Klasik müzikte yılın en iyileri

Klasik müziğin en bağımsız, her türlü etkiden uzak kaldığı için de en güvenilir ödül organizasyonu kabul edilen ICMA'nın 2014 yılı sahipleri açıklandı.

Yeni çıkan başarılı klasik müzik kayıtlarını tanıttığım yazıları çoktandır ihmal ettiğimin farkındayım. Bu ihmalkârlığı hoş bir vesileyle affettirmek istiyorum. Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri (International Classical Music Awards) veya kısa adıyla ICMA, Avrupa’nın önde gelen klasik müzik yayınlarının temsilcilerini aynı çatı altında toplayan bir ödül organizasyonunun adı. ICMA çatısı altında, aralarında Türkiye’den Andante’nin de yer aldığı klasik müzik dergileri ve radyo istasyonlarının üst düzey temsilcileri, ‘jüri üyesi’ sıfatıyla, öne çıkan klasik müzik kayıtlarını her yıl değerlendirip ödüllendiriyor.

Klasik müzik kayıtlarını değerlendirip pek çok yönden başarılı olanları öne çıkarmak yabana atılmayacak bir eylem. Bu iş her zaman önemliydi ama günümüzde işlevi daha büyük. Çünkü butik kayıt firmaları - global ekonomik krize inat- her yıl çok sayıda klasik müzik kaydı piyasaya çıkarıyor. Bunları değerlendiren medya organları ve eleştirmen takımı ise aynı ekonomik kriz yüzünden peyderpey ıskartaya çıkmakta. Her yıl bu alanda ya bir dergi kapanıyor ya da önemli eleştirmenler yazılı basındaki işlerinden oluyor (Kimileri işi dijitale vurmakta gecikmiyor ama dijital medyayı takip etme oranı tutucu bir kitle olan klasik müzikseverlerde henüz istenen düzeyde değil). O yüzden bu tip değerlendirme platformlarının iyice kıymete bindiği bir çağdayız. ICMA gibi ödül organizasyonları bu yüzden klasik müzik kayıtlarını takip eden, arşiv yapan kitle için bugün çok daha önemli işleve sahip.

Ama ICMA’nın yeri hepsinden farklı. Bir kere, aralarında en bağımsız kalabileni. Diğer ödüller klasik müzik endüstrisiyle aralarında menfaat ilişkisi bulunan yayınlar tarafından veriliyor ama ICMA bir sivil toplum örgütü gibi çalıştığı için hiçbir kayıt şirketi veya sanatçıyla bu türden bir ilişki içinde değil. Bu konumu, ICMA’yı klasik müziğin en bağımsız, her türlü etkiden uzak kaldığı için de en saygın ve güvenilir ödül organizasyonu yapıyor.

ICMA’nın 2014 yılı ödülleri geçen günlerde sahiplerini buldu. Erken dönem müziği kategorisinde ülkemizde çok sevilen Katalan viyola da gambacı Jordi Savall’ın Erasmus in ‘Rotterdam’ adlı devasa kaydı ödül aldı. Piyanist Andrea Bachetti, ‘Scarlatti’ albümüyle Barok dönem çalgı müziği, Philippe Jaroussky ise ‘Pergolesi’ albümüyle Barok dönem vokal müziği kategorilerinde ödüllendirdiğimiz isimler oldu. Matthias Goerne, (müteveffa) Colin Davis, Elisabeth Leonskaja, seneye İstanbul’da resital verecek müthiş yetenek Joseph Moog, Signum Quartet, artık bizden biri gibi gördüğümüz Patricia Kopatchinskaja kayıtlarını ödüllendirdiğimiz sanatçılar arasında.
Şef Riccardo Chailly, Leipzig Gewandhaus Orkestrası’nı yönettiği Brahms’ın tüm senfonilerinin kayıt setiyle bu yılın ağır toplarından biri oldu.

ICMA’da her yıl özel ödüller de veriyoruz. Bu yılki ‘Yaşamboyu Başarı Ödülü’ kıdemli şeflerden Charles Dutoit’ya takdim edilecek. Piyanist Andreas Staier ise ‘Yılın Sanatçısı’ seçildi. Yılın Kayıt Firması ödülü İspanyolların kült markası Glossa’ya verildi. Ödül kazanan isimler ve kayıtların hepsi bunlardan ibaret değil. Eksiksiz listeyi ICMA’nın www.icma-info.com sitesinden inceleyebilirsiniz. Bu güzel kayıtların sanatçıları ve yapımcıları ödüllerini 12 Nisan’da Varşova’da düzenleyeceğimiz törende alacaklar.

Gelecek yılki ICMA ödül töreni ve gala konseri ise Andante’nin girişimiyle Bilkent Senfoni Orkestrası’nın ev sahipliğinde 28 Mart 2015 tarihinde Bilkent Konser Salonu’nda yapılacak. Klasik müzik yıldızlarının Ankara’ya yağacağı bu özel geceyi şimdiden ajandalarımıza kaydedelim derim.