Artık bir ?Takım?ız

Herkes tek tek çıkıp rol alıyor, inisiyatif kullanıyor. Her maç biri çıkıyor, önlem alıyorlar, başka biri çıkıyor. Her maçta beş oyuncu çift haneli sayı yapıyor.

Herkes tek tek çıkıp rol alıyor, inisiyatif kullanıyor. Her maç biri çıkıyor, önlem alıyorlar, başka biri çıkıyor. Her maçta beş oyuncu çift haneli sayı yapıyor. Basket milli takımından söz ediyoruz. Gruplarında nağmaluplar. Üstelik öyle boş bir grup da değil, takımların denk olduğu bir grup.
Bugün Ukrayna ile ikinci kez karşılaşacak olan basket milli takımımız, daha önceki üç maçını da galibiyetle kapadı. Şimdi bu maçlara kısaca bir göz atalım: Ukrayna’yı 86-73 yendik. Bu maçta Hido 15, Oğuz 15, Kerem Gönlüm 15, Kerem Tunçeri 13 ve Ersan 10 sayı attı. Skorda gözükmeyen Sinan, Barış ve Fatih maça başlayan ilk beşte vardı ve çok sert bir savunmayla Ukrayna’yı bezdirdiler. İki periyod dayanan Ukrayna’yı, çift playmaker’a dönen Tanjeviç çözdü. Maçta 13 top kapmayla oynadık.
78-63 takımımızın galibiyetiyle sonuçlanan Belçika maçına ise en çok sayı atanlar Kerem Gönlüm (10), Hido (12), Ersan (21) ve Ender (20) oldu. Burada oynanan diğer iki maçın aksine, Belçika ile kendi evinde oynadık. İlk üç periyodda kafa kafaya çekiştik. Bu maçta da Kerem Gönlüm, Ender ile birlikte yıldız oldu. Tanjevic hemen hemen bütün karşılaşmaları 11-12 kişiyle, yani bütün takımla oynuyor. Böylece sahada iddialı bir takım yaratıyor. İlk maçta oynamayan Murat Kaya Belçika maçında öyle bir anda sahaya çıkıp öyle hareketler yaptı ki, maçın seyrini değiştirdi.
Gelelim en son maça, yani 77-65 kazandığımız Fransa-Türkiye maçına. Bu maçtakı sayılar da şöyleydi: Hido 10, Kerem Gönlüm 13, Kerem Tunçeri 16, Oğuz 15 ve Ender 12. Fatih gene mükemmel bir savunma yaptı. Doğrusu, sıfır sayı ile oynasa bile, savunma görevini kusursuz biçimde yerine getiriyor. Ondan beklenen de bu. Fransa maçında beş dakika sayı yemedik, 15-0’lık bir seri yaptık. Üçüncü periyodda neredeyse bütün savunma ribauntları bizim oldu. Harika bir alan savunması uyguladık. Alan savunmamıza şimdilik hiçbir takım çare bulamadı. Dördüncü periyodun sonuna doğru 17 sayılık farkı yakaladık, sonra bu fark 12’ye indi. Takımdan ayrı olarak maç günü İstanbul’a gelen NBA yıldızı Tony Parker 36 sayı attığı halde bir asistle oynadı ve tek kaldığı için de çok yoruldu. Fransa basket milli takımında skorda başka çift haneye ulaşan olmadı.
Bir başka NBA yıldızı, Hidayet Eroğlu, maestro gibi, atmak yerine attırmayı seçiyor. Kerem Tunçeri, Barselona’da çok tecrübe kazanmış, Avrupa ona çok yaramış. Geldi geleli playmaker sıkıntısı çekmiyoruz. Hiç maç kaybetmeden Avrupa Şampiyona’sına gitme ihtimalimiz var bile diyebiliriz. A Milli Takım menajeri Harun Erdenay, eleme grubundaki tüm maçları kazanmak istediklerini söyledi. Erdenay, bunun için gücümüz olduğunu da ekledi. Oysa öyle bir gruptayız ki, her takım birbirini yenebilir. Nitekim, biz Belçika ile oynarken Ukrayna Fransa’yı, Fransa ile oynarken Belçika Ukrayna’yı yendi. Şimdi grupta bizden başka her takımın ikişer mağlubiyeti var. Biz namağlubuz. Aslında, Belçika’yı İstanbul’da yenmemiz bile Avrupa Şampiyona’sına gitmemize yetebilir
Bogdan Tanjeviç, Fransa’yı Abdi İpekçi Spor Salonu’nda yenen milli takımdan çok memnun. Bizim de gördüğümüz en iyi milli takımlardan biri. 12 Dev Adam değil, bir arada oynamasını bilen bir takım. Bir de “ağbiler”in durumu var, tabii. Tanjevic şöyle diyor, “Takımdaki tecrübeli oyuncular, gençlerimize çok iyi rehber oldular. Onların ağabeyleri gibilerdi. Gençlere örnek oldular ve hiç bencillik yapmadılar. Bu da benin en çok hoşuma giden şey oldu. Hidayet’i buna örnek verebiliriz. Hidayet kendi istatistikleri için oynamadı. Genç arkadaşlarına sayı attırmak için mücadele etti. Aynı şekilde Kerem Tunçeri ve Kerem Gönlüm de aynı şekilde sahada mücadele ettiler. Genç oyuncularımız da ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Takımdaki bu atmosfer beni galibiyetten çok memnun etti.
Bugün maçımız var, hayli de yorgunuz. Ama mücadele hırsımız üst düzeyde, çok da güzel baskı uyguluyoruz. Biz artık tam bir takımız. Umarız Şampiyona’ya kadar Mehmet Okur ile Serkan da takıma dahil olur.