Mahkemelerde kurulan cumhuriyet

Kamuya açıklanan gerekçelerle gazetecilerin ya da muhaliflerin gözaltına alınmasına tüm kalbimle itiraz ediyorum.

Haftada 3 gün yazınca, bu günler de cuma, pazar, pazartesi olunca, güncel gelişmelerle ilgili düşünceler eskimiş oluyor. Soner Yalçın ve arkadaşlarının gözaltına alınması da böyle oldu.
Evvela kendi düşüncelerimi eyyam yapmadan söyleyeyim.
Operasyon için kamuya açıklanan gerekçelerle gazetecilerin ya da muhaliflerin gözaltına alınmasına tüm kalbimle itiraz ediyorum. Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay’ın tutukluluk hallerinin cezaya dönüştürülmesini de bu bağlamda sayıyorum.
Bu tutuklamaya “Oh olsun” kabilinden yazılar döktürenler, tüm yaşantıları boyunca bir bardak çaylarından bile vazgeçme cesareti gösterememiş olanlardır.
Üslupları mide bulandıracak kadar iğrençtir, insanlıktan yoksundur. 

Muhataba göre
Bunlarla aynı sınıfa giren bir başka kesim daha vardır. Bunlar da bu ülkede KCK davası, SDP tutuklamaları, eylemci öğrencilere operasyon yapılırken sesini çıkarmayıp “Oh olsun!” diyenlerdir.
Zulmün muhatabı Kürt olduğunda, Ermeni olduğunda, solcu olduğunda sırtını dönüp, şimdi itiraz etmek demokrasi aşkı değil riyakârlıktır.
İki kesim de birbirinin aynasıdır. Kıymetsizdirler.
Demokrat olabilmek, demokrat kalabilmek, ancak tutarlı olmakla mümkündür.
Hukuksuzluk, kime karşı yapılırsa yapılsın hukuksuzluktur.
Bir de üçüncü kesim var ki sadece zavallı olarak nitelemek mümkün.
Bunlar da bir kez olsun itiraz edebilmek için kırk dereden su nakliyesi yapanlardır.
Yok aslında fikirlerine katılmazlarmış da yok vaktiyle kendilerine epeyi iftira atmışlar da... ama yine de hoş olmamış da... böyle uzayıp giden eyyamcılıklar.
Yahu bir kez olsun hayatınızda net bir cümle kurun. Bu adamlar da düne kadar dışardaydılar, ne diyeceğiniz vardıysa deseydiniz. Madem demediniz, bu şerhleri şimdi koymak acizliktir. Beklersiniz, ancak eşit koşullara geldiğinizde, varsa sözünüz söylersiniz.
Öte yandan bu cılız, köksüz ve fikirden yoksun değerlendirmelerin birçoğu süreci doğru okuyamamaktan kaynaklanmaktadır.
Peki olan biten nedir? Nasıl okumak gerekir? 

‘Ne yapmalı?’
Bu cumhuriyet, sandığınız ya da inanmak istediğiniz gibi Meclis’te değil, mahkemelerde kurulmuştur. Mahkemeler eliyle de tahkim edilmiştir.
Şimdi de mahkemelerde dönüştürülmektedir, olan biten bundan ibarettir.
“O halde ne yapmalı” sorusunun cevabı, sınıfsal olarak nereden baktığınızla alakalıdır.
Madem itirazımızı yaptık, analiz kısmına geçebiliriz.
İki gün önce, bu ülkenin yüz akı, bilim insanı İsmail Beşikçi’yle hasbihal ettim.
Özgür ve bilimsel düşünebilmek, cesur düşünebilmek anlamındadır.
Bilimsel düşünenlerle politik eyleyiş içinde olanların düşünceleri her zaman örtüşmeyebilir.
Bilim sadece doğruluğu düşünürken politika konjonktürel bakabilir.
Gelgelelim hayat yalnızca bilimin temellendirdiği analizlerle açıklanabilir.
Bu sohbeti ve olup biteni, bir sonraki yazıda anlatmak üzere bu konudaki son sözümü şimdiden söyleyeyim: Aslolan içeride veya dışarıda olmanız değil, içeride veya dışarıda ne yaptığınızdır, nasıl yaptığınızdır.

.

http://www.radikal.com.tr/1040391104039123

YORUMLAR
(23 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

SEN DE OLMASAN ÜSTAD - mustafa_suphi

Ülkemin vicdanlı, her şeyden önce yürek sahibi yazarı Sırrı Süreyya üstad. KCK operasyonlarındaki hukuksuzluğa ses çıkarırken Soner Yalçın'a "Zaten ulusalcıydı, oh olsun "dyenler, üstelik bunu derken "utanmak"tan bahsedenler şu yazıyı okuyup bir parça utanmış mıdır acaba? Hem ne güzel diyor Özgür Mumcu da, fay hattının üzerinde tahakküm kurmak kadar büyük aptallık olabilir mi? Tekrar ellerine, yüreğine, aklına sağlık kalbi güzel adam. Senin gibiler oldukça umut etmekten yorulmuyor insan. Var ol.

@Şeytanın Avukatı - redensart

" Hasan Tahsin canı pahasına ve cesedinin liğme liğme edilmesini göze alarak emperyalizme o ilk kurşunu sıkmasaydı sanıyormusunuz ki bugün Afrikalı yamyamlardan bir farkımız kalırdı? " evet sanırdık.. en azından afrikalı yamyamlar dediklerin, can yücel'in dediği gibi "insan" gibi insanlardır, bu ırkçı dile sahip olanların aksine.. tam da o "emperyalistlere karşı mücadeleyle kurulan cumhuriyet" masalının "kahramanlarına" yakışan soy-ırkçı bir torun..

Mahkemelerde kurulan cumhuriyet - denizg08@gmail.com

Sayın Sırrı bey, uzun süredir yazılarınızı takipetmeye özen gösteriyorum.Artık gazetede köşe yazarlarını okumak istemiyordumki nedeni ise bukadar demokrasiden bahsedilirken gazeteci tuncay özkan,mustafa balbay ve bu gün soner yalçın ...sizler kürtler için,ermeniler için,başbakan da dahil olmak üzere tüm bunlara demokrasiden bahsederken ya da mağdur olmalarından bu isimlerile ilgili yorum yapmamanıza ve bu isimler için demokrasiden bahsetmemenize şaşırıyordum demokrasi herkes için olmalı... teşkürler

Siz de tutarlı olu o zaman - keremtug

Demokrat olabilmek, demokrat kalabilmek, ancak tutarlı olmakla mümkündür diyorsunuz çok doğru ve çok güzel bir laf. Ancak başta siz bu tutarlılığı göstermiyorsunuz. Bu milletin başına terör belasını saran ve ayrımcılık tohumlarını eken Öcalan katiline en hakiki ve saygın adam derseniz tutarlı olamazsınız. Hayranlıkla tv'lerde dinlediğimiz Sırrı Bey yazmaya başlayınca anladık ki o da ya PKK'dan korkusundan ya da sevdiğinden böyle laflar ediyor ve tutarsızlığın daniskasını yapıyor. Her türlü baskıya karşı duran Sırrı Bey en hakiki bulduğu Öcalan gibi bir katil, despot ve dikdatörle fikirleri nasıl uyuşacak da onunla uyum sağlayacak anlayamadık. Yoksa bu laflar biryerlere selam göndermek içi mi söyleniyor? Onu da anlamadık. Sırrı Bey şu öcalan'la ilgili söylediğiniz "en hakiki ve sayın(saygın)" tuhaflığınıza bir açıklama bekliyoruz.

En iyisinin Allah belasini versin! - Ayse Sule

Bilmem hatirlar misiniz, ama darbelere duydugunuz ofkeyi iste bu sozlerle dile getirmistiniz bir zamanlar. Bugun savundugunuz o adamlar darbe hazirligi icindeki bir yapilanmaya mensup olduklari suphesiyle gozaltina alindilar. En azindan kamuoyuna yansitilan gerekceler boyle. Simdi bu gerekcelere inanmiyorum deseydiniz anlardim. Ama gerekceler buyken bu gerekcelerle gozaltina alinmalarina tum kalbimle itiraz ediyorum demek de neyin nesi? Su riyakarlik konusunda tekrar bir hasbihal etmek gerekiyor anlasilan. Ismail Hoca ile yaptiginiz hasbihali okuduktan sonra, insaallah ilk firsatta.

DEMOKRAT OLABİLMEK - elifeata

Tek isteğim, öncelikli isteğim ülkemdeki insanların DEMOKRAT olabilmeleri. Halkın önderleri keşke temsil ettikleri insanlara demokrasi ve demokrasiyi özümseyen insanların erdemlerinden bahsedip onların yüzünü aydınlığa çevirmelerine yardımcı olabilselerdi.Benim gözlemim ne devleti yönetenler ne siyasi parti başkanları ne de rektörlerimiz kendilerine itiraz edip demokratik haklarını arayan vatandaş, öğreci istemiyorlar. Çünkü bu tür vatandaşları ve gençleri yönetmek ve yönlendirmek çok zor. Hatta aileler bile kedilerine itiraz edip kendi bildiğini yaşamaya çalışan çoçuklarına hoşgörü ile bakamazlar. Bu durumda bizim kafa sağlığı yerinde bir tolum için biraz beklememiz gerekiyor.

Teşekkür ve bir rica - aysima57

Sırrı Bey, "Bıçak Parası,Hicran Yarası" başlıklı yazınız için bir hekim olarak teşekkür ederim.Çok güzel yazmışsınız,ellerinize ve yüreğinize sağlık. Okuyucularınıza elektronik posta adresinizi yazmanız mümkün mü? Saygılarımla. Sağlıcakla kalın.