Opera açık havaya taşındı

İstanbul'un tarihi mekânları 1-21 Temmuz tarihleri arasında 'Opera Festivali'ne ev sahipliği yapacak

Devlet Opera ve Balesi’nin gelenekselleştirmeye çalıştığı İstanbul Uluslararası Opera Festivali, temmuz ayı boyunca Yıldız Sarayı, Topkapı Sarayı, Rumeli Hisarı, Aya İrini gibi tarihi mekânlarda gerçekleştirilecek. Bu yıl 1-21 Temmuz günleri arasında yapılacak festivalde Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun operalarının yanı sıra Almanya’dan Münih Gärtnerplatz Devlet Tiyatrosu ve Karlsruhe Baden Devlet Tiyatrosu da iddialı yapımlarıyla sahnede olacak. 

Topkapı Sarayı doğal mekân
Festival, 1 Temmuz’da Rossini’nin ‘Fatih Sultan Mehmet’ operasıyla açılacak. İstanbul’un tarihi mekânlarını opera sanatının kullanımına açmayı hedefleyen Devlet Opera ve Balesi’nin bu hedefi doğrultusunda Mersin Operası, Okan Demiriş’in ‘4. Murat’ operasını 2-3 Temmuz’da ‘orijinal mekânı’ Topkapı Sarayı’nda sahneleyecek. Topkapı Sarayı’nı ‘doğal mekân’ olarak kullanacak bir diğer yapım ise Antalya Operası’nın 18-20 Temmuz günleri arasında sahneleyeceği Mozart’ın Zaide operası.
Festivalin önemli tarihi mekânlarından Yıldız Sarayı ise 8-12 Temmuz günleri arasında, Samsun Operası’nın sahneye koyacağı Mozart’ın ‘Saraydan Kız Kaçırma’ operasının beş temsiline ev sahipliği yapacak. Yıldız Sarayı ayrıca 15-17 Temmuz tarihleri arasında Selman Ada’nın sevilen operası
‘Aşk-ı Memnu’nun İzmir Operası’nın sahnelemesiyle izleyiciyle buluştuğu mekân olacak.
Festivalin kapanışını, Almanya’nın önde gelen opera kurumları arasında yer alan Karlsruhe Baden Devlet Tiyatrosu, Rossini’nin ‘Cezayir’de ‘Bir İtalyan Kızı’ operasıyla 21 Temmuz’da Sütlüce Haliç Kongre Merkezi’nde yapacak. Karlsruhe Baden Devlet Tiyatrosu kadrosunda her yıl Siemens Opera Yarışması’nda derece alan genç Türk şancılarına fırsat vermesiyle biliniyor.
Münih Gärtnerplatz Devlet Tiyatrosu ise 6-7 Temmuz tarihlerinde Kurt Weill’in Bertolt Brecht’in librettosu üzerine bestelediği ‘Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Düşüşü’ operasını sahnelemek üzere Rumeli Hisarı’nda kurulan sahnede yerini alacak.Garanca yeniden İstanbul’da
Dana önce İstanbul Müzik Festivali’ne de konuk olan günümüz opera dünyasının en çok aranan yıldızlarından Letonyalı mezzosoprano Elina Garanca ise 13 Temmuz akşamı Aya İrini’de, aynı zamanda eşi de olan şef Karel Mark Chichon yönetimindeki İstanbul DOB Orkestrası eşliğinde sevilen arya ve şarkılardan oluşan bir gala konseri sunacak.

.