Caz yap caz

Nihayet beklediğimiz hafta geldi. Yanlarında yeniyetme gibi kaldığım üç büyük cazcı bu hafta, 17. Akbank Caz Festivali sayesinde Cemal Reşit Rey'de olacak.

Nihayet beklediğimiz hafta geldi. Yanlarında yeniyetme gibi kaldığım üç büyük cazcı bu hafta, 17. Akbank Caz Festivali sayesinde Cemal Reşit Rey'de olacak. Böylece de bizim Filmekimi faaliyetlerimiz ister istemez kısıtlanıyor. Ne de olsa, insan filmi başka bir vesileyle de izleyebilir ama 'live' konser bitti mi bitiyor. Buna rağmen ilk haftada, filmlerin bir kısmını olsun yakalayabilmek için cazları yok saydık. Ben aslında bu cazcıların çoğunu da ayrıca yazmak istiyorum, bunu kısa bir tanıtım ve hatırlatma olarak kabul edebilirsiniz.
Ziyafetimiz çarşamba akşamı Lawrence D. 'Butch' Morris yönetiminde Nublu Orkestra'nın konseriyle başlayacak. Hani, İlhan Erşahin'in Nublu'su; New York'ta ve İstanbul'da (Nublu: East) birer caz kulübü olan Nublu. Morris'i ise uzun süredir tanıyoruz. Kendisi 'kondüksiyon / conduction'ın mucidi. 30 yıl önce bulduğu kondüksiyonu, toplam 31 işaret ve el hareketiyle, farklı müzisyenleri birleştirmede kullanıyor. Şimdiye kadar 22 ülkede 5 binden fazla müzisyeni yönetti. Nublu Orkestra ise, çok farklı unsurlar içeren oluşumuyla, bu işe çok uygun. Ertesi akşam, İlhan Erşahin's Nublu'yu Babylon'da Morris'siz dinleyebilirsiniz.
Aynı akşam, dünyanın en büyük alto saksçılarından Phil Woods, beşlisiyle Cemal Reşit Rey'de olacak. Oluşumu yıllar içinde birkaç kez değişen beşli, bir süredir kadrosunu koruyor. Woods, bebop'ın en büyük isimlerinden biriydi, ama sadece onunla yetinmedi. Parker'la aynı dönemde çalışan bir alto saksçı olarak kendi 'sound'unu bulup korumayı nasıl bildiyse, çağa ayak uydurmayı da bildi. Bilgisayarda müzik besteliyor, her büyüklükte grup için müzik yapıyor. Piyano ve klarnet de çalıyor. 21 yıl süreyle
Down Beat okur listelerinde bir numarada kalmış bir müzisyenden söz ediyoruz.
Cuma akşamı ise, Cemal Reşit Rey'de pirimiz üstadımız Archie Shepp dörtlüsüyle, 'live' olarak dinleme şansına eriştiğimiz için şükrettiğimiz Mose Allison ise triosuyla sahneye çıkacak. Shepp'i daha önce de burada dinlemiştik. Âlemin en büyük tenor saksçılarından, en derin bluescularından biri, ama emsalleri kadar meşhur olmamıştır. Bunda Shepp'in özgürlükçü, lafını esirgemeyen, eşitlik ve adalet için mücadeleden kaçınmayan kişiliğinin de payı var elbette. Gerçi telefonda kendisiyle değil, eşi Monette ile konuşmak nasip oldu ama, onu İstanbul'da dinleyip belki de iki satır konuşmayı kabımıza sığmaz halde bekliyoruz. Piyanist/şarkıcı Mose Allison ise, daha çok besteci olarak tanınıyor. Şarkılarını alıp kabullenenler arasında Bonnie Raitt, Van Morrison, Tracy Nelson, Who, Yardbirds ve Elvis Costello da var. Cumartesi akşamı ise aynı mekânda Norveçli gitarist Terje Rypdal'i, ardından da Roberto Fonseca'yı izleyeceğiz. Bueno Vista Club'da Roberto Gonzalvez'in ardından ikinci piyanist olarak çalan, İbrahim Ferrer ile albüm yapan, 'Zamazu'suna bayıldığımız Fonseca, festivalin gerçekten de en parlak yıldızı.
Haftanın programında, festivale dahil olmayan bir başka çok parlak isim de var. Ben şahsen Nardis'in ekim programında Kurt Elling'in adını ilk gördüğümde gözlerime inanamamıştım. Nardis'e itimadım olmadığından değil, Elling bence şu anda dünyanın en büyük şarkıcısı olduğundan. Gerçi kendisini daha önce de İstanbul'da dinlemiştik ama, açıkçası, her hafta gelse hiç itirazımız olmaz. Kurt Elling cuma ve cumartesi akşamları Nardis'in küçük, cana yakın mekânında söyleyecek.
Gitme imkânınız olursa, sakın kaçırmayın... Kendisi, Erkek Caz Şarkıcısı dalında Down Beat ve JazzTimes eleştirmenlerinin ödüllerini arka arkaya üç yıl kazanmıştı.
Başlığımız akla hemen, Semih Yanyalı ve arkadaşlarının bir kez izleyip çok beğendiğimiz Münih kökenli Türk-Alman grubu Cazyapjazz'i getiriyor ama aslında çok daha genel bir caz kubbesi kastetmiştik. Bu arada o gruptan Kaiser ve Semih de, aynen bu adla, 'Kasier & Semih' olarak, Akbank Caz Festivali bünyesinde, Cumartesi 19.30'da Aksanat'ta, 'Hits from My Best Years' ile sahneye çıkıyorlar, haberiniz olsun! Festivalin son akşamı Babylon'a gidebilirseniz eğer, yıllardır heyecanla izlediğimiz Gevende de saat 22.00'de orada festivalin İstanbul'daki son konserini verecek. Akbank Caz Festivali'ni İzmir ve Ankara'da ise, Third World Love ile Ayhan Sicimoğlu & The Latin Allstars temsil edecek.