Haziran çok hareketli geçecek!

Müzikseverleri hareketli günler bekliyor. 42. İstanbul Müzik Festivali, 5. İstanbul Opera Festivali, 13. Mersin Festivali, 18. İzmir Festivali, İstanbul Bale Festivali...

Bu yaz müzikseverleri hem şehirde hem sayfiyede hareketli günler bekliyor. Gelişmiş ülkelerde yaz gelip sezon kapandığında dağlara, kırlara, göllere, saraylara, antik tiyatrolara, açıkhava meydanlarına taşınan aktivitelere özenir, müziği büyük şehirlerin tahakkümünden kurtaran böylesi şık festivaller bizde de yapılsa diye iç geçirirdik. Son 10 yıl içinde bu sahada epeyi yol aldı Türkiye. Antalya, Mersin, Bodrum, Kapadokya gibi doğal ve tarihi güzellikleriyle öne çıkan beldelerimizde yaz aylarına özgü müzik etkinlikleri nitelik ve nicelik bakımından artıyor.

Gelgelelim yazın ilk ayında düzenlendiği için şehirden kaçmaya müsaade etmiyor diye de bu yıl 42’nci yaşına ulaşan İstanbul Müzik Festivali’nin değerini bilmezlik etmedik hiç. Nesilleri büyüten festivalimiz İstanbul’da yaşamanın bünyeleri zorladığı aylara girmeden, sevdiğimiz müzikler eşliğinde şöyle bir ay daha rahatça soluk alıp vermemizi sağlıyor. Olanakları elverenler için festivalde bu yıl birbirinden zarif programlar var. Hele oda müziği sevenler yaşadı; birbirleriyle daha önce çalmamış dünyaca ünlü solistlerin alışverişlerine oda müziğine uygun ortamlarda şahit olmak festivale özgü bir ayrıcalık.

Venezüellalı gençlerden oluşan 230 kişilik orkestranın ürettiği o devasa ‘sound’u kaçırırsanız yazık edersiniz. ‘Pazar Klasikleri’ adıyla başlatılan piknikli ücretsiz açıkhava konserleri festivalin ‘elit’ imajını yerle bir eden güzel bir açılım. Aya İrini’nin kendisine en çok yakışan konserlere mekân olmakla sınırlandırılması, akustiğinin uymadığı konserlerin ise başka mekânlara taşınması, ‘hele şükür’ dedirten cesur bir karar. Parlak gençlerin konserleri, Raskatov’un dünya prömiyerinin yapılacağı eseri ve daha pek çok ince detay var programda. Aman dikkat! Festivalin 31 Mayıs’ta Zorlu PSM’de yapılacağı duyurulan açılışı 1 Haziran’da Lütfi Kırdar’a alındı! Programın tüm detaylarına iksv.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul son beş yıldır bir başka festivale daha ev sahipliği yapıyor. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği İstanbul Opera Festivali, Rengim Gökmen ve Yekta Kara’nın nicedir hayalini kurdukları ‘İstanbul’un tarihi mekânlarında ağırlıklı olarak Türk temalı operalar sahneleme’ projesinin başarıyla somutlaşmış hali. 3 Haziran’da Zorlu PSM’de Ankara Operası’nın Verdi’nin ‘Attila’ operasını sahnelemesiyle başlayacak festivalde ‘Saraydan Kız Kaçırma’ gibi ‘klasiklerin’ yanı sıra bu yıl tüm dünyada 300’üncü yıldönümünde anılan ‘operanın devrimcisi’ Gluck’ün ‘Beklenmedik Karşılaşma’ adlı Doğu etkisiyle bezenmiş operası, konuk ekip Salzburg Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenecek.

İstanbul Opera Festivali, 17 Haziran’da gümüşi saçlarıyla ünlü büyük Rus bariton Dmitri Hvorostovsky’nin vereceği orkestralı gala konserle sona erecek. Kariyerinin zirvesindeki ‘Sibirya Kurdu’ kesinlikle kaçırılmamalı. DOB, şimdiki Genel Müdürü Rengim Gökmen döneminde ‘festivaller doğuran anaç kurum’ kimliği kuşandı. 4 yıl önce başlatılan İstanbul Bale Yarışması da büyüdü ve bu yıl yanına bir mini festival eklendi. 21-26 Haziran günleri arasındaki festivali bale tutkunları heyecanla bekliyor. DOB’un artık dünyada da iyi tanınan Aspendos Opera-Bale Festivali ise bu yıl bir sonbahar festivaline dönüştürülüp 30 Ağustos-24 Eylül aralığına kaydırıldı. 

13. Mersin Festivali’nin ilk konserleri Soma faciası nedeniyle iptal edilmişti. Festivalin ‘yeni’ açılışı 30 Mayıs’ta İbrahim Yazıcı yönetimindeki Çukurova DSO ve yakınlarda Albert Long Hall’da bir resital veren tanınmış İngiliz kemancı Charlie Siem’in konseriyle yapılacak. Bu yıl nispeten az konser verilecek festivalin kapanışı ise Cihat Aşkın ve arkadaşlarının 11 Haziran’da Tarsus’taki konseriyle yapılacak. 

Programı kamuoyuna dün açıklanan 28. İzmir Festivali bu yıl 14 Haziran-3 Eylül günleri arasında yapılacak. Festivalin kapanışının büyük viyolonselci Yo-Yo Ma’nın artık efsaneleşen Silk Road (İpek Yolu) Topluluğu’nun konseriyle yapılacağını mutlulukla duyurayım. Son olarak, bu yıl onuncu yaşını görkemli biçimde kutlamasını beklediğimiz D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali’nin 31 Temmuz-3 Ağustos günlerini kapsayan nihai programının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.