Teşekkürler Sepp Blatter

Günlerdir tartışılıyordu, bizim buralarda çoğu kişi karşı çıksa da, buna cazip bir plan gözüyle bakanlar da vardı.

Günlerdir tartışılıyordu, bizim buralarda çoğu kişi karşı çıksa da, buna cazip bir plan gözüyle bakanlar da vardı. Aslında, Premier Lig maçlarının bir kısmını başka ülkelerde yapma önerisi İngilizler'den çıktığına göre, bizden fazla onları ilgilendiriyor, tabii. Gene de hayli tartışıldı, kimi saçma bir fikir olduğunu düşündü, kimi parlak. Fikri beğenenler, Üç Büyükler, örneğin Almanya'da oynayacak olsa, sahaların nasıl da dolacağından falan söz etti. Kulüpler açısından da aynı cazibe söz konusuydu: keseleri doldurmak. Eh, iyi de, taraftar ne olacaktı? Kime ne? Taraftarın, tali bir unsur olduğu anlaşılıyordu.
Oysa, İngiltere Milli Takımı'nın sabık kaptanı David Beckham, bu konuda Premier Lig'i uyardı, dünyanın dört bucağında maç oynamanın hem taraftarları, hem oyuncuları yabancılaştıracağını söyledi. Beacham, taraftarlara ne düşündüklerini sormanın yerinde bir karar olacağını düşünüyordu. "Çünkü ligi meydana getiren kişiler onlar ve bu kararın etkileyeceği kişiler de onlar. Önce taraftarlarla oyunculara sorun, ondan sonra harekete geçin. Öte yandan, ülkesinden uzakta, A.B.D.'nin batı kıyısındaki Los Angeles Galaxy takımında oynayan sabık kaptan, işin mantığını anlıyor, dünyanın her yerinde bu ligin oyuncularını görmek isteyen insanlar olduğunu biliyor; ancak bu kararı verecek olanların, İngiltere'deki taraftarların desteğini kazanması gerektiğini savunuyor.
Premier Lig'in baş yöneticisi Richard Scudamore ise Perşembe günü "uluslararası round" planına karşı yürütülen itirazları yoksaydı. Bu itirazların futbolun bünyesinde olan muhafazkârlıktan kaynaklandığını,
her yeni şeye başlangıçta itiraz edildiğini söyledi. Scudamore'a göre, Premier Lig takımlarının Asya, hatta Avustralya'daki maçlarını izlemeye, on binlerce İngiliz taraftar gidecek. Scudamore'un 39'uncu oyun planına göre, normal programdaki 38 maça ek olarak, dünyanın çeşitli yerlerinde de fazladan maçlar yapılacak. Scudamore, teklifinin henüz nihai olmadığını
söylüyor ve kulüplerin bu konu üzerinde kendisiyle çalışmasını istiyordu. Taraftarlar için ise, "Maçlara gitmelerini önleyecek bir şey yok... yani, insanlar seyahat eder. Newcastle'dan Londra'ya gitmek de masraflı," demişti.
Ne var ki, plana karşı çıkanlar yalnızca İngiliz taraftarlar değil. UEFA Başkanı Michel Platini, doğrudan, projeyi "komik" bulduğunu söyledi. Asya Futbol Konfederasyonu ile birkaç başka konfederasyon da Premier Lig'i kendi bölgelerinde istemediklerini belirttiler. İngiliz futbolunun en aşırı yabancı hayranlarının bulunduğu Japon'yada bile plana muhalefet edenler çıktı.
Buna karşılık Katar ile Suudi Arabistan, ilgilendiklerini belirttiler. Suudi yetkililer, ancak büyük kulüpleri kabul edeceklerini de ekledi. Ne yazık ki onlar da Asya Futbol Konfederasyonu'na bağlı.
FİFA yetkilileri önce endişelerini belirtmekle yetinmişlerdi. Cuma günü gazetelerde çıkan bir haber ise, 39'uncu oyunun şimdilik oynanmayacağını gösteriyor. FİFA Başkanı Sepp Blatter, Perşembe akşamı bu planı kabul etmeyeceğini söyledi. "Bu plan," dedi, "kulüplerin taraftarlarını gözönüne almıyor ve kulüplerin sadece para kazanmak için turneye çıkmak istediği izlenimini uyandırıyor." Blatter bu teklifin 2018'inci Dünya Kupası'nın İngiltere'de yapılmasını da tehlikeye atacağını söyledi. Sonunda da noktayı koydu: "Bu asla olmayacak, en azından ben FİFA Başkanı olduğum sürece."
Teşekkürler, Blatt. Gerçi o efsanevi oyuncuları biz de izlemek isterdik ama bu plan gerçekten de salt maddi amaçlarla kotarılmış bir plana benziyor. Futbolun da sadece maddiyata değer vermeye ihtiyacı yok. Zaten o yolda gidiyoruz, bari bu kadar büyük bir adım atmayalım.