Buyrun lig jeneriğine...

Gündem Olimpiyat?la dolu, o da 24 Ağustos Pazar günü bitiyor. Aynı hafta sonu lig başlıyor ki gönlümüzde bambaşka bir yeri vardır.

Gündem Olimpiyat’la dolu, o da 24 Ağustos Pazar günü bitiyor. Aynı hafta sonu lig başlıyor ki gönlümüzde bambaşka bir yeri vardır. ‘Dört Büyükler’den ikisi zaten Şampiyonlar Ligi’de boy gösterdi. Beşiktaş da UEFA’da sırasını savdı. Hazırlık maçlarından sonra ilk ciddi, resmi maçlar bunlar. Biz de Turkcell Süper Ligi’ne, Olimpiyat arası verip şöyle bir göz atalım dedik.
Fenerbahçe geçen sezon ortasının bütün yükünü çeken Aurelio’yu La Liga’ya kaptırdı. Buna karşılık, La Liga’nın gol kralı Güiza’yı aldı. Aragones’in başından beri Kezman’a kanı kaynamamıştı zaten. ‘Batman’ de (yüzde 95) Paris St. Germain’le anlaştı. İyi bir alıcı bulabilirlerse, Maldonado ile de yolları ayıracakmış gibi görünüyorlar, takıma olmadı. Sinyor Can Bartu (ki yanıldığı enderdir), ısrarla çok iyi futbolcu olduğunu söylese de. Ancak Selçuk ve Deniz, Şampiyonlar Ligi ve Türkiye Ligi’nde orta sahanın ağırlığını bütün bir sezon boyunca kaldırabilecekmiş gibi görünmüyorlar.
Neyse ki, eski Galatasaraylı Emre Belözoğlu kısa süre de olsa yeraldığı maçlarda olumlu izlenimler uyandırdı. Türkiye Ligi’nin Gol Kralı Semih Şentürk Şampiyonlar Ligi’nde de dört golle Avrupa’ya kendini gösterdi, UEFA bültenlerinin en çok bahsedilen sporcusu olurken, artık bir yedek, bir nöbetçi golcü değil, hakiki bir golcü olduğunu da herkese ilan etti.
Galatasaray, on küsur seneden sonra ilk defa bir sezona (kısa İtalya ve İngiltere maceraları hariç) Hakan Şükür’süz başlayacak. Yaşıyla ilgili bütün polemiklere rağmen Türkiye Ligi’nde ve Milli Takım’da kırılmadık rekor bırakmayan ‘Kral’ın seneye nerede olacağı, oynayıp oynamayacağı henüz meçhul. Geçen senenin şampiyonu, Liverpool’dan transfer ettiği Harry Kewell, Portekiz’den gelen milli oyuncu Fernando Meira, İtalya Milli Takımı’nın üçüncü kalecisi Morgan de Sanctis’le kadrosunu takviye etti. Bunların yanında,
genç yıldız adayları Yaser Yıldız ve Erhan Şentürk da umarız bu sene kendilerinden söz ettirirler. Yöneticilerin beyanatlarının aksine Skibba kaleci transferiyle Orkun ile Aykut’a güvenoyu vermediğini gösterdi. Servet ve Meira ile defansının ortasını çok güçlendiren Galatasaray, gol sıkıntısı çekiyor. Ümit Karan ile Kewell’ın sakatlıkları Nonda’yı mesela Steaua maçında ileride tek başına bıraktı.
Sezona kaptan kavgasıyla başlayan Beşiktaş, hazırlık maçlarının en formda ekibi olarak dikkati çekti. Zapotocny ile Sivok çok faydalı transferler olarak gözükürken, Seriç aynı güveni vermedi. Gordon da henüz elden çıkarılmamış olduğu için (para istiyor, gitmiyor), takıma kimin gireceği belli değil. Gordon mu, Seriç mi? Gerçi anlı şanlı menajer Sinan Engin, Seriç için, takımının Gordon’a göre Maradona’yı aldığını söyledi ama, belki de değerini sonra belli edecektir. Ayrıca, bu iki oyuncu da savunma oyuncusu, Maradona nereden çıktı? Bizce çok isabetli bir transfer olarak görülen Manisalı Uğur İnceman ise, Cisse ile beraber orta sahada çok verimli olacağı benzer. Gaziantep’ten gelen Ekrem Dağ ile Gençlerbirliği’nden Tuna Üzümcü de takıma güç kattı. Kaptanlara gelince, törenle affedildiler ama bilmiyoruz Ertuğrul hoca Üzülmez’i oynatacak mı? Beşiktaş göze çok hoş gelen bir top oynuyor. Özellikle Bobo, Nobre, Horosco, hatta Batuhan’dan oluşan forvet
bu sene çok gol atacağı benzer.
Yirmi küsur futbolcu ile neredeyse bütün kadrosunu yenileyen ve Sadri Şener’in başkanlığıyla eski günlerine sinyaller yollayan Trabzonspor, Ersun hocayla yola devam ediyor. Kalede Tony Silva, Galatasaray’dan alınan Song, Bursaspor’un kaptanı Egemen, Kayserispor’un golcüsü Gökhan Ünal, Gençlerbirliği OFTAŞ Spor’dan Giray Kaçar, Hırvatistan’ın Dinamo Zagreb takımından Hrvoje Cale ve Ersun Yanal’ın eski öğrencisi, Manisasporlu Selçuk İnan, bu transferlerin göze çarpanları. İyi başladıkları hazırlık
maçlarında, inişli-çıkışlı bir seyir arzettiler. Sonlarda iki de mağlubiyet aldılar. Gene de bu yıl Trabzonspor’un Ersun hoca ile birlikte Turkcell Süper Lig’de iddialı, başarılı olacağına inanıyoruz.