Piyanonun Akdeniz çıkarması

Antalya Piyano Festivali 25 Kasım'da 12. kez başlıyor. Fazıl Say'ın öncülüğünde gerçekleştirilen festivalde piyano virtüozlarının konserlerinin yanı sıra halk konserleri de yer alacak
Piyanonun Akdeniz çıkarması

Labeque Kardeşler 26 Kasım da: 29 Kasım da günümüzün en etkileyici piyano ikililerinden Katia ve Marielle Labeque Kardeşler, bir Philip Glass eserinin Türkiye prömiyerini de içeren renkli bir programla Antalya Kültür Merkezi nde olacaklar.

Fazıl Say’ın Antalyalılara armağan ettiği piyano festivali bu yıl 12’nci yaşına bastı. Say’ın yakın dostluk kurduğu piyanistleri davet ederek başlattığı bu iddialı etkinlik bugün itibariyle, katılan müzisyenlerin kalitesi, uluslararası saygınlık, bütçe gibi kıstaslar bakımından neredeyse İstanbul Müzik Festivali ile aşık atar hale geldi. Antalya Piyano Festivali’nin İstanbul Müzik Festivali’ne kıyasla önemli bir avantajı daha var ki o da son birkaç yıldır sahip olduğu yerel ölçekteki destek.
25 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek festivali bu yıl da Fazıl Say açacak. Gürer Aykal yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde 25-26 Kasım’da sahneye çıkacak olan Say’a genç ve başarılı trompet sanatçısı Gabor Boldoczki de katılacak. Konserde Şostakoviç’in Birinci Piyano Konçertosu’nu Say’ın Trompet Konçertosu ve epik karakterdeki ‘İstanbul Senfonisi’ izleyecek. Festivalin artık gelenekselleşen ‘Genç Yetenekler Konseri’, Kâmuran Gündemir’in anısına 27 Kasım’da düzenleniyor. Eylül Esme Bölücek, Suzanna Rudanovskaya, Ayşegül Yörükoğlu ve Lara Melda bu konserin sanatçıları arasında yer alıyor. 

Liszt’e saygı duruşu
Festivalde 1 Aralık günü, bu yıl tüm dünyada 200’üncü doğum yıldönümü vesilesiyle anılan Franz Liszt’e ayrılmış. Liszt’in yurttaşları olan günümüzün ünlü piyanisti Dezsö Ranki ve eşi Edit Klukon, bestecinin, aralarında Türkiye’de ilk kez çalınacak olan bir eserini de içeren 2 piyano ve 4 el piyano repertuvarını Antalya’da icra edecekler. Ülkemizde çok sevilen Rus kemancı Aleksey İgudesman ve Kore asıllı İngiliz piyanist Hyung-ki Joo, ‘Küçük Bir Kâbus Müziği’ adını verdikleri özel programla izleyicilerini 3 Aralık’ta yine kahkahaya boğacak. ‘Klasik müzik ve komedi nasıl bir araya gelir’ diye hâlâ şüpheyle soranlara bir İgudesman & Joo gösterisi izlemelerini hararetle öneririm. İstanbul ve Antalya’da geniş hayran kitlesine sahip sanatçıların başında gelen Michel Camilo ise 5 Aralık’ta Antalyalıların karşısında olacak.
Festivalde 7 Aralık akşamını ajandalara mutlaka not etmek gerekiyor zira görme engelli Japon piyanist Nobuyuki Tsujii’nin sahnede insanın ağzını açık, gözlerini yaşlı bırakacak muhteşem bir performansa imza atacağına kesin gözüyle bakılabilir. Kendisini Japonya’da izleyen Fazıl Say’ı da hayretler içinde bırakan Tsujii’yi biraz olsun tanımak için youtube’daki videolarını incelemenizi öneririm.
Festivalin gelenekselleştirdiği konserlerinden bir diğeri de ‘Andante Gecesi’. 13 Aralık tarihli bu konserin konukları, piyanistler Birsen Ulucan ve Elif Şahin ile Polonyalı bas Szymon Chojnacki. Prestijli Hugo Wolf Lied Yarışması’nı yakınlarda kazanmayı başaran Şahin, Fazıl Say’ın ‘Dört Şarkı’sını Chojnacki ile birlikte Türkiye’de ilk kez yorumlayacak. Ulucan ise konserin ilk yarısında Medtner, Liszt ve Say’ın eserlerini sunacak. Festival, Moskova Virtüozları’nın, Vladimir Spivakov yönetiminde 17 Aralık’ta vereceği konserle izleyenlerine veda edecek.
Son olarak, ‘Halk Konserleri’nin bu yıl da devam ettiğini hatırlatalım. Ayrıca genç öğrenciler Gürer Aykal, Gabor Boldoczki, Lara Melda, Olli Mustonen, Birsen Ulucan, Elif Şahin ve Szymon Chojnacki, Dorantes ve Vladimir Spivakov’un liderlik edeceği atölye çalışmalarına katılma fırsatı bulacak.
www.antalyapiyanofestivali.com