Hükümet geri adım mı attı?

Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) yasa tasarısında gelinen noktada üç büyük şehir dışındaki devlete bağlı sanat kurumlarının kapatılması gündemde.

Hükümet, Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) yasasına gösterilen tepkiler üzerine geri adım mı atıyor? Eğer kapatılması planlanan devlete bağlı sahne sanatları kurumlarının sadece ‘taşra’ diye tabir edilen küçük şehirlerdeki opera-bale-tiyatrolarla sınırlandırılması kararı bir ‘geri adım’ olarak değerlendirilirse bu soruya ‘evet’ yanıtını vermek mümkün. Tasarının aldığı son şekle göre Ankara, İstanbul, İzmir’dekilere dokunulmayıp Bursa, Adana, Mersin ve diğer Anadolu şehirlerindeki kurumların kapısına kilit vurulacak. Bu 3 merkezde istihdam edilecek sanatçıların Anadolu şehirlerine düzenli turneler yapmaları tasarlanıyor.

Hükümet yasa tasarısını muhataplarıyla görüşme konusunda da geri adım attı. Tasarının sanat kurumlarının yöneticileri ve sanat emekçileriyle görüşülmeden bu noktaya kadar getirilmesi, başından beri eleştirdiğimiz bir konuydu. Bakan Ömer Çelik bu şikâyet dile getirildiğinde, ‘Eğitim alanında yasa’ hazırlarken nasıl ki öğretmenlere sormuyorsak, sanat alanındaki bir çalışmada da aynı tavrı sergileriz’ şeklinde ilginç bir yaklaşım getirmişti. Bu yanlıştan dönüldüğünü, bakanlık yetkililerinin önümüzdeki günlerde TÜSAK’a karşı fikirlerini beyan eden sanatçı örgütleri ve oluşumlarının temsilcileriyle bir araya gelme kararı vermesinden anlıyoruz. ‘TÜSAK’ı hazırlayan ekibin başı’ olarak bilinen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, sanat kurumlarımızda örgütlenen sivil girişimlerin başındaki sanatçıları 20-21 Ocak günlerinde bakanlıkta bir araya getiriyor. Temenni edilir ki bu toplantılar, sadece muhataplarına bilgi vermeye dönük değil onlarla istişare etmeye açık görüşmeler olsun. Ama şu içinde bulunduğumuz despotik ortamda bu bile bir kazanımdır.

Bakanlıkta bu toplantıların ilkinin bu ayın başında yine Nihat Gül önderliğinde Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ile Güzel Sanatlar Genel Müdür Vekili Murat Salim Tokaç’la yapıldığını ve müdürlere taslakla ilgili bilgiler aktarıldığını biliyoruz. ‘İzlemekle yetinmeyelim, müdahil olalım’ anlayışının bir başka ürünü de ‘Türkiye Sanatçılar Hareketi’. Ankara merkezli bu sivil oluşumun geçenlerde kamuoyuna yaptığı duyurunun başlığı ‘TÜSAK Yasa Taslağı Kabul Edilemez’ idi. Bu oluşumun arkasında kültür-sanat alanında örgütlenen sendikalardan derneklere, sanatçılardan öğretmen ve öğrencilere uzanan hatırı sayılır bir kitle var. Türkiye’nin küçük sanat dünyasının yıllardır büyümemesine sebep olmuş egosantrik davranış modelleri umarım bu sayede erozyona uğrar da aynı amaçlar uğruna ortak hareket etme kültürü bu camiaya da nüfuz etme yoluna girer. “Her şerden bir hayır doğar” demişler.

Biz de Andante klasik müzik dergisinin ocak sayısında 20 sayfalık bir TÜSAK dosyası hazırladık. TÜSAK hakkında müzisyenlerden, tiyatroculardan, siyasetçilerden görüşler aldık. Bu tasarıya model oluşturan İngiliz modelini masaya yatırdık ve sanatçılarımızın devlete bağlı sahne sanatları kurumlarında yapılması gerektiğine inandıkları revizyonlarla ilgili görüşlerini aldık. ‘Revizyon’ konusu özellikle önem taşıyor çünkü bu, şimdiye kadar en ihmal edilen konuların başında geliyor. Sanat camiasında, “Kurumlarda yapılması gerekli revizyonlardan kaçınılmasaydı bugün bu durumlara düşmeyecektik” görüşü sıkça dillendiriliyor. Ocak sayısını edinmek için www.andante.com.tr adresinden dergiyle iletişime geçebilirsiniz.

Konser önerileri

Bu hafta İstanbul ve Ankara’da önemli klasik müzik konserleri var. Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası perşembe akşamı muhteşem piyanist Murray Perahia’ya Schumann’ın piyano konçertosunda eşlik edecek. ‘Altın flütlü adam’ James Galway, kendisi gibi flütçü eşiyle birlikte aynı akşam Zorlu Center PSM’de olacak. İş Sanat’ta 15 Ocak’ta yapılması planlanan Shlomo Mintz Trio konserinin ise 22 Ocak’a ertelendiğini hatırlatalım. Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ‘konsertant opera’ serisini 16 ve 18 Ocak akşamları seslendireceği ‘La Boheme’ konserleriyle sürdürecek.