Futbolun ONAY'ı yok

Bir serzenişi vardı: O kadar genç yaşta hoca olmuş ki, 14-15 senede yüzü eskimiş. "Gene mi bu?" diyorlarmış, kırk yaşında 15 senelik antrenör olduğu için.

Bir serzenişi vardı: O kadar genç yaşta hoca olmuş ki, 14-15 senede yüzü eskimiş. "Gene mi bu?" diyorlarmış, kırk yaşında 15 senelik antrenör olduğu için. Gündüz Tekin Onay aramızdan ayrıldığında, kırk yıldır futbola hizmet ediyordu. Hatta hasta yatağından bile kalkıp seminere gittiği söylenir.
Gündüz Tekin Onay, benim için özel bir dönemin temsilcisidir. O, Serpil Hamdi Tüzün, Metin Türel, çok genç yaşta ölen Candan Tarhan çok parlak genç antrenörlerdi. Futbola da, gençlere de çok emek vermişlerdir. Ne yazık ki gittiler mi yerleri kolay kolay doldurulamıyor. Gündüz Hoca da, son yıllarını genç futbolcu yetiştirmeye adamış olmakla birlikte Türk futboluna her alanda hizmet vermiştir. Oyuncu olarak da, hoca olarak da.
Futbola 1957 yılında, 15 yaşındayken Eskişehir'de başladı. Bursa Akınspor, Kardemir Karabükspor, Muhafızgücü, Ordu Milli Takımı, Karşıyaka, Şekerspor ve Kastamonuspor'da futbol oynadı. Antrenörlüğe ise 26 yaşındayken oyunculuğunu yaptığı Kastamonuspor'da başladı. Bir yıl sonra Genç Milli Takım antrenörüydü. Abdullah Gegiç döneminde A Milli Takım yardımcı antrenörü oldu.
Sonra da birinci lig macerası başladı. 30 yaşında Adanaspor'la yolları ilk kez kesişti. Kaynaklara göre, Türkiye birinci liglerinde aralıksız 21 yıl teknik direktörlük yaparak, 462 maçla lig rekoru kırdı. Çalıştırdığı takımlar ise Zonguldakspor, Beşiktaş, Bursaspor, Mersin İdmanyurdu, MKE Ankaragücü, Kayserispor, Gençlerbirliği, Adana Demirspor ile ikinci ligde, Konyaspor ve Denizlispor. Antrenör (eskiden, yanlış olsa da, hocalara 'antrenör' derdik) olarak çalıştırdığı Adanaspor'a hizmette başka bir düzeye geçti. Kulübe başkanlık ederek bir ilke imza attı. Onu milli takım formasının yanı sıra, bir de Adanaspor flamasıyla yolcu edişimizin nedeni budur.
Ama genç futbolculara son yıllara kadar verdiği emek, futbol ve onlar adına, özellikle inkâr edilmez bir katkıdır. Federasyonlar bünyesinde genç futbolcularla çok ilgilendi. 1997-2004 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu Genç Milli Takımlar Koordinatörü ve Başkan Baş Danışmanı olarak birçok projeye imza attı. 19 Yaşaltı Avrupa Futbol Şampiyonası'nda ikinci olan Genç Milli Takım'ın sorumlusu, Gündüz Tekin Onay'dı.
Ama beni asıl etkileyen, onun son iki projesi olmuştur. Geçen yıl uygulanmaya başlayan 'Van Futbol Köyü Projesi'nin bence bir rüyadan farkı yok. Beş yüz çocuğu Van'da topladılar, böylece çoğu için de hayalden farksız bir imkânı onlara sundular. 'Van Futbol Köyü Projesi' birçok ödül aldı, UEFA da bir mesajla Gündüz Tekin Onay'ı kutladı. Yine aynı yıl, yani 2007'de, UEFA TFF Grassroots Yaz Etkinlikleri çerçevesinde, pek çok yabancı ülkeden gelen çocuklarla gerçekleştirilen Birinci Uluslararası Riva Düş Köyü Grassroots Futbol Festivali'nde ve aynı yıl yapılan Birinci Grassroots Engelliler Futbol Festivali'nde de onun adı var. Çocukları futbol oynamaya teşvik için TFF Beylerbeyi Gündüz Tekin Onay Grassroots Merkezi'ni de ücretsiz olarak açtı.
Gerçi en yukarıda adlarını verdiğim hocalar, Candan Tarhan hariç, Beşiktaş'ı da çalıştırmışlardı ama muhabbetim kesinlikle sadece bundan kaynaklanmıyor. O zamanlar onların hepsinin büyük takımların, milli takımın başına geçmesini, buralarda kalıcı olmasını hayal ederdik. Hayalinin hevesi hâlâ içimde kalmıştır. Serpil Hamdi Tüzün hocanın halen en iyi genç takım çalıştırıcısı olduğunu düşünüyorum. Yıllar içinde gerek Beşiktaş'a, gerek milli takıma kazandırdığı oyuncuların haddi hesabı yok. Gündüz Tekin Onay da onun kadar sevdiğim bir spor adamıydı. Kendisi gibi sporcu iki çocuk yetiştirmiş sporcu bir baba: Kızlar basketbolunun gelmiş geçmiş en iyi isimlerinden Zeynepgül Onay Ene ile, tıpkı Candan Tarhan'ın oğlu Ogan Tarhan gibi iyi bir futbol adamı olmuş, bence en iyi sunucu/yorumculardan biri olan Güntekin Onay.
Gündüz Tekin Onay ise gerçek bir futbol emekçisiydi. Yokluğunu derinden hissedeceğiz.