CHP için sorumluluk alma zamanı

Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yönetiminin omuzlarında ağır bir sorumluluk var. 7 Haziran seçiminin sonuçları CHP için düşündüğümüzden daha farklı olabilir.

Seçim sath-ı mailine girdiğimiz şu günlerde iktidar partisinde ciddi sıkıntıların baş gösterdiği artık herkesçe malum. Kabataş yalanı öylesine aleni bir şekilde teşhir oldu ki malum çığırtkanların sesleri dahi kısılmış durumda. Fantastik Sümeyye Erdoğan’a suikast iftirası da çıktığı gibi çürütüldü. Normal demokrasilerde bunlar Watergate çapında skandallardır ve ağır sonuçları olur ama biz normal bir demokraside yaşamıyoruz. AKP içerisinde devam eden çalkantıların ana muhalefet partisine ciddi bir ivme vermesi beklenirdi. Peki öyle mi? Pek de öyle gözükmüyor. Kamuoyu araştırmaları AKP’den kaçan seçmenin ya kararsızlara ya da MHP’ye kaydığını gösteriyor.

7 Haziran seçimi CHP için kendisinin dahi tam idrakinde olmadığı kadar kritik bir seçim olabilir. CHP’nin toplumda biriken kapsamlı öfkeye, artan ekonomik rahatsızlığa ve genel yönetim huzursuzluğuna çare olması beklenmekte. Bu anlamda Türkiye toplumu ana muhalefet partisi olarak CHP’ye çok önemli bir sorumluluk yüklemiş durumda. Erdoğan’ın CHP’yi sıkıştırdığı bir alan var. CHP’nin oradan çıkma iradesini göstermesi lazım. Bu saatten sonra CHP’nin mevcut durağanlığı yenebilmesi için oldukça iddialı bir aday kadrosu ile ortaya çıkması şart. Ne var ki, Aykan Erdemir ve Şafak Pavey gibi milletvekillerinin tekrar aday olmaması pek iyiye işaret değil.

CHP’nin devleti ve ekonomiyi yönetebilme ehliyetine sahip olduğuna seçmeni ikna etmesi gerekiyor. Seçim kampanyasını doğru tasarlamalı, bütünlüklü bir vizyon içerisinde bu kampanyayı icra etmeli. Pozitif siyaset yapmalı ve bunu tutarlı bir hikayenin parçası olarak yapmalı. Bununla da bitmiyor. YSK’nın içler acısı tarafgir durumu herkesce malum; seçim sonuçlarının oluşturulması mekaniğini iyi anlamalı ve şimdiden kanuni itirazlarını yapmalı. Seçim gecesi sandığa sahip çıkmalı. Ankara ve Üsküdar yerel seçim deneyimleri hafızalarda. Seçmen iradesinin sonuca yansıması için ayrı bir sandık güvenliği yapılanmasına gitmeli.  

Son haftalarda HDP yükseldikçe CHP’de oraya sataşma eğilimleri görüyorum. Buna gerek yok. CHP’nin HDP ile uğraşması ona zarar veriyor. HDP’nin meclise girmesi CHP’nin de ülkenin de menfaatinedir. Türkiye’nin ana meselesi mevcut otoriter rejime olanak sağlayan meclis çoğunluğunun kırılmasıdır. CHP’nin kendisine ve kampanyaya odaklanması lazım. Her ne kadar seçmenin bir kısmının stratejik oy verme eğilimi içerisinde HDP’ye oy vermesi beklense de bu seçimde CHP’nin başarı çıtası % 30’dur. Mevcut şartlarda CHP’nin kendisine bu hedefi koyması ve kendisini % 30’un üzerine atması gerekir.

CHP seçmeni seçim kazanmak istiyor. Modern bir parti yapılanması görmek istiyor. Oyuna sahip çıkan bunun için mücadele eden bir parti görmek istiyor. Demokrasimizin rayından çıktığı, çoğunlukçu otoriteryen bir rejim tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuz siyasal atmosferde, yüzde 10 barajı seçmenin hatırı sayılır bir bölümünü CHP’ye yöneltiyor. Böylesine ötekileştirilmiş bir seçmen kitlesi oyunun “boşa gitmesi” riskini almak istemiyor. Fakat bu hep böyle devam etmeyebilir.

Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yönetiminin omuzlarında ağır bir sorumluluk var. 7 Haziran seçiminin sonuçları CHP için düşündüğümüzden daha farklı olabilir. Gezi’nin mesajı sadece Tayyip Erdoğan’a ve onun otoriter yönetim anlayışına değildi. Gezi aynı zamanda bir temsiliyet kriziydi. Türkiye muhalefetine kendine çeki düzen ver denildi Gezi’de. CHP için sorumluluk  alma zamanı...

http://www.radikal.com.tr/130977113097713

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Alternatif ne olacak? - İtaatsiz

Ben şöyle bir parti özlüyorum: AKP'nin çoğunlukçuluğuna karşı çoğulculuğu, ahbap-çavuş ekonomisine karşı rekabetçi ve eşit fırsatçı bir ekonomiyi, itaatkar kul yetiştiren eğitim politikasına karşı özgür yaratıcı birey yetiştiren eğitim politikasını, Ortadoğu'ya bakan yüzüne karşı Avrupa'ya bakan bir yüzü savunan bir parti. CHP bana şunu sunuyor: İslamcı çoğunlukçuluğa karşı seküler azınlıkçılık, İslamcı ahbap-çavuş ekonomisine karşı seküler ahbap-çavuş ekonomisi, İslamcı itaatkar kul yetiştiren eğitime karşı, Atatürk milliyetçisi itaatkar asker yetiştiren eğitim, Ortadoğu'ya bakan yüze karşı Avrasya'ya bakan bir yüz. E olmuyor tabi. Olmayacak da. 7 Haziran CHP'nin meclise gireceği son seçim. Alt taraf fokur fokur kaynamakta.

Ne kadar CHP. nin çalışmalarını görmezden gelen bir yorum.. - user469515

CHP. nin son 4 senedir yaptığı olumlu çalışmaları görmezden gelip te, Şunları şunları yapması gerek diye yön göstermeye çalışan ve faydası olmayan bir analiz. CHP. şunları yaptı ve doğru da yaptı diyerek olumlu söylemler tüm halkımızın ve Türkiye'nin yararınadır. CHP. ye akıllarınca akıl vermeye çalışanlar, önce siz Pozitif olunuz. Akp. nin yeteri kadar Anti CHP. Algısı yaratma uğraşında memuru var. Sizlerde onların kuyruğuna takılmayınız.. Takılsanız da fark etmeyecek. CHP. olarak Tam Demokrasi yolunda ve Türk Ekonomisini canlandırma yönünde Halkımıza ulaşmaya devam edeceğiz.. CHP. varsa HALK İKTİDARI için var.. demeye de devam edeceğiz...

chp - user952382

Sayın Kınıklıoğlu, CHP konusundaki eleştirinize katılıyorum, ön seçim yapmalarını önemsiyorum ama yıllardır politik sahnede olan Önder Sav ve Deniz Baykal gibi 80 yaşına merdiven dayamış siyasetçilerin artık yerlerini genç siyasetçilere bırakmaları gerektiğine inanıyorum.