Her şey aynı anda

Böyle olacağı belliydi zaten. Ramazan ve bayram nedeniyle çok sevdiğimiz üç etkinliğin çakışacağı açıklık kazanınca, ağır bir kararla karşı karşıya kalmıştık: Antalya'ya mı gidelim, İstanbul'da mı kalalım?

Böyle olacağı belliydi zaten. Ramazan ve bayram nedeniyle çok sevdiğimiz üç etkinliğin çakışacağı açıklık kazanınca, ağır bir kararla karşı karşıya kalmıştık: Antalya'ya mı gidelim, İstanbul'da mı kalalım? Genelde böyle seçimlerde, caz festivallerini tercih ederim, çünkü 'live concert' bir kere verilir, filmi ise şu ya da bu şekilde görme imkânınız vardır. Ama Akbank Caz Festivali, Filmekimi ve Antalya Altın Portakal/ Avrasya Film Festivali'nin neredeyse aynı tarihte başladığına daha önce rastlamamıştık. Umarız, bir daha da rastlamayız. Diz özürlü bir seyirci olduğum için, İstanbul'da kalmayı tercih ettim.
Oysa yeni şekliyle Antalya'yı, galalarla partilere gitmesem de seviyorum. İnsan Cine Bonus Sineması'na takılırsa, günde beş tane film görüyor, bir-iki tanesini de mutlaka seviyor ki, festival bazında yüksek bir yüzdedir.
Bir de saf saf, üçlü yıldırım düşmeden önceki haftayı nasıl geçirsem, köşeye ne yazsam diye efkârlanıyordum. Meğer o hafta, bu haftaymış. Doğrusu, insan ne yapacağını şaşırıyor. En iyisi, tarih sırasıyla başlamak. Sloganı 'Köşe Bucak Caz' olan Akbank 17. Caz Festivali yarın Aya İrini'de bossa nova'yı sevmesiyle maruf John Pizzarelli'nin konseriyle başlayacak. Pizzarelli konserde Frank Sinatra şarkıları da söyleyecek. Pizzarelli'yi, Roberto Fonseca'yı, Terje Rypdal'i de severim ama insan yaşının, hadi kemâle erdiğini diyeyim, bu gibi festivallerde daha iyi anlıyor. Çünkü benim bu yılki favorilerim, Archie Shepp, Phil Woods ve Mose Allison. Sebebi ise hepsinden genç olmam değil, hepsinin eşsiz müzisyenler olmaları. Neyse ki bu favoriler arasında Nublu (dolayısıyla, İlhan Erşahin) ve grubu kendi üslubuyla yönetecek Lawrence Butch Morris de var. Festival, Ankara ve İzmir'e de gidecek, 1 Kasım'a kadar sürecek. Bu arada telefonla söyleşi yapabilenlere, başta Serhan olmak üzere, takdirlerimi sunarım. Ben ilk defa denedim, doğrusu becerdim sayılmaz.
Filmekimi ise altıncı yılında gene iyi seçilmiş bir programla karşımızda. Nokia Nseries sponsorluğunda düzenlenen Filmekimi cumaya başlıyor, 25 Ekim'de sona erecek. Filmler gene kıymetli Emek Sinemamızda gösteriliyor. Her gece 21.30 seansında bir filmin galası yapılacak. Geçen yıl ilk kez düzenlenen Nokia Nseries Kısa Film Yarışması bu yıl da yine Filmekimi'yle beraber başlayacak. Şimdiye kadar 24 binin üzerinde bilet satıldı. Tedbir almadınızsa eğer, görmek istediğiniz filmleri görme şansını belki de kaybettiniz. Neyse ki, çoğu gösterime giriyor. Ama önceden görmenin de bir başka tadı var.
Bu arada, 'Kırmızı Balonun Yolculuğu' programdan çıkarıldı, yerine 'Import Export' gösterilecek. İran'daki değişimi bir çocuğun gözünden anlatan nefis siyah-beyaz çizgi film 'Persepolis'e de ek seans konuldu: 19 Ekim Cuma, 24.00. Galası olan filmler 'Persepolis', 'Hairspray', 'Irina Palm', 'Paranoid Park' (Gus Van Sant), 'Bana Söz Ver' (Emir Kusturica), 'Sessiz Tanık' (David Cronenberg) ve 'Across the Universe'. Diğerlerinin arasından da özellikle iki müzik filmine, 'Joe Strummer: Gelecek Daha Yazılmadı' ile Joy Division'ın solisti Ian Curtis üzerine 'Control'a özellikle dikkatinizi çekeriz.
Gidemesek de gönlümüzün kaldığı Antalya'da ise, Altın Portakal'da yerli filmler, Avrasya Film Festivali'nde yabancı filmler yarışacak. Real sponsorluğundaki festivalin bu bölümü, Ang Lee'nin 'Dikkat, Şehvet/ Lust, Caution'ı ile açılıp, Shekhar Kapur'un 'Elizabeth: Altın Çağ'ı ile kapanacak. Avrasya Film Festivali'nin filmleri, yalnızca üç dalda ödül alacak yarışma filmlerinden ibaret değil, elbette. Asya ve Avrupa'nın kaliteli filmlerini buluşturan başka bölümleri de var. Ayrıca, hatırlı konukları... Doğrusu, geçen yıl Helen Mirren'in konukluğunu unutamıyoruz. Yazık, aklımın kalacağı pek çok film de var. Antalya ile Filmekimi'nin programlarının daha fazla benzeşeceğini umuyordum. Olsun, belki onların bir kısmı da gösterime girer. Bu arada bakalım Altın Portakal'dan kim zaferle çıkacak?