‘Aşkın gibi olmak isteyen’ gençler için güzel bir fırsat. Kemanın dünyasına ilgi duyanlar aynı gün saat 17.00’de düzenlenecek yuvarlak masa toplantısını kaçırmamalılar. ‘Keman neden kitleleri sürükleyici bir çalgıdır?’ konulu toplantının konuşmacıları Rodney Friend, Cihat Aşkın, Hakan Şensoy, Amnon Weinstein ve Şenol Aydın. Aynı günün akşamı izlenebilecek ‘Kemençeden Kemana - Gezgin Kemancılar’ başlıklı ikinci konserin sanatçıları ise Onur Şentürk, Derya Türkan,
Anadolu Gezgin Grubu, Turay Dinleyen ve Yair Dalal.

Festival, 21 Şubat akşamı saat 20.00’deki ‘İstanbul’dan Dört Mevsim ve Dünyanın Kemanları’ adlı renkli konserle son bulacak. Tam bir şölen niteliğindeki bu konserde Cihat Aşkın ve Aşkın Ensemble, Hakan Şensoy, Yair Dalal, Danai Loukidi, Erez Mounk, Turay Dinleyen, Mehmet Emin Bitmez, Göksel Baktagir sahneye çıkacaklar. CAKA’nın Küçükçekmece ve Beşiktaş şubelerinde eğitim gören minikleri de sahnede ağabeylerine katılacak. Aşkın bu konserde Vivaldi’nin ‘Dört Mevsim’inin yanı sıra ‘İstanbul’dan Dört Mevsim’
adını verdiği yeni eserini ilk kez yorumlayacak.

Bildiğim kadarıyla Türkiye’de ilk kez kemana adanmış bir festival yapılıyor. Bu fikrin çalgısına tutkuyla adanmış çalışkan ve üretken bir sanatçı olan Cihat Aşkın’dan gelmesi şaşırtmadı beni. Umarım bir defayla kalmaz, tıpkı Hakan Şensoy’un bu yılın sonbaharında CRR’de ikincisi yapılacak Şostakoviç Festivali gibi bu festivalin de gelecek yıllarda devamı gelir.

Konser notu: Bu akşam İş Sanat’ta günümüzün en ünlü Mozart yorumcularından biri olan Alman kemancı Frank Peter Zimmermann, Württemberg Oda Orkestrası Heilbronn eşliğinde bestecinin en güzel keman ve orkestra yapıtlarını sunacak. Kaçarsa yazık olur derim.