İşte IŞİD'den arındırılmış bölgenin ayrıntıları

Radikal'in geçen cumartesi ilk kez kamuoyuna duyurduğu IŞİD'den arındırılmış bölgenin ayrıntıları da belli olmaya başladı. Bu bölge Mare-Cerablus hattı arasında ve 98 kilometre uzunluk ve 40 kilometre derinliğindeki bir alandan oluşacak. Bölge daha sonra ÖSO'ya devredilecek.

Bugün açıklanan Suriye'nin Kuzeyi'nde IŞİD'den arındırılmış bölge kurulması konusunda Türkiye ile ABD'nin mutabakata vardığını Radikal, geçen cumartesi günü kamuoyuna duyurmuştu.

Bu bölgenin özelliği şöyle olacak:

*Bu bölge Mare-Cerablus hattı arasında ve 98 kilometre uzunluk ve 40 kilometre derinliğindeki bir alandan oluşacak. Farklı anlamlara çekilmemesi ve Rusya, İran ile Suriye yönetimlerinde rahatsızlık yaratmaması amacıyla “güvenli bölge ya da tampon bölge” gibi ifadelerin kullanılmaması da kararlaştırıldı.

*Bu isim tercih edilerek tüm dünyaya bu hareketin amacının IŞİD’le mücadele olduğu mesajı da verilmiş oluyor.

*Bu bölgenin IŞİD’den arındırılması için gerçekleştirilecek harekat büyük çoğunlukla İncirlik Üssü’nü kullanacak Amerikan savaş uçakları ve diğer insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilecek. Türk jetlerinin gerekli görüldüğü durumlarda operasyonlara katılması öngörülüyor.

*Aynı şekilde sınırda yerleştirilmiş uzun menzilli top bataryaları da bir saldırı karşısında ya da gerekli hallerde devreye girebilecek. Ancak bu havadan yapılacak koruma “uçuşa yasak bölge” olarak tanımlanmayacak.

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU'NA DEVREDİLECEK

*Türkiye ve ABD’nin anlaşmasına göre, bu bölgenin IŞİD’den arındırılması durumunda bu bölgeye Özgür Suriye Ordusu unsurları girecek ve sahada kontrolü sağlayacak. Böylece Türkiye’nin kaygıları doğrultularında PYD’nin Fırat’ın batısına geçmesi de önlenmiş olacak.

*Bu boşaltılan bölge, Suriye’deki iç savaşın seyrine göre mültecilerin yerleştirilmesine de açılabilecek. Yeni mülteci akımlarının Türkiye’ye girmeden bu bölgelerde karşılanmaları ve gerekli insani yardımların yapılması ya da mültecilerin aşamalı dönüşleri sırasında bu bölgede kurulacak kamplarda tutulmaları da değerlendirilen unsurlar arasında.