Bir ajanın Türkiye raporu

Ankara'da bir haftadır Başbakan Ecevit'in sağlık durumu konuşuluyor. Ecevit'in hastalığıyla ilgili çeşitli iddialar ve geleceğe ilişkin çeşitli senaryolar var.

Ankara'da bir haftadır Başbakan Ecevit'in sağlık durumu konuşuluyor. Ecevit'in hastalığıyla ilgili çeşitli iddialar ve geleceğe ilişkin çeşitli senaryolar var.
Ecevit'in geçirdiği rahatsızlığın, ülserinin nüksetmesi, bağırsak enfeksiyonu (canlı yayında hastanenin önünden bilgi aktaran bir TV muhabirine göre, eğer yanlış söylemiyorsa, 'bağırsak enflasyonu'), bağırsak tıkanıklığı, bağırsak uzaması, kortizon tedavisinin yan etkisi olduğu söylentiler arasında.
Kulislerde konuşulan bir başka iddiaya göreyse, uzun süredir çeşitli vesilelerle
'İçime sindiremiyorum' diye açıklamalar yapan Başbakan Ecevit, aslında böyle derken hastalığından şikâyet ediyordu ve kimse bunu anlamadı. Ecevit sonunda içine sindiremediği
'Af Yasası' yüzünden sindirim sisteminde meydana gelen tıkanıklık yüzünden hastanelik oldu.
Ecevit'in rahatsızlığı, ondan sonrasına ilişkin senaryoların da bir kez daha ortaya dökülmesine neden oldu.
Ecevit sonrası için adı geçen isimlerden biri Dışişleri Bakanı İsmail Cem. Cem'in DSP'li milletvekillerini gruplar halinde kabul ederek nabız tuttuğu öne sürülüyor.
'Ecevit'in şapkası sayesinde' seçim kazanan milletvekillerinin bir kez daha seçilmelerini garanti görmeleri halinde Cem ile birlikte hareket edebileceği hesaplanıyor.
Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in aşırı talep yüzünden bazı milletvekillerini Brüksel, Washington, Tel Aviv, Atina, Paris ve Madrid gibi şehirlerden ilk sırada aday olmaya razı etmeye çalıştığı ve seçilme garantisi verdiği biliniyor.
Ecevit sonrası için adı ortaya atılan bir başka kişi de Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş.
Hemen her partiden milletvekillerinin, Derviş'e, 'Hazine kaynaklarını siyaset ve popülizm için seferber etmesi halinde seçimlerde tulum çıkaracağı, kendilerinin de kayıtsız şartsız onun yanında yer alacağı' mesajı gönderdiği biliniyor.
Derviş ise henüz kararını vermiş değil, tulum çıkarıp çıplak kalmaktan korktuğu söyleniyor.
Tabii, bir de Ecevit'e en yakın isimlerden Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan var. Ancak Başbakan Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in Özkan'dan hoşlanmadığı konuşuluyor. Rahşan Ecevit'in, Bülent Ecevit'e geçmiş olsun ziyaretine geldiği sırada, kendi elleriyle servis edegeldiği çayı, kazaraymış gibi Özkan'ın üzerine dökmesi bu hoşnutsuzluğun bir ifadesi olarak yorumlanıyor.
Bir diğer iddia, Rahşan Ecevit'in, eşinin siyasete devam edememesi halinde, kendi elleriyle kurduğu parti örgütünü satışa çıkararak, kendisinin de siyasetten çekilmesi yönünde.
'Ecevit sonrası' iktidar ortakları ANAP ve MHP tarafından da yakından izleniyor.
25 kadar DSP milletvekilinin, 'Ecevit'ten sonra' yanlarında getirecekleri güvercinlere sarkıntılık edilmemesi şartıyla MHP'ye geçebileceği öne sürülüyor.
ANAP ise, söylenenlere göre, MHP ile teke tek mücadele etmekten çekindiği için Ecevit'in siyasete devam etmesinden yana.
Genel Başkan Yılmaz'ın, bu amaçla, 'Stephan Hawking sizden çok daha zor durumda çalışmalarını sürdürüyor' mesajını Başbakan Ecevit'e iletmek üzere, bir geçmiş olsun ziyaretinde bulunmak için Rahşan Ecevit'ten randevu talebinde bulunduğu son gelen bilgiler arasında.
Hastalığı nedeniyle evinde çalışan ve pijamalarıyla fotoğraf bile çektiren Ecevit'in, söz konusu KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ve Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu ile görüşme olunca, yatağından çıkıp takım elbise giymesi ise, Karen Fogg'u sarsmış durumda.