Kılıçdaroğlu: Türkiye böyle ahlaksızlık görmedi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "meydan meydan" gezerek ikitidar partisi için oy istemesini Türk siyasal tarihinin gördüğü en büyük "ahlaksızlık" olarak niteliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim kampanyasını son hızla devam ettiriyor. Bazen günde iki, bazen üç miting yapıyor ve halkla buluşmalarında partisinin başta ekonomi olmak üzere vaat ve projelerini anlatıyor. Uçağına davet ettiği gazetecilere de gündemi değerlendiriyor. 

Çorum-Amasya mitingleri için İstanbul’dan Merzifon’a giderken görüşme olanağı bulduğumuz Kılıçdaroğlu, aslında seçim kampanyasını tamamen CHP’nin halka vaatleri üzerine, özellikle yoksul ve alt gelir gruplarını ilgilendiren önerileri üzerine kurma amacında. Ancak bir yandan AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu diğer yandan da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen yüksek dozajlı eleştirilere yanıt vermeden de geçmek istemiyor.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu’nun sözlerine “Vesayet altındaki bir adamın söyledikleri ne kadar ciddiye alınırsa onunki de o kadar alınır” diyerek pek yanıt vermeme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Ama iş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim mitingleri düzenlemesine gelince CHP lideri, ağır eleştiride bulunmaktan kaçınmıyor.

“Bizim siyasal tarihimiz böyle bir ahlaksızlığı görmemiştir. Bakın bir daha söylüyorum: Siyasal tarihimiz böyle bir ahlaksızlık görmemiştir. Namus ve şeref kavramlarının içinin bu kadar boşaltıldığı bir dönem de yoktur,” diyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “siyasi görüşü ne olursa olsun bu ülkede yaşayan insanların ortak değeri olan namus ve şeref kavramlarını yok etmekle” de suçladı.

Bu noktada Kılıçdaroğlu’nun halktan ve Yüksek Seçim Kurulu’ndan beklentileri var. Seçimde oy kullanacak insanların Cumhurbaşkanlığı yeminini bir tarafa bırakıp iktidar için oy isteyen Cumhurbaşkanı’na “Yeter kardeşim” demesi gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’ndan da Erdoğan’a anayasal olarak tarafsız kalması gerektiğini açıklayan bir karar beklentisi içinde olduğunu kaydetti. “Ama burada YSK sorumluluğun gereğini yerine getirmemiştir” diye konuşan CHP lideri, “Tarafsız kalması gerektiğini benim söylememin bir anlamı yok, çünkü ben tarafım. Ama YSK da tüm siyasi partilere karşı tarafsız davranmak zorunda” dedi.

DİN ÜZERİNDEN TARTIŞMAYALIM

Bu seçim sürecinde Kılıçdaroğlu’nu en rahatsız eden gelişmelerin başında AKP’nin tartışmayı dinsel bir alana çekmeye çalışması geliyor. İmam Hatiplerin ve Diyanetin kapatılması, kamuda başörtüsü yasağının CHP tarafından geri getirileceğine ilişkin açıklamaların “yalan” olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, tüm gayretlere karşın partisini bu alana çekmemeye kararlı.

“Bunların tamamının yalan olduğunu söyleyebilirim. İmam-Hatiplerin kapanmayacağını zaten soyledim. İkincisi, başörtüsü konusu... Artık Türkiye’nin bunları aşması lazım. Hiç kimsenin yaşam tarzını siyasete malzeme etmeyteceğiz. Başörtüsü mü giymiş, çarşaf mı giymiş, palto mu giymiş.. Türkiye’nin bunu aşması gerek. Bunlar eski kısır siyasetin topluma dayattığı şeyler. Biz yeni şeyler söylüyoruz artık. Güzel şeyler söylüyoruz artık.”

İnanç üzerinden siyaset yapma anlayışını bir tarafa bırakmak gerektiğini anlatan CHP lideri, “Hangi vatandaş, hangi inançtan hangi tarikattan hangi cemaatten olursa olsun ‘Ben ibadetimi özgürce yerine getiremiyorum’ diyorsa gelip beni bulsun. Ben onun önüne düşeceğim ibadetini özgürce yerine getirmesi için her imkanı sağlayacağım,” ifadesiyle de bu konuda ne kadar iddialı olduğunu gösterdi.

KOALİSYON DEĞİL TEK BAŞINA İKTİDAR

Kılıçdaroğlu ile sohbette son dönemde giderek artan koalisyon senaryoları da gündeme geldi. “Bu konuyu hiç tartışmayacağım” diyerek geçen haftalarda yapılan senaryoları canlandırmak istemeyen CHP lideri, “Her parti tek başına iktidar olmak ister; biz de öyle istiyoruz. Bize göre bizim argumanlarımız çok güçlü. Türkiye’nin çivisi çıktı; yargı bağımsızlığı bitti; üniversitelerin duzeltilmesi lazım. Yani birinci sınıf demokrası gelmesi gerek. 17 milyon yoksul var giderilmesi gerek. Bütün bunların düzetlmesi lazım. Onun için CHP’nin tek başına iktidar olması lazım,” dedi.

OYU DÜŞEN BIRAKMALI

CHP lideri ile Türkiye’de de yakından izlenen İngiltere seçim sonuçlarını ve seçimi kaybeden liderlerin peş peşe istifa etmelerini de ele aldık. İşçi Partisi’nin seçimleri kaybetmesine üzüldüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, parti lideri Ed Miliband’in görevi bırakmasıyla ilgili olarak ise şunu kaydetti:

“Etik olarak seçime girdiğinizde bir önceki seçime göre daha düşük oy aldıysanız, normalde siyasetin bırakılması lazım. Siyasete yeni insanların girmesine de fırsat verilmeli. Siyaseti zaten bir kişiye özgü olarak alıp görmek de yanlış.”

CHP ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu anlayışla 7 Haziran seçimleri için kampanyalarını sürdürüyorlar.