Koalisyon seçime hazırlanıyor

Tahlil Laboratuvarı, iktidarın 3. yılı dolarken olası bir erken seçim için çalışmalarına başlayan koalisyon partilerinin yaptığı hazırlıkları öğrendi ve aşağıda sizlere de açıklıyor:

Tahlil Laboratuvarı, iktidarın 3. yılı dolarken olası bir erken seçim için çalışmalarına başlayan koalisyon partilerinin yaptığı hazırlıkları öğrendi ve aşağıda sizlere de açıklıyor:
DSP: Genel merkezde çalışma grupları oluşturan DSP, Türkiye'nin sorunlarına bugüne dek akla gelmeyen yeni çözüm önerileri üretmeyi hedefliyor.
DSP'nin oluşturduğu çalışma gruplarıyla, grupların çalışma alanlarına ilişkin ulaşılabilen ilk bilgiler şöyle:
Bülent Ecevit'in İmajından Sorumlu Komite: Bu grup, Başbakan Ecevit'in sağlığı ve yaşıyla ilgili spekülasyonların önünü kesmek amacıyla radikal projeler üretecek.
Ecevit'in şnav ve mekik çekerken, yemek masasında soğan yumruklayıp cücüğünü yerken, halı sahada frikik atarken ve köykentte çiçek toplarken çekilecek görüntülerinin televizyonlara dağıtılması, komitenin değerlendirmeye aldığı öneriler arasında yer alıyor.
Güneydoğu Sorununa İvedi Çözüm Komitesi: Bu grup, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin tek bir köykent çatısı altında toplanmasıyla soruna nihai çözüm kazandırılması üzerine çalışmalarına başladı.
Avrupa Birliği'ne Üyelik ve Kıbrıs Komitesi: Komitenin hedefi, birbirine bağlı bu iki konunun çözülememesi ihtimaline karşı, bu süreçte masaya sürülüp zaman kazanılmasını sağlayacak politikalar üretmek. Üzerinde çalışılan politikalardan ilki, Kıbrıs'ta tarafların tek bir köykent çatısı altında toplanması.
MHP: Seçim stratejisini İstanbul'da birinci parti olmak üzerine kuracak. İstanbul'da birinci parti olabilmek için üretilen ilk önerilerden bazıları şöyle: MHP'nin kalesi olan Anadolu kentlerinin isimlerini İstanbul olarak değiştirmek için koalisyon ortaklarını ikna etmek, olası bir seçimden önce İstanbul'da olası bir deprem meydana gelmesi ihtimalini hesaba katıp MHP'li seçmenleri depremden önce İstanbul'dan başka şehirlere taşıyarak, depremden sonra yeniden İstanbul'a getirip ilk seçimi kazanmak, Ahmet Mete Işıkara'ya İstanbul'dan milletvekili adaylığı teklif etmek.
Genel Başkan Bahçeli'nin üzerinde dikkatle durduğu bir diğer konu da seçim kampanyası sırasında diğer partilerin MHP'yi Avrupa Birliği üyeliğine karşı olmakla suçlaması ihtimali.
MHP bu konuda da karşı atak hazırlığında. Partinin AB'den yana olduğunu kamuoyuna anlatmak için hazırlanacak seçim afişlerinde kullanılmak üzere, 'Türkiye'nin birliği için Avrupa Birliği', 'Ya Sevr, ya terk et', 'Avrupa devletinin başına devlet geçecek' gibi sloganlar üretildi.
Ancak, MHP Başkanlık Divanı bu sloganlardan 'Ya Sevr, ya terk et'in ne anlama geldiğinin araştırılması için bir alt komite kurulmasına karar verdi.
ANAP: Seçim stratejisini Avrupa Birliği üyeliği üzerine kuracak ve Türkiye'de AB'ye girmeyi isteyen tek partinin kendileri olduğunu savunacak.
Bu savı kanıtlamak için arşiv çalışması başlatan ANAP, koalisyon ve muhalefet liderleri arasında Avrupa ülkelerine en çok giden liderin Mesut Yılmaz olduğunu vurgulayacak.
Barajın altında kalma ihtimaline karşı Güneydoğu oylarına da göz diken ANAP, Genel Başkan Yılmaz'ın, 'AB yolu Diyarbakır'dan geçer' sözünden hareketle, bu bölgeye yönelik özel projeler üretecek. Mesut Yılmaz, seçim kampanyasını, 'Brüksel-Diyarbakır Otoyolu' vaadiyle açacak.