Türk ve Yunan medyasında Ecevit-Simitis kıyaslamaları

Başbakan Ecevit'in Washington'daki temasları Yunanistan tarafından da adım adım izlendi.

- Başbakan Ecevit'in Washington'daki temasları Yunanistan tarafından da adım adım izlendi. Ve her aşamada, Yunan Başbakanı Simitis'in Ecevit'ten önce Washington'a yaptığı ziyaretle kıyaslandı.
To Vima gazetesi Bush'un Simitis'in kendisine armağan ettiği madeni 1 euro'yu görüşmeden sonra dişleri arasında ezerek sahte olup olmadığını anlamaya çalıştığını, Yunan Dışişleri'nin bu davranışı iki ülke arasındaki güveni sarsan bir durum olarak gizli bir yazıyla protesto ettiğini yazdı.
- Atina Radyosu ise Beyaz Saray'da Ecevit'in önüne dış kapıdan Oval Ofis'e kadar kırmızı halı serilirken, Simitis'in yolunu bulması için, yere tebeşirle oklar çizilmesiyle yetinildiğini öne sürdü.
- Yunan basınında yer alan diğer haberlerde de, yeri sürekli olarak gizli tutulan ABD Başkan Yardımcısı Cheney'nin Washington'a kadar gelen Simitis ile sadece telefonla temas kurduğuna, hatta Simitis'in telefonda konuştuğu kişinin kendisini Cheney diye tanıtan bir müstahdem olduğuna, oysa Cheney'nin Ecevit ile yüz yüze görüştüğüne ve Türk Başbakanı'na bulunduğu gizli yere ilişkin koordinatları verdiğine dikkat çekildi. Elefterotipos gazetesi, Yunan istihbarat kaynaklarının Ecevit'e verilen Cheney'nin yerine ilişkin koordinatları ele geçirdiğini ve ABD Başkan Yardımcısı'nın Washington'da 'north by northwest' kodu ve kuzey 15 ile batı 18 koordinatlarıyla tanımlanan bahçe içindeki iki katlı bir malikânede ikamet ettiğini yazdı.
- Yunan ART-1 televizyonunun haberine göreyse, Başbakan Ecevit'in Beyaz Saray'da Başkan Bush ile yaptığı görüşmede, Amerikan Başkanı'nın sağlık durumu da gündeme geldi. Ecevit, kraker yerken düşüp kafasını kıran Bush'u, "Aldırmayın, sizden önceki başkanlardan Gerald Ford için de, yürürken sakız çiğneyemez denilirdi" diye teselli etti ve sağlık durumunu sordu.
Kendisine, "Uf oldu" diye yanıt veren Bush'a Ecevit, yanında getirdiği ay-yıldızlı özel bir yara bandını hediye etti. Bush'un elmacık kemiğine yapıştırdığı ay-yıldızlı yara bandıyla çekilen fotoğrafın basına dağıtımı, Rum-Yunan lobisinin araya girmesiyle son anda önlendi.
- Yunan basını Rahşan Ecevit'in First Lady Laura Bush ile yaptığı görüşmeyi de yakından izledi. Rahşan hanımın, bayan Laura'ya hediye ettiği Osmanlı mutfak kültürünü anlatan kitapta imambayıldı, midye dolma, sakızlı muhallebi gibi ürünlerin Türk mutfağına ait gösterilmesi Atina'da fırtına yarattı. Eski Dışişleri Bakanı Pangalos'un, Simitis'e yönelik Yunan Parlamentosu Genel Kurulu'nda bizzat imambayıldı yapıp pişirerek bu yemeğin Elen kültürüne ait olduğunu kanıtlamasına ilişkin talebi az bir oy farkıyla reddedilirken, sonuç, hükümet gitti geldi şeklinde yorumlandı.
- Ecevit ile Simitis'in ABD ziyaretlerine ilişkin karşılaştırmalı yorumlar Türk medyasında da geniş yer buldu.
CNN TÜRK'ten Mehmet Ali Birand'ın özel haberine göre, Amerikalı yetkililer, Ecevit'in Washington'a bir önceki gelişine kıyasla çok daha sağlıklı göründüğünü Türk tarafına resmi olarak da teyit ettiler. Ecevit'in Clinton zamanındaki ziyaretinde yüzünün soluk olduğuna dikkat çeken Amerikan kaynakları, Türk Başbakanı'nın Bush'u ziyaretinde bu kez elma yanaklı bir görünüm sergilediğini uydu fotoğraflarıyla saptadılar. Bu fotoğraflardan biri altın çerçeve içinde bizzat Ecevit'e de armağan edildi.
- Geçen hafta, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poors'un Türkiye'nin durumunu negatiften durağana çevirmesi de Türk medyasında Ecevit'in ABD ziyaretiyle bağlantılandırıldı. Ve, "Ecevit yaşı engel olmayıp da Washington'da biraz daha seri hareket edebilseydi, puanımızın durağan yerine pozitife çevrilmesi işten bile değildi. Gel de, hayıflanma" şeklinde yorumlandı.
- Hürriyet gazetesindeki bir başka haberdeyse, Başbakan Ecevit'in kendi ziyaretine 10 üzerinden 10 puan verdiği vurgulanarak, bunun geçmiş yıllardaki bir Eurovision yarışmasında Tunus'un Ajda Pekkan'ın söylediği 'Aman Petrol' şarkısına 12 üzerinden 12 puan vermesinden sonra, uluslararası bir temasta Türkiye'nin aldığı ilk tam puan olduğu hatırlatıldı.