Seçmene "checklist"

Sizlere 1 Kasım öncesi mütevazi bir 'checklist' hazırladım. Bakalım neler varmış listede...

Hava Kuvvetleri’ndeyken pilot adayı olarak uçak başına geçtiğimizde elimizde bir 'checklist' olurdu. Türkçesi kontrol listesidir ve tayyare başında uçuş öncesinde sırasıyla yapılması gereken kontrolleri sıralardı. Halen saklarım durur bende. Şimdi seçimde uçmayacağız ama ben de sizlere 1 Kasım öncesi mütevazi bir 'checklist' hazırladım. Bakalım neler varmış listede:  

1.       30 ve 31 Ekim geceleri yatağa erken yatın ve en az 8-9 saat uyumaya bakın.

2.       Enerji depolayın. Fındık ezmesi, portakal suyu ve proteini de ihmal etmeyin.

3.       1 Kasım sabahı umutla kalkın ve kahvaltınızı iyi yapın.

4.       1 Kasım’ı 2 Kasım’a bağlayan gecenin uzun bir gece olabileceğini hesaplayın.

5.       Seçmen kağıdınızı alıp oy kullanacağınız okula doğru yol alın.

6.       Arabalarını cuma namazıvari yamuk yumuk park eden insanlara aldırmadan medeni bir şekilde arabanızı uygun bir yere park edin. Mümkünse biraz uzağa park edin hareket etmiş olursunuz.  

7.       Gördüğünüz komşu, akraba veya arkadaşa selam vermeyi ihmal etmeyin.  

8.       Oy vereceğiniz sınıfı bulun ve sıraya girin.

9.       Sırada beklerken bu topraklarda birlikte yaşadığınız yurttaşları izleyin. Onları biraz daha tanımaya bakın.

10.   Sıra size geldi ve sandık başına geldiniz. Huşu içerisinde nüfus cüzdanınızı çıkarın ve görevli kişinin size imza atmanız gereken yeri göstermesini bekleyin.

11.   Bu arada eşinize son bir defa bakıp daha önce hangi partiye oy vereceğiniz konusunda mutabık kaldığınız tercihe sadık kalıp kalmayacağını kontrol eden bir bakış atın.

12.   Eşinizin “bak ölümü gör” mealine gelebilecek mesajınızı aldığından emin olarak görevlinin size uzattığı zarfı ve mühürü alın.

13.   Emin adımlarla oy kullanacağınız paravanın arkasına doğru geçin.

14.   İçinizden gelen sesi dinlerken oy pusulanızda partinizin amblemini arayın.

15.   Mühür aşağı mı bakmış yukarı mı bakmış önemli değildir ama yine de düz olarak okunacak şekilde basmaya gayret edin.

16.   Mühürü sakın yuvarlak dairenin dışına taşırmayın.

17.   Bu arada diğer paravanın arkasında oy kullanan eşinizin de aynı işi doğru olarak yapması için dua edin.

18.   Mührü bastınız, mürekkebin kuruması için bir hohlamanız adettendir. Bu arada sabah kahvaltısında afiyetle götürdüğünüz biber ve yumurtanın kokusu karışmış bir halde zuhur edebilir benden söylemesi.

19.   Mühürün kuruduğundan eminseniz artık pusulayı katlayıp zarfa koyma zamanı gelmiş demektir.

20.   Bu arada göz ucuyla eşinizin kullandığı paravana doğru bakmanın da zamanıdır.

21.   Zarfı kapatıp sandığa doğru yönelin.

22.   Sırada bekleyen zevata mahcubiyet ve özgüven arasındaki gri bir yerden bakın ve sandığın başına gelin.

23.   Zarfı “hayırlı olur inşallah” edasıyla sandığa bırakın.

24.   Sandık görevlilerine umumi bir tebessümü eksik etmeyin. Sonra hangisinin sizin sevmediğiniz o malum partinin müşahidi olduğunu anlamaya çalışın. Ona doğru bakarken hafiften kaşlarınızı çatın ve “sen görürsün akşamleyin” anlamına gelecek bir bakış fırlatın.

25.   Bu arada zarfını sandığa atmaya hazırlanan eşinize “inşallah dediğim yere basmışsındır oyunu, mühürü taşırmamışsındır” gibi anlamlara gelebilecek ve sadece onun anlayabileceği türden bakın.

26.   Vatandaşlık görevinizi yerine getirmenin huzuruyla sınıftan çıkın.

27.   Sırada bekleyenlerin “amma da uzun sürdü kardeşim oy kullanman” mealine gelebilecek bakışları görmezden gelin.

28.   Eşinize dönerek “Ne yaptın? Hangisine verdin?” sorusunu sorarak ailece iradenizin hangi partiye destek olarak tecelli ettiğini teyit edin.

29.   İki oynuzun da desteklediğiniz partiye gittiğine emin olarak arabanızın yolunu tutun.

30.   Akşamleyin seçim yasakları kalkmasını beklerken hangi kanal veya kanallardan sonuçları izlemek istediğinize karar verin.

31.   Malum artık Anadolu Ajansı ve TRT’nin manipülatif sonuçları dışında haber alabileceğiniz kanallar bir elin parmağı kadar bile yok artık.

32.   Digiturk, TiviBu, Türksat ve bilumum diğer yasakçı şirketlere en iyi dileklerinizi bir kez daha sunun.

33.   Bu taraflı TV kanallarına güvenilemeyeceğinden Iphone, Ipad veya bilgisiyaranızı yakında tutarak seçim sonuçlarını on-line olarak ta izleyin.

34.   Gecenin uzun sürmesine hazırlıklı olun.

Sonrasını yazmak istemiyorum. Çünkü inşallah sonrasında seçim sonuçlarının normal olarak ekrana yansıması ve sonucun belli olması dışında kayda değer bir şey olmaz. İnşallah temiz bir seçim olur ve şaibeye yer bırakmayacak şekilde sonuçlar ekranlara yansır.

Tamamıyla adaletsiz ve taraflı bir seçim olmasına rağmen, hukuksuzluğun, kan ve şiddetin içimizdeki ümitleri tükettiği bir seçim olmasına rağmen, kurumların içinin boşaltılmasına, ülkede hak ve hukukun mumla aranır hale gelmesine rağmen bu seçimde oyumuzu özellikle kullanalım. Çünkü memlekette demokratik bir düzeltme sağlayacak tek şey seçmenin iradesi kaldı.

Haydi hayırlısı.