Eski zenginler ligi

Bank Asya Birinci Lig?deki takımlar, eski zenginleri hatırlatıyor. 18 takımın 15?i süper ligde oynamış. Oynamayan sadece üç takım var: Gaziantep Büyükşehir Belediye, Güngören Belediyesi, Kartal.

Bank Asya Birinci Lig’deki takımlar, eski zenginleri hatırlatıyor. 18 takımın 15’i süper ligde oynamış. Oynamayan sadece üç takım var: Gaziantep Büyükşehir Belediye, Güngören Belediyesi, Kartal.
Bu ligi seviyoruz, maçlarını izliyoruz, arada bir de buraya konuk ediyoruz. Devreye iki hafta kala duruma şöyle bir bakalım dedik. Bu-gün itibarıyla, 12 haftadır liderliğini sürdüren Manisa, 30 puanla başı çekiyor. Ardından, son haftalardaki çıkışıyla 29 puanlı Kasımpaşa geliyor. Son haftada, idari krizi iki haftadır takıma yansıyan Diyarbakırspor’u 4-1 yendi. İstanbul’da, taraftar avantajına rağmen, Kartal’a 2-1 yenilen Çaykur Rize, 26 puanla üçüncü sıradaki yerinde kaldı. Reha Kapsal’lı Kafkaf 26 puanla ve dördüncü sıradaki yeriyle zirvenin yamaçlarında. Diyarbakır ise, gene 26 puanla beşinci sırada ve kayıp-lara rağmen, hâlâ play-off sınırlarının içinde. Kartal, İstanbul’daki Rize galibiyeti sonucu, 25 puanla play-off’un son sırasına yükseldi.
Önce İzmir’in siyah-beyazlarına bir göz atalım: Feyyaz Uçar, genç ve iyi bir takım yaptı. Beşiktaş’ın istikbal vadeden ama henüz forma bulamayan gençlerinden Can Erdem ve Mehmet Sedef’i takımına aldı. Şehmus Özer, süper bir yetenek izlenimi uyandırıyor. Son Sakarya deplasmanında attığı iki golle takımının galibiyetine büyük katkısı oldu. Dileriz ortadan kaybolmaz ve hep öyle kalır.
Bolu, son sıradan kalkıp yükselişe geçmişken, sondan bir önceki Giresun’a yenildi. İstikrarsız bir grafik çizmeye devam ediyor. Yılın sürprizi Sakarya, 15 maçta 10 mağlubiyet ve 9 puanla sonuncu. Hoca öğütmeye devam ediyor. İlker Yağcıoğlu gitti, Sakarya’nın içinden yetişmiş bir hoca, Engin İpekoğlu göreve başladı. İkinci Lig’in gedikli gol kralı Taner Delibaş ortalarda yok, çünkü yönetim onun da dahil olduğu 13 kişiyi kadro dışı bıraktı. Özgürcan’ın sekiz golü var, yani ta-kımının yarısı. Onun da 90+5’te atılması, Engin Hoca’nın işini zorlaştırıyor. Değiş-meyen tek şey, Tatanga’ların desteği.
Manisa’da Levent Eriş geçen yılın yarısında Birinci Lig’de başladığı hocalığı tekrar aynı
yerde sonlandırmaya çalışıyor. Kasımpaşa, sahasızlıktan düştüğü ligde (43 yıl sonra çıktı, bir yıl kalabildi) sahasına kavuşmuş durumda, geçen yılki hocası Uğur Tütüneker’le devam ediyor. Her iki hoca da, geçen yıl takımlarının düşeceği kesinleşince takımlarının başına gel-mişlerdi. İki takımın yönetiminin doğru kararlarını desteklercesine, şimdi de zirveyi paylaşıyorlar.  Kasımpaşa üç haftadır üst üste aldığı farklı galibiyetlerle yukarılara çıktı.
Yılların eskitemediği Sertan ve Batista, gene takımı sürüklüyorlar. Avantajları ise, takımdaki
futbolcuların kısa da sürse birinci lig tecrübesi yaşamış olmaları.
Diyarbakır ilk iki maçı kaybetti. Ancak, Coşkun Hoca ile ve sürekli yükselen formlarıyla zirveyi paylaşıyorlardı. Ne yazık ki, onların kulüplerinin de ağır parasal sorunları lige yansımaya başladı. Son haftadaki farklı Kasımpaşa mağlubiyeti de bunun bir kanıtı. 10 golle şu anda ligde başı çeken Emrah çok üstün form gösteriyor. Emektar Coşkun da öyle... Çaykur Rize ligin başında bocaladı, son haftalarla birlikte zirveye yükselmeye başladı.Tecrübeli Okan’ın kaptanlığındaki  (son maçın son anlarında atıldı) bu takımda Şadi niye ortalarda yok? Büyük bir yetenek diyorduk. Biz mi yanılı-yoruz, başkaları mı?
Karşıyaka’nın kalesinde Galatasaraylı Kerem var. Karşıyakalı taraftar Özgür’ün vefatı, Karşıyaka maçına uzun yıllar sonra ilk kez Göztepeliler’in dahil olup tribünlere gelmesini, dostluğu ve birlikte tezahüratı getirdi. Rekabet tamam ama bu nefretler hep ölümlerle mi çözülecek? Genç Kartal her yıl bu ligin tuzu biberi olu-yor. Onları, belki bu yıl olmasa da önümüzdeki yıllarda ligde görmeyi umut ediyoruz. Eski adıyla sol açıkta oynayan genç İskender’e dikkat! Son haftalardaki durgunluğunu Sakarya deplasmanındaki 4-3’le üstünden atan Altay, 24 puanla sınırda bekliyor. Gaziantep B.Ş.B., Suat Kaya’nın gelişiyle ne yapacak? Yıllardır Suat’ı ilgiyle izliyoruz, artık bir patlama yapmasını bekli-yoruz. Çok iyi bir hoca, hep iddiasız takımları çalıştırıyor. Gaziantep B.Ş.B.’yi daha önce de ligin dibin-den alıp üst sıralara çıkarmıştı.
Deplasmanların fatihi Gaziantep, bu hafta Kasımpaşa’nın konuğu.
Ordu geçen yıllarda hocası İsmail’le girdiği zirve yarışını son anda kaybetmişti. Şimdi ise maziyi mumla arıyorlar. Ligin gediklileri Malatya, Samsun, Erciyes, Adana geçmişi yadediyor. Malatya için tehlike çanları çalmaya başladı.
Erciyes ise bir hafta 4 yeyip sonraki hafta 5 atıyor. Kısa olsa da ligin havasını tadanlar, yani Karabük ve Giresun son sıralarda. 18 takımdan 15’i geçmişteki debdebeli günlerini arayan eski zenginlere benziyor. Keşke lige tekrar dönen üçü de orada başarılı olsa!