Sürdürülebilir zirvecilik

Sezer - Hoşgeldiniz, sanıyorum Avrupa Birliği'ne üyelik konusunda herkes hemfikirdir. Üyelik sürecini tamamlayabilmek için bütün partiler arasında olabildiğince bir uzlaşma sağlamak yararlı olacaktır düşüncesindeyim. Buyrun sayın Ecevit.

Sezer - Hoşgeldiniz, sanıyorum Avrupa Birliği'ne üyelik konusunda herkes hemfikirdir. Üyelik sürecini tamamlayabilmek için bütün partiler arasında olabildiğince bir uzlaşma sağlamak yararlı olacaktır düşüncesindeyim. Buyrun sayın Ecevit.
Ecevit - Hükümet Avrupa Birliği'ne üyelik konusunda kararlıdır ve bu hedefe varmak için elinden geleni yapmaktadır. Bu toplantı için ara verdiğimiz üyelikle ilgili çalışmalar, toplantı bittikten sonra devam edecek.
Sezer - Fakat kamuoyunda üyelik yolunda iktidar ortakları arasında görüş ayrılıkları ortaya çıktı şeklinde bir izlenim doğmuş bulunuyor. Siz ne dersiniz sayın Bahçeli?
Bahçeli - Bu durum bir yanlış anlamadan meydana geliyor. MHP, Avrupa Birliği'ne girmeyelim diyen bir parti değildir. Yanlış anlaşılmalar konunun, görevlilerce iç kamuoyuna ve Avrupa'ya yeterince iyi anlatılamamasından kaynaklanıyor. Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği bu noktada daha aktif olabilir ve Türkiye'nin hassasiyetlerini Avrupa'ya daha iyi anlatabilir. Bu yapılırsa ve başarılırsa, görülecektir ki ortada bir mesele bulunmamaktadır. Sayın Yılmaz sık sık Avrupa'ya gidiyor, Avrupalı liderleri, Sevr Anlaşması'na imza koymuş Avrupa ülkelerinin liderlerini, Türkiye'yi bölme yolunda hiçbir çabamız olmayacaktır, Sevr tarihin çöplüğüne atılmıştır şeklinde resmi bir deklarasyon yayımlamaya niçin davet etmemektedir?
Sezer - Sayın Yılmaz?
Yılmaz - Şimdi, adamlar bizi gelin Avrupa Birliği'ne girin diye zorlamıyor, girmek isteyen biziz. Oyunu da kurallarına göre oynamalıyız. Elimizde iki tane üçlü, bir tane dörtlü, bir tane altılı ile Avrupa'ya giremeyiz, bilmem anlatabiliyor muyum Devlet bey?
Sezer - Anamuhalefet olarak siz bu konuda ne düşünüyorsunuz Tansu hanım?
Çiller - Hükümet başarısızdır. Seçime gitmek gerekir ve biz sandıktan birinci parti olarak çıkıp Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne taşıyacak yegâne partiyiz. Türkiye'yi Gümrük Birliği'ne ben soktum, yine sokarım. Yıldız ve ay şeklinde beyaz puantiyeleri olan kırmızı bir döpiyes diktirdim şimdiden, üyelik töreninde giymek için. Vakit geçerse kilo almam ve döpiyesin içine girememem ihtimali var. Bu hükümetle treni kaçırırız.
Sezer - Siz buyrun Recai bey.
Erdoğan - Afedersiniz efendim, bizim milletvekili sayımız Recai beylerinkinden daha fazla, yani öyle olması lazım, o sebeple söz hakkı sırasının bendenizde olması lazım.
Kutan - Bizim milletvekili sayısı sizden fazla değil mi Tayyip bey? Ben öyle hatırlıyorum.
Erdoğan - Valla ben de yüzde yüz emin değilim ama, sanki biz birkaç tane fazlaymışız gibi geliyor bana, değilse özür dilerim Recai abi.
Sezer - Saadet ile AKP'nin milletvekili sayılarını bilen var mı acaba içinizde?.. Yok mu?.. Bir ara verelim bari toplantıya, öğrenip devam ederiz. Su isteyen var mı?