Fazıl Say gibi çalarken uyarı alıyor

Bugün Antalya'da, cuma CRR'de sahne alacak görme engelli Japon piyanist Nobuyuki Tsujii: 'Fazıl Say'ın kişiliğinden çok etkilendim. Bazen 'Kara Toprak'ı taklit etmek istesem de 'piyanonun içine dokunma' uyarısı aldığım için yapamıyorum' diyor
Fazıl Say gibi çalarken uyarı alıyor

Şu sıralar klasik müzik dünyası doğuştan görme engelli Japon piyanist Nobuyuki Tsujii’yi konuşuyor. Özellikle Japonya’da tam bir fenomen olan Tsujii, bu akşam Antalya Piyano Festivali’nde, 9 Aralık’ta ise İstanbul CRR’de sahneye çıkacak. Dünyanın en prestijli piyano yarışmalarından Van Cliburn’da birinciliği kazandıktan sonra kariyerinde sıçrama yapan ünlü piyaniste Tokyo’dayken bağlandık. 

Piyano çalmak için özel bir yeteneğinizin olduğunu düşünüyor musunuz yoksa her şey size çok mu normal geliyor?
Bana her şey çok basit ve doğal geliyor. Annem ben 2 yaşındayken eve oyuncak piyano getirmiş. O yüzden, piyanoyu sanki bedenimin bir parçasıymış gibi hissediyorum. 8 aylıkken bir Chopin kaydında dinlediğim ‘Kahramanlık Polonezi’ne ise bacaklarımı birbirine vurarak eşlik etmişim. Bir gün CD kırılmış ve annem içinde aynı eser olan bir başka CD daha satın almış, ama ona aynı tepkiyi vermemişim! Bunun nedenini merak eden annem eserin iki kayıtta farklı piyanistlerce çalındığını fark etmiş ve gidip ilk CD’den tekrar alıp dinlettiğinde ben yine bacaklarımı birbirine vurmaya başlamışım! 

Müziği nasıl öğrendiniz? Notayı nasıl okuyorsunuz? Sizi çalışırken gösteren bir YouTube videosunda sağ elinizle Braille notası okuyup sol elinizle piyanoyu çalıyordunuz…
Müziği Braille ile öğrendim ama sonradan bu yöntemle kısa parçaları bile çok zor öğrenebileceğimi gördüm. ‘Bir Sergiden Tablolar’ın, Çaykovski ve Rahmaninov konçertolarının Braille ile öğrenilebileceğini düşünmüyorum. Zamanla eski hocam Bay Kawakami’nin yardımıyla kendime özgü bir yöntem geliştirdim. Çalacağım müziği önce dinleme yoluyla ezberliyorum. Ama bu yöntem bir başkasının icrasını birebir kopyalıyorum anlamına gelmiyor. Asistanım öğreneceğim müziği küçük bölmelere parçalıyor. Bestecinin nota işaretlerini de kaydediyor. Ben bu ses kayıtlarını ezberliyorum; eseri önce küçük bölmelerden başlayıp bütüne doğru çalışıyorum. Bir parça üzerinde konsantrasyon sağladığımda, Beethoven’in ‘Hammerklavier Sonatı’nı veya Çaykovki’nin Birinci Piyano Konçertosu’nu 1 ayda çalabilecek hale geliyorum. 

Piyanoda çok güzel bir tonunuz var. Nasıl ulaştınız buna?
Yorumunuz için teşekkür ederim. Bence her piyanistin kendine has bir tonu vardır. Güzel müziği yorumlarken güzel bir ton çıkarmaya gayret ederim ancak müziğin gerekli kıldığı durumlarda piyanomdan kirli tonlar da çıkabilir 

Sahnede çalarken dinleyicilerden bir elektrik alıyor musunuz?
Sahnedeyken dinleyicilerin oluşturduğu atmosferi yakalayabiliyorum. Eğer konserden hoşnut olduklarını anlarsam, bu beni mutlu ediyor. Kayıt stüdyosu veya sahne fark etmez, çalarken bütün enerjimi kullanırım. 

Geçmişin büyük piyanistlerini dinlemeyi sever misiniz?
Horowitz ve Rubinstein gibi piyanistlerin kayıtlarını dinlemekten zevk alırım. Günümüzden Yevgeni Kissin ve Martha Argerich favorilerim arasında. 

Dünyanın en ünlü piyano yarışmalarından Van Cliburn’de 2009’da kazandığınız birincilikle adeta tarih yazdınız. Yarışmaya girmeye nasıl karar verdiniz?
20’nci yaşgünüme özel neler yapabilirim diye düşünürken menajerim uluslararası düzeyde bir piyano yarışmasına girmemi önerdi. Tam o sırada Van Cliburn başvuruları alınıyordu. Yarışmanın internetten de yayımlandığını öğrenince dünyadaki tüm insanlar için çalacak olma düşüncesi beni motive etti. 

Fazıl Say da tıpkı sizin gibi Japonya’da çok popüler. Kendisiyle tanıştınız mı?
Fazıl Say’la birkaç yıl önce Tokyo’da karşılaştım ve kişiliğinden çok etkilendim. Sizin de söylediğiniz gibi Say Japonya’da çok sevilen bir müzisyendir. Tekniği ve müzikalitesi gerçekten inanılmaz. Ona sadece piyanist değil besteci kimliğiyle de çok saygı duyuyorum. Eserleri çok zengin renkler ve karakter taşıyor. Bazen ‘Kara Toprak’ı taklit etmeye çalışıyorum ama ‘piyanonun içine dokunma’ uyarısı aldığım için ileri gidemiyorum (Gülüyor). 

Türkiye’deki resitallerinizde Mozart’ın ‘Alla Turca’ sonatını çalacaksınız. Bu eser ülkemizde çok popülerdir. Neler söylersiniz ‘Alla Turca’ üzerine?
Türkiye’deki dinleyicilerimi bu eserle selamlamak istiyorum. ‘Alla Turca’ benim ülkemde de sadece Mozart’ın değil tüm klasik müzik repertuvarının en bilinen eseridir! Piyanoya yeni başlayan Japon gençler ‘Alla Turca’yı sıkça çalar. Umarım ‘Türk Marşı’ yorumum ülkenizde beğenilir.