'Üç Silahşorlar'ın dönüşü

Türkiye Basketbol Ligi'nin ilk devresinin sona ermesine bir hafta kaldı. Galatasaray, 10 yıl önceki lig şampiyonluğundan sonra bu yıl ilk defa lider.

Türkiye Basketbol Ligi'nin ilk devresinin sona ermesine bir hafta kaldı. Galatasaray, 10 yıl önceki lig şampiyonluğundan sonra bu yıl ilk defa lider. Oysa 2007-2008 sezonunun başında, Ülkerspor'la birleşen ve geçen yıl şampiyon olan Fenerbahçe, birleşik kadrosuyla ligin en kuvvetli takımı görünümü arz ediyordu. Bu yıl şimdilik, Üç Büyükler'in yılıymış gibi görünüyor. Yıllar süren Efes, Ülker, Eczacıbaşı, TOFAŞ (son ikisi artık yok) üstünlüğünden sonra, insana geçmişi hatırlatan hoş bir gelişme.
Bir anlamda, eski güzel günlere bir dönüş yaşıyoruz. Eh, sponsor destekli olsa da çok keyifli. İnsanın aklına hemen yıllar öncesinin tıklım tıklım dolu emektar Spor Sergi Salonu, tribünleri dolduran üç büyük takım taraftarları geliyor. Altan Dinçer, Hüseyin Kozluca, Mehmet Baturalp'lı Fenerbahçe; Nedret Uyguç'lu, Baba Özer'li, Yavuz Demir'li Galatasaray; Beşiktaş'ta Ateş'li, Battal'lı, Fehmi'li, Davis'li efsane kadro. Şimdi ise, Üç Büyükler'in isimlerinin önünde Ülker, Cafe Crown ve Cola Turka var; yani hepsi Ülker Holding'in şemsiyesi altında. Ligin kendisinin adı, Beko Basketbol Ligi. Ne yapalım, insan her şeye alışıyor.
Koçlara gelince... Üçünün içinde en genci, Murat Özyer. Yardımcısı olduğu Ergin Ataman'ın istifasının ardından 2006 Martı'nda Ülker'in başına geldi. Takımı şampiyon ettikten sonra da Galatasaray'a transfer oldu. Görevini hiç aksatmadan götürüyor. Fenerbahçe'de milli takım koçu Bogdan Tanjevic var. Aydın Örs, takımı şampiyon etme cezası olsa gerek, takımdan ayrılmak zorunda kalıp görevi ona bıraktı. Beşiktaş'ın başında ise, takımı sadece ligde değil, ULEB'de de şampiyon yapacağını söyleyen Ergin Ataman. Doğrusu, kendisinin eski başarılarının şahidi olarak buna inanıyoruz. Montepaschi ile 2002'de ULEB'i almıştı, bu işlerin yabancısı değil. Çok parlak bir takım oyunu oynatıyor, skoru bütün takım paylaşıyor. Takımın son maçında (Beykoz) altı oyuncu çift haneli rakkamlara ulaştı. Sırası gelmişken, Rusları Avrupa şampiyonu yapan David Blatt'ın da Efes'in başında olduğunu ekleyelim.
Fenerbahçeli İbrahim Kutluay kariyerini, daha önce dört sezon oynadığı Yunanistan'da noktalamak istediğini söyledi. PAOK ile uzun süreli bir sözleşme yaptı. Bu sayede, 38 yaşına kadar tecil de alabiliyor çünkü. Kendisi, Fenerbahçe adına önemli bir eksik. Onun açığını Karşıyaka'lı Gary Neal ile kapatmak istiyorlar. Neal, son üç maçta 99 sayı yaptı. Fener, başta Will Solomon, Damir Mrsiç, Mirsad Türkcan, Emir Preldziç ve Ömer Aşık olmak üzere, güçlü bir kadroya sahip.
Galatasaray Cüneyt Erden'den sonra Cenk Akyol'u da kadrosuna dahil ederek daha da güçlendi. Ancak, bu sezonluk diyelim, çünkü Cenk sezon sonunda NBA takımlarından Atlanta Hawks'a gitmek istiyor. Daha önce de bu takımın antrenmanlarına çıkmış. Galatasaray'ın başarısının özelliği, Beşiktaş ile Fener zaten iki-üç senedir yürüttükleri bu kervana, bu yıl katılmış olması. Bunda şube yönetcileri Ahmet Dedehayır'ın büyük katkısı olduğuna inanıyoruz. Bellibaşlı oyuncuları Owens, Gaines, Brown, Hite, Cenk, Cüneyt, Hüseyin Beşok.
Beşiktaş'ın kadrosunda ise Dalmau, Apodaca, Shumpert, Niçeviç, Drobnjak, Kaya Peker dikkati çekiyor. Takım, Efes'te de oynamış olan Drobnjak'la güçlendi. Drobnjak'ın maç eksiği olduğu belli ama kısa süre sonra takıma çok katkısı olacağı da kesin.
Sponsor sevmediğimizi ihsas ettik.
Ne var ki, onların gelişiyle Üç Büyükler eski anlı şanlı günlerine kavuştu, salonlar da seyirciye... Artık GS, BJK ve FB seyircileri sürekli olarak salonları dolduruyor. Ligde sponsorsuz tek takım Darüşşafaka. Adının önünde hiçbir şey yok, ne yazık ki buna karşılık ligin bütün takımları önlerinde. İlk gençliğimizin favori takımı Yeşil-Siyahlıların herhalde artık lige ilişkin hiçbir beklentisi kalmadı ki, en iyi oyuncuları Sinan Güler'i de geçen hafta Beşiktaş'a verdiler.
Galatasaray 26 puanla birinci, Beşiktaş 25 puanla ikinci, Fenerbahçe 24 puanla üçüncü. Telekom ile Efes'in de 24'er puanları var. Buna karşılık, sayı ve ribauntların ilk üçlerinde Üç Büyükler'den kimse yok.
Asist krallığında Fener'den Solomon, blokta Beşiktaş'tan Niçeviç üçüncü. Evet, birinci devrenin bitmesine bir hafta var. Galatasaray Efes ile oynuyor. Beşiktaş TED Kolej'le, Fenerbahçe de deplasmanda Selçuk Üniversitesi ile. Heyecan dorukta, umarız ikinci yarı da böyle devam eder.