Lion King

Aslında 'Aslan Kral' demek isterdik, tabii. Ne de olsa, kendisi Türk, ama yıllardır İngiltere'de top koşturuyor. Premier Lig'de kaliteli bir futbolcu olarak kendine isim yaptı.

Aslında 'Aslan Kral' demek isterdik, tabii. Ne de olsa, kendisi Türk, ama yıllardır İngiltere'de top koşturuyor. Premier Lig'de kaliteli bir futbolcu olarak kendine isim yaptı. Bu da bizde, İngilizce başlık kullanma arzusu oluşturuyor. Tugay Kerimoğlu'ndan söz ediyorum.
Acaba Ergun Gürsoy on beş yaşındaki Tugay'ı Trabzon'dan Galatasaray altyapısına getirirken onun önünde daha (şimdilik) yirmi üç yıllık bir futbol hayatı olduğunu aklına getirmiş miydi? Pek sanmam. Tugay'ın dönemindeki Galatasaraylı oyunculardan Bülent Korkmaz neredeyse üç senelik antrenör, Arif Erdem de öyle. Hakan Ünsal, televizyonda yorumculuk yapıyor. Fatih Akyel Kasımpaşa'da, Ergün Pembe Gaziantep'te oynuyorlar. Tugay gibi bir istikrar abidesi olan (o ne koşmaktır, yarabbi!) Hakan Şükür hâlâ Galatasaray'da. Bir-iki yıl önce İngiltere'den sonra bir yıl Katar'a gidip sonra Türkiye'de teknik direktörlük yapmaktan söz eden Tugay ise, Premier Lig'de.
Kısa süre önce gözümüze çarpan bir haber, denizaşırı bir sevince kapılmamıza yol açtı. Habere göre, Tugay'la yeni sözleşme yapılacaktı. Blackburn Rovers menajeri Mark Hughes, takımda en güvendiği kişilerden biri olan Tugay'la bir yıllık bir sözleşme daha yapmak için önümüzdeki günlerde bir araya geleceklerini söylemişti.
Haber şöyle devam ediyordu: "Son maçlardaki başarılı sonuçların ardından Avrupa kupalarına katılma şansını artıran Blackburn Rovers menajeri Mark Hughes, 'Tugay'la yeni bir sözleşmeye imza atmak istiyorum. Önümüzdeki haftalarda anlaşmayı netleştireceğimize inanıyorum.
O çok önemli bir profesyonel, kesinlikle kaybetmek istemiyoruz' dedi. 2001'den bu yana Ewood Park ekibinin formasını giyen 37 yaşındaki Tugay, bu sezon 2 gol atmıştı." Gerçi 1970 doğumlu olduğuna göre 38 yaşında olması gerekiyor ama, geri kalanı çok sevindirici.
Tugay adalara yabancı değil. Blackburn Rovers'tan önce de İskoçya'da, Glasgow Rangers'ta oynamıştı. 2001 yazında Rovers'a katıldı. Onu eski hocası Graeme Souness almıştı. Bir süre birlikte çalıştılar. Sonra Souness gitti, Tugay kaldı. Futbolu oralarda yeniden öğrendi desek yeri. Aslında buradan gittiğinde de olgun bir futbolcuydu. Hatta belki de işinin bittiğini düşünüyorlardı, kim bilir? Alpay'la ikisinin buradan gitmelerine sebep olan bir şey de, seyircinin eşleri hakkındaki çirkin tezahüratıdır bence. Galatasaray Kız Basket takımında oynayan, bir ara takımın kaptanlığını da yapan Etkin'e (bir sporcu olduğu için, özellikle ona) neden böyle bir muamelenin reva görüldüğünü de hiç anlamamışımdır. Şimdi böyle bir sorunları yok. Ama belki de bu yüzden, iyi İngilizcesi'ne ve espri anlayışına rağmen, takımının radyosu dahil, Tugay medyaya yüz vermiyor.
Tugay Kerimoğlu 1.77 boyunda, 5 numara forma giyer, güvenilir bir orta saha oyuncusudur. Uzaktan topa çok iyi vurur. Zaman zaman takımlarını kurtaran goller attığı da olmuştur. Üç tane takımı oldu: Galatasaray, Rangers, Rovers. Milli takımda oynamayı erken bırakmıştı (2003), ama sonra Fatih Terim onu gene çağırdı. Fizik olarak sağlam görünüyordu, zekâsı da her zamanki Tugay zekâsıydı. Galatasaray'da 1987 ile 2000 yılları arasında oynadı, altı lig şampiyonluğu, dört Türkiye Kupası gördü. Metin Tekin ve ikisi, aynı sene içerisinde A, Ümit, Olimpik ve Ordu milli takımı formalarını giyen yegâne futbolcular.
İlk Rovers maçında, Sunderland'e karşı yedek olarak çıktığı günler geride kaldı. Zaten ilk yılının başındaki 7-1'lik West Ham United maçındaki golüyle Blackburn Rovers taraftarlarının gönlünde yer etmişti. İlk sezonundan beri de kulübün başarısında önemli bir rol oynadı. Zamanla, birinci kaptanı oldu. Ne yazık ki, cezalı olduğu için 2002'deki Lig Kupası final maçında yer alamamıştı.
Tugay, burada Hakan'ın olduğu gibi, yaşını hissetmeyen ve hissettirmeyen, tecrübeli, istikrarlı bir futbolcu. Yeni ülkesindeki başarısı bizi de mutlu ediyor. Geçen yıl, böyle giderse 40 yaşına kadar oynayacağını söylemişti. Umarız öyle olur. Bir futbolcunun işinin otuz yaşında bittiğini sananlara duyurulur...