Ortadoğu'da çözüm arayışları

1. gün: İsrail'in Filistin'e yönelik askeri operasyonunun ardından acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarından derhal çekilmesi kararını aldı.

1. gün: İsrail'in Filistin'e yönelik askeri operasyonunun ardından acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarından derhal çekilmesi kararını aldı.
Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, üye ülkeleri acil toplantıya çağırdı.
2. gün: Avrupa Birliği, İsrail'den işgal ettiği Filistin topraklarından çekilmesini istedi ve karargâhında hapis tutulan Filistin lideri Arafat ile görüşmek üzere bir heyetin bölgeye gönderilmesine karar verdi.
BM Güvenlik Konseyi yeniden acil olarak toplanıp, İsrail'in, İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarından derhal çekilmesi kararına uyması kararını aldı.
3. gün: Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, acil olarak toplantıya çağırdığı üye ülkelerin, İsrail'e çok fena sinirlenme kararını ele alıp oylayacaklarını duyurdu.
BM Güvenlik Konseyi, bir kez daha acil olarak toplanıp, İsrail'e, İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarından derhal çekilmesi kararına uyması kararını hatırlatma kararı aldı.
4. gün: Bölgeye ulaşan AB heyeti, İsrail hükümetinden kendilerinin acil olarak Arafat ile görüştürülmesini ve kendilerine bir otel ayarlanmasını isteme kararı aldı.
Arap Birliği toplantısı, üyelerin, alınması öngörülen karardan çok daha fazla sinirli olduğunun saptanması üzerine acil olarak ertelendi.
5. gün: BM Güvenlik Konseyi, acil olarak toplanıp, İsrail'in, daha önce alınan üç karardan haberi olup olmadığının resmen sorulması kararını aldı.
AB heyeti, Arafat ile görüşme isteğine ilişkin kararın İsrail hükümetine resmen ve gecikmeksizin bildirilmesi kararını aldı.
6. gün: Türkiye, tarafların ateşkesten sonra masaya oturması halinde masanın Türkiye'ye kurulmasına hazır olduğunu duyurma kararı aldı.
Arap Birliği toplantısı, bazı üyelerin sinir krizi geçirmeleri üzerine yarıda kaldı.
ABD ilk kez devreye girerek İsrail'den işgal ettiği Filistin topraklarından çekilmesini istemeye karar aldığını duyurdu.
BM Güvenlik Konseyi, ABD'nin aldığı karara katılma kararı aldı.
Arafat ile görüşme isteği reddedilen AB heyeti, İsrail hükümetini protesto etme ve durumdan Kopenhag Kriterleri'ni yerine getirmeyen Türkiye'yi sorumlu tutma kararı aldı.
7. gün: Mısır, İsrail ile hükümetlerarası ilişkileri ve Kahire'deki İsrail Büyükelçiliği'nin suyunu kesme kararı aldı.
Türkiye, bir adım daha atarak, barış masasının imal edilmesi amacıyla marangozlar arasında ihale açma kararı aldı.
ABD, Dışişleri Bakanı Powell'ın koşarak bölgeye gitmesine karar verdi.
8. gün: Geri dönen AB heyeti, İsrail'in ABD'nin Ortadoğu Temsilcisi Zinni'nin Arafat ile görüşmesine izin verilmesinden kıskançlık duyduğuna ilişkin yorumları yalanlama kararı aldı.
BM Güvenlik Konseyi, aldığı kararların arkasında olduğuna ilişkin bir teyit kararı aldı.
9. gün: Rusya, BM, ABD, AB ve Arap Birliği'ni Ortadoğu sorununa çözüm konusunda pasif kalmakla eleştirme kararı alabileceğini duyurdu.