Alaturka bir muhabbet

Klasik müzik ve caz projeleri ile tanıdığımız Hakan Erdoğan bu kez karşımıza bir 'Gazino' projesiyle çıktı. Doğrusu Armada'daki bu program, sırf Münip Utandı'yı dinlemek için bile izlenmeye değer

Aslında böyle söyleyince bir tuhaf oluyor. Çünkü Hakan Erdoğan’ın NeoGazino’su hem alaturka, hem de batı ile bağlarını koparmamış. Her şey bir yana, solisti Efruze Elif Özel, batı müziği eğitimli, opera kökenli bir assolist. Münip Utandı ise, herhalde mevcut Klasik Türk Müziği icracılarının en iyilerinden biri, hatta en iyisidir. Onun ve fasılın tarafından doğru ılık ılık alaturka rüzgârları esiyor. Bildiğimiz, sevdiğimiz, zaman zaman da unuttuğumuz anlamda alaturka...
Hakan Erdoğan daha önce bize Yedikule konserleri, Bach İstanbul’da, Kahvaltıda Caz, Balık-Ekmek ve Caz, Jazz in Ramadan gibi Klasik Batı Müziği ve Caz projeleri sunmuştu. Nosyon ve mekân kâşifidir. Bu sefer de altı haftalığına fasıl muhabbetini yaşatmaya karar vermiş. Hava müsait olduğunda, daha geçen yıl, Jazz in Ramadan katılımcılarıyla oturup sohbet ettiğimiz terasta yapılacakmış ama ilk gece içeride Armada Salon’daydı. 

İyi fasıl bulmak zor
Gala gecesinde ortadaki uzun bir masaya yerleştik. Bir ucu sahneye bitişik bir masa... İnsan kendini Adanalı hacıağa ile ince zevk sahibi alaturkasever arasında bir noktadaymış gibi hissediyor. Aslında ben aile bahçelerini, eski Küçükçiftlik ile, radyo sanatçılarının sahneye çıktığı Beşiktaş’taki Ferah gibi yerleri tercih ederim ama, sonuçta Klasik Türk Müziği işte. Çocukluğumuz, ilk gençliğimiz onunla geçti. Çok severim, tecrübeli bir dinleyici olduğumu düşünüyorum. Biz eskiden Klasik Türk Müziği deyince, emsalsiz Münip Utandı’nın açılıştaki Dede Efendi’si gibi şarkıları kastederdik. Geri kalanı ise alaturkaydı, ‘Türk Sanat Müziği’... Sonraları bu müzikteki nice bozulmaya tanık olunca, ‘Sanat’ın altını defalarca çizme ihtiyacı hissetmiştik.
Armada Otel’deki alaturka gecesi bana gittiğim nice dinletiyi, fasılı, solisti hatırlattı. İyi fasıl bulmak zor, onun için artık beş haftası kalmış bir fırsattan yararlanmak istersiniz belki. Assolistimiz Efruze Elif Özel, her ne kadar tanıtım posterindeki sarışın fabrikasyon örneğine benzemese de, pek zarif, Coppelia bebekleri gibi, porselenden yapılmışa benzeyen sarışın bir hanım. Klasik Batı Müziği kökenli ve eğitimli olduğu zaman zaman belli oluyor. İlk gecesinde hayli heyecanlıydı, sık sık şarkı sözlerine göz atıyordu. Buna karşılık çok güzel bir sesi var. Eminim ki, ikinci konserde çok daha rahat olacak. 

Tatmin edici bir program
Ancak Erdoğan’ın Neogazino’suna gitmek, sadece Münip Utandı için bile değer. İcra ettiği müziğe tamamen hakim bu İstanbul beyefendisi, fevkalade bir yorumcu. Kaçırdığım nice konserini bir akşamda telafi edemem tabii, gene de son derece tatmin edici bir program sundu bize. Keşke daha uzun olsaydı...
Assolistimizin istikbali parlak, hanende ve sazende faslı gayet iyi de, aradaki cazı anlamlandırmak zor. Çünkü bunda bir Jazz in Ramadan mantığı da yok. Hakan Erdoğan cazdan uzak kalmamak, ya da sadık izleyicilerinin ağzına bir tutam bal çalmak istemiş diye düşündük.
Fasıl gerçekten özleniyormuş, benim için basbayağı nostaljik bir akşam oldu. Neogazino’nun programı, alaturka sevenleri, onunla birlikte büyüyenleri olduğu kadar, merak edenleri de tatmin edecek diye düşünüyorum. Yaşınız tutuyorsa saz, sohbet ve yemeğe rakı ile de refakat edersiniz ki, doğrusu elzemdir.
Neogazino 18 Haziran’a kadar her Cuma Armada Oteli’nde. Rezervasyon: (0212) 455 44 71-72

.