Bu ülke yavaş yavaş düşüyor

Koskoca bir devlet ve gelenekleri tek bir adam tarafından teslim alındı. Yargı, hukuk, polis, istihbarat hak getire. İddia edildiği üzere var olan binlerce yıllık devlet geleneğimiz nerede ben göremiyorum?

Türkiye’yi hem içeriden hem dışarıdan izliyorum. Her gün yerli ve yabancı basında Türkiye ile ilgili haberleri okuyorum. Twitter ve Facebook gibi sosyal medya araçlarından olup biteni takip etmeye çalışıyorum. Gördüğüm tek şey var: Bu ülke yavaş yavaş düşüyor. Kademe kademe zemin kaybediyor. İtibarı iki paralık oluyor. Siyasetin pençesinde yapılan açıklamalar, tuvalet kağıdı değerinde olmayan “gazeteler”in yaptığı yayınlar, TV ekranlarında saatlerce konuşan üçüncü sınıf zibidiler. Bir düşüşün anatomisini andırıyor...

Ne çok günahı varmış bu ülkenin? Bu olanları hak etmek için ne yapmış bu ülke? Belki de yeniden ayağa kalkmanın bedeli olarak önce bir dibe vurmak zorunda. Bilmiyorum. Ama bir şeyi iyi biliyorum. Türkiye artık eskisi gibi olmayacak. Bu ülkenin ayarı bozuldu. Bu ülkeyi bizim bildiğimiz anlamda tekrar biraraya getirmek oldukça zor – belki de imkansız. Güney kanadımızda Suriye ve Irak fiziksel bir savaş ile nasıl sona erdiyse bizim de bildiğimiz ülke zihinlerimizdeki savaşla sona erdi. Yeni bir Cumhuriyet’in tesis edilmesini konuşmalıyız artık. Eskisi geride kaldı.

Koskoca bir devlet ve gelenekleri tek bir adam tarafından teslim alındı. Yargı, hukuk, polis, istihbarat hak getire. İddia edildiği üzere var olan binlerce yıllık devlet geleneğimiz nerede ben göremiyorum? Nitekim oldukça kof ve içi boş bir devletten bahsediyormuşuz. Devletin köhneliği de siyasi irade karşısındaki acziyeti ifşa oldu.

Siyasi partilerin hepsi tıkanmış durumda. Bir tek HDP’nin Türkiyelileşmeye çalışması bir miktar umut verici. Türkiyelileşebilmek için “Türklerin” bu partide önemli yerlere gelmesi gerekiyor. Bunu becerebilecekler mi göreceğiz. Diğer partilerin hepsi aynı tas aynı hamam. Şu ana kadar gördüklerimizden gelecek için umutlanmamıza neden olacak birşey göremiyorum.

Türkiye’nin statü kaybını en çok yurtdışındaki toplantılarda görüyorum. Katıldığım toplantılarda programların içeriğinden tutun akşam yemeklerinde protokol masalarının oturma düzenlerine kadar ülke küme düşmüş. Türkiye’ye ilişkin eleştiriler gündeme geldiğinde yaşadığımız ikilem... En doğrusu hükümetin Türkiye olmadığının altını çizmek, örgütlü olmasa da başka bir Türkiye’nin var olduğuna vurgu yapmak...

Başka bir Türkiye var mı peki? Gezi’de gördüğümüz, Twitter’da okuduğumuz, mahallede, kahvede emarelerini gördüğümüz diğer Türkiye nerede? Siyasal ifadesini neden bulamıyor? İktidar partisinden bezmiş ama mevcut partilere gidemeyen sıkışmış seçmenin gidebileceği bir adres neden yok? Seçim kazanabilecek bir organizasyon neden kurulamıyor? Seçim sandığını korumanın önemini idrak etmiş, bunun için gereken önlemleri alan bir yapılanmayı kurgulamak neden bu kadar zor? Bu sorular 8 Haziran sabahının soruları olacak gibi gözüküyor.

Bu ülke yavaş yavaş düşüyor.

İşler daha da kötü olmadan ayağa kalkamayacak gibi...

http://www.radikal.com.tr/130484113048418

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

küllerinden dirilir - user1007820

hocam o kadar ümitsiz olma. bu ilizyon er ya da geç etkisini kaybeder. ülke sonrasında belki yangın yerine döner, çok canlar yanar, çok acılar çekilir ama bunların hesabıda muhakkak sorulur. unutmamlı ki demokrasiyi içselleştirmenin de malesef hep bir bedeli olmuş, ısmarlama ve ithal demokrasiler hep yolda kalmış. ab'nin bugünkü mutlu portresinin arkasında milyonları ölüme sürükleyen hitler gibi insanlığını unutmuşlar yok mu. öyle bir ders olmuş ki avrupalılara aman demişler bu tiplerin canı cehenneme. madem ibretlik bu portreyi görmüyor ve anlamıyoruz, yaşayınca anlar küllerinden diriliriz. az hasarla atlatmak için yazmaya anlatmaya devam, kaleminize sağlık.

Uyuyan vatandaş uyan artık - user771112

Halk büyük yalanlara öyle inanmış ki bu da herhalde yalan değildir diye otomatiğe bağlamış. En üst yetkili kişiler yalan söylemezler diye düşünüyorlar. Halk Ne zaman gerçekleri görürse o zaman kendimize geliriz diye düşünüyorum

Ne geleneği? - İtaatsiz

Doğu Roma'nın kötü imitasyonu, köylünün katma değerini Konsantin'in şehrindeki bir avuç yoz oligarka akıtmak için kurulmuş bir mekanizma. İnsanlığa kalıcı bir katkısı yok. Uyum becerisi yok. Fakirlik ve şiddetten başka ne ürettiği meçhul, ki isyansız bir 10 yılı bile geçmemiş. 19.yy'da da çatırdayıp çökmüş. Mesele devlet geleneğini yıkması değil, ölüyü kırbaçlayarak ihya etmeye kalkması.

Muzakere donemi - enismilas

Bildiginiz gibi birkac gun once HDP ve AKP heyeti ortak bir aciklama yapti, yazinizin muzakere surecinin geldigi bu noktayi es gecmemesi gerekiyor. Lutfen bugunku Devlet Bahceli aciklamalarini okuyunuz, milliyetcilik ve irkcilik ic ice. Su an cozum surecinde bulundugumuz tarihi noktanin ve HDP'nin baraji gecerek kok sokturecek bir muhalefet partisi olarak mecliste yer almasi olasiliginin yazinizdaki kotumser havayi haketmedigini dusunuyorum. Su anda elde olan politik gerceklikte neler yapabilecegimizi belirleyip sorumluluk almamiz gerekiyor. Halbuki yaziniz bir hayiflanma, politik olarak iliskilenmek ve sorumluluk almak yerine okuyucuyu karamsarliga sevk ediyor. Ek olarak, HDP'nin Turkiyelilesebilmesi icin "Turklerin" bu partide onemli yerlere gelmesi gerektiginden bahsetmissiniz. Baska turlu Turkiyelilesmek mumkun degil mi? Boyle bir sart, hemen goze carpmayan bir irkcilik barindirmiyor mu?

Anadolu Partisi - user586442

Lütfen değerlendirmelerinize Anadolu Partisini de ekleyin. Bir milletvekilimiz olsa da meclisteyiz ve bu seçimlere umutla hazırlanıyoruz. Bu ülkenin umudu olmaya hazırız. Eşitliği, demokrasiyi, yasaların üstünlüğünü savunuyoruz.

Yeni partiLER gerekli - İtaatsiz

Osmanlı'nın dağılma süreci bitmedi. Sekülerler, Aleviler, Kürtler ve Sünniler tek bir toplum değil. 1877-1923 Osmanlı'nın acılı bitiş süreci oldu. Yerine henüz yeni bir yapı kurulamadı. Kemalist Türkiye Cumhuriyeti sahici değildi, çöküşün travması sonucu ortaya çıkmış bir kabuktu. Şimdi yeni bir yapı kurmalıyız. Enternasyonalist Sünniciliğin yeni yapı ihtiyacını karşılamadığı aşikar, toplumun parçalı dokusuna uymuyor ve beklentilerdeki çeşitliliği yönetmeye yetmiyor. Bunun tek çıkış yolu düzen partilerinin dışındaki partilere oy verip zaman içinde demokrasi zemininde yeni dengelerin oluşmasını sağlamak. Meclisteki partiler son derece oligarşik, kapalı, statik ve içe dönük. Katılımcı süreçlere, kadro yenilenmelerine izin vermiyor. Ülkeyi siyaset esnafı kapalı gruplara teslim edemeyiz. Ben federalizm istediğim için HDP'ye oy vereceğim. Bu meclisteki bir partiye vereceğim son oy olacak. 8 haziran'da yeni oluşumlar istiyorum.

- momentum

Özlü bir yazı, teşekkürler. "Koskoca bir devlet ve gelenekleri tek bir adam tarafından teslim alındı." Evet, bu bir düşüş. Osmanlı İmparatorluğunda düzeni geri getiren güçlü padişah 4.Murat, İznik kadısının görevini savsakladığı gerekçesiyle idamını emrettiğinde bu aslında güç değil, güçsüzlüğün başlangıcıydı. O zamana kadar yargı mensuplarına idam cezasının verilmediği ülkenin yüzlerce yıllık kuralı, bir sinirli sultan tarafından çiğneniyordu ve ardı gelecekti. Sonra Almanlar, koskoca imparatorluğa Enverland lakabını taktılar, yani, Enver'in ülkesi. Ama Enver Paşa için bir onur değildi aslında bu. Sonra Atatürk'ün Türkiyesi oldu. Böylece, adı bir kişi-lider ile birlikte anılan ülkeler sınıfına girdi. "Başka bir Türkiye var mı peki?" Kötü haber, sayın yazar, Gezi’de gördüğünüz Türkiye, başka bir Türkiye değil. Onlar da bu paradigmanın parçası. Siyasal ifadesini bulamıyor değil, buldu, çoktan buldu da, memleket ortamına yapıcı göndermelerde bulunamayacak kadar suni ve yabancı kavramlara dayanıyorlar ve çare falan değiller.